LUFTA E DRITHËRAVE

Pse SHBA-ja duhet të veprojë shpejt për të parandaluar Rusinë nga armatizimi i zinxhirëve të furnizimit me ushqim

Me ndihmën e Kinës, Putini mund të përdorë luftën në Ukrainë për të përmbysur ekonominë globale.

Opinion nga IAN RALBY, DAVID SOUD dhe ROHINI RALB

përshtatur në shqip nga Ferdinand Agalliu; titulli është i PTF-së.

origjinali: Why the U.S. Needs to Act Fast to Prevent Russia from Weaponizing Food Supply Chains, nga revista Politico.

Nëse nuk ishte e qartë më parë, imazhi i Vladimir Putin dhe Xi Jinping së bashku në Lojërat Olimpike të Pekinit forcoi për shumë ndjenjën se Rusia dhe Kina me të vërtetë po bashkohen për të forcuar marrëdhëniet e tyre dhe për të dobësuar fuqinë globale të Shteteve të Bashkuara dhe aleateve te saj.

Ky partneritet është tani një forcë shtytëse pas pushtimit të turpshëm rus të Ukrainës. Mes kaosit të këtij konflikti dhe kërcënimit për jetët dhe pavarësinë e Ukrainës, një implikim kritik është nënshqyrtuar jashtëzakonisht: se si Rusia mund të mbështetet në përkrahjen e Kinës për të armatosur zinxhirët globalë të furnizimit me ushqime. Pa një përgjigje të shpejtë nga Perëndimi, Moska dhe Pekini së shpejti mund të kenë kapacitetin për të përmbysur ekonominë botërore dhe për të ndryshuar ndjeshëm dinamikën e energjisë në të gjithë globin.

Blloqet ndërtuese të kësaj strategjie janë tashmë të vendosura.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe SHBA-Rusi kanë kapur nivele të reja të akuzave të ndërsjella, dhe ambiciet globale të Pekinit e Moskës po mbushin hapësirën e lënë nga tërheqja e Uashingtonit nga bota, e nxitur nga administrata Trump. Rezultati është se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa po mbështeten në pikat tradicionale të presionit që kanë gjithnjë e më pak efekt në çështjet ndërkombëtare. Marrëveshja e fundit kino-ruse për naftën dhe gazin do të ndihmojë në mbrojtjen e Rusisë nga dhimbja e sanksioneve të mëtejshme, duke reduktuar kështu levën ekonomike që anëtarët e NATO-s mund të aplikojnë realisht.

Prandaj, përgjigjja ndaj këtij pushtimi me sanksione është pak më shumë se ofrimi i mendimeve dhe lutjeve, veçanërisht duke pasur parasysh aksesin e Rusisë tani të papenguar në tregje të caktuara kineze, si dhe përdorimin e saj të kriptomonedhave, arit të paligjshëm dhe skemave të tjera financimi kriminale transnacionale, së bashku me burime të tjera të ardhurash që qëndrojnë jashtë sistemeve të sanksionueshme dhe të rregulluara. Por në fakt janë aspektet bujqësore të paktit me Kinën për të cilat bota duhet të shqetësohet më shumë.

Rëndësia e tokës jashtëzakonisht pjellore të Ukrainës për furnizimin global të drithërave ka fituar një vëmendje, mes shqetësimeve se konflikti do të çojë në rritje të mprehtë të çmimeve. Por realiteti është se kontrolli i Rusisë mbi dërgesat e grurit të Ukrainës ka të ngjarë të ketë pasoja shumë më të mëdha.

Pas vetëm një dite të pushtimit, Rusia kontrolloi efektivisht pothuajse një të tretën e eksporteve botërore të grurit, tre të katërtat e eksporteve botërore të vajit të lulediellit dhe sasi të konsiderueshme të elbit, sojës dhe zinxhirëve të tjerë të furnizimit me drithëra. Për më tepër, vetëm Ukraina përbën 16 për qind të eksporteve botërore të misrit dhe ka qenë një nga prodhuesit më të shpejtë të misrit – një dinamikë veçanërisht kritike për përmbushjen e kërkesës në rritje të shpejtë të Kinës për misër. E rëndësishmja, ndërkohë që prodhimi i hidrokarbureve mund të rritet menjëherë në vende të ndryshme për të përmbushur ndryshimet në kërkesat, prodhimi i drithit nuk mund të rritet në të njëjtën mënyrë, madje edhe një zgjerim i madh nuk mund të kompensojë vëllimin e madh të prodhimit bujqësor që Rusia tani kontrollon drejtpërdrejt ose në mënyrë indirekte.

Pjesa më e madhe e fokusit ka qenë me të drejtë në ndikimin e pushtimit te njerëzit në qytetet më të populluara të Ukrainës – por në sfond, Rusia po përfundon një kontroll armiqësor të rajoneve të pasura me grurë të vendit dhe infrastrukturës së tyre të transportit. Megjithatë, në mënyrë kritike, Rusia nuk ka nevojë as të kontrollojë plotësisht tokat bujqësore të Ukrainës për të armatosur zinxhirët e furnizimit me ushqim që ata ankorojnë.

Ka vetëm dy pika të aksesit detar që Rusia duhet t’i dominojë në mënyrë që të ketë kontrollin e dërgesave të grurit ukrainas: ngushtica e Kerçit që lidh Detin e Zi me detin Azov dhe gjithe daljet Ruse ne Detin e Zi si dhe Odessa. Dhe per te ndjekur vellimin e transportit ne Detin e Zi si dhe levizjet e anijeve mund tu referohemi imazheve qe sigurohen nga Platforma Geonius e Geollect.

Që nga e enjtja, Rusia kishte mbyllur hyrjen në Detin Azov dhe, pavarësisht nga pretendimet e pabazuara ruse se dy nga anijet e saj tregtare janë sulmuar, Ukraina ka mbyllur të gjitha portet e saj tregtare. Gruri i Ukrainës tani është jashtë linje.

Mes tronditjes së shkeljes flagrante të sovranitetit të Ukrainës nga Rusia, ky zhvillim i anashkaluar – sanksionimi de fakto i tregut global të grurit – është shkak për shqetësim të thellë. Pyetja nuk është nëse do të ketë efekte serioze ekonomike dhe mungesa kritike të ushqimit në shtetet tashmë të brishta. Pyetja është se çfarë do të bëjë Rusia me këtë.

Lëvizjet e radhës te Rusisë

Duket se ka disa rrugë të mundshme dhe jo reciproke ekskluzive për Putinin:

1) Përdorimi i dashamirësisë së rreme për të zgjeruar hegjemoninë ruse dhe për të siguruar njohjen e pretendimeve të saj ndaj Ukrainës

2) Provokimi i disa shteteve për të nxitur konflikt dhe destabilitet si mjet shpërqendrimi ndaj kundërshtarëve te Rusisë

3) Të kapen shtete të tjera jo anëtare të NATO-s dhe zinxhirët e tyre të furnizimit

4) Shfrytëzimi i paktit me Kinën për të larguar shtetet nga ndikimi perëndimor

5) Të kërkohet njohja nga Kina e territoreve të pushtuara nga Rusia në këmbim të njohjes ruse të pretendimeve të Kinës ndaj Tajvanit

 1. Dashamirësia e rreme:

Rusia tashmë ka ndërprerë furnizimet kritike të grurit për vendet që deri më tani janë mbështetur në eksportet ukrainase. Me një nga fushatat e saj narrative false të dokumentuara mirë, Rusia ka të ngjarë të fokusohet në shitjen e atyre shteteve të bindjes se kjo rritje e vështirësive është faji i Perëndimit. Në këmbim të njohjes së pretendimeve ruse ndaj Ukrainës dhe potencialisht gjetkë, Kremlini do të ishte i gatshëm ta lehtësonte atë tension duke siguruar grurin e nevojshëm.

Si fuqia globale “dashamirëse” që ofron lehtësim nga presionet e tilla të sigurisë ushqimore, Rusia do të zgjerojë ndikimin e saj hegjemonik. Në këtë kontekst, vlen të kujtojmë se Rusia ka një histori të gjatë të përdorimit të urisë si politikë . Kjo taktikë përshtatet në përpjekjen më të madhe të Putinit për të rigjallëruar trashëgiminë e Rusisë siç e parashikon.

 1. Provokoni dhe shpërqendroni:

Pavarësisht nga fushata false e dashamirësisë, Rusia së shpejti mund të jetë në gjendje të vendosë jo vetëm se kush merr furnizime të rëndësishme ushqimore, por kush jo. Përfitimet strategjike që rezultojnë për Rusinë mund të nënkuptojnë gjithashtu krijimin e qëllimshëm të krizave të sigurisë ushqimore në disa nga shtetet dhe rajonet më të brishta të botës. Me vende të tilla si Jemeni, Libia, Libani, Sri Lanka dhe Sudani – ndër të tjera – të varura shumë nga gruri ukrainas, edhe një vonesë afatshkurtër në furnizim mund të ketë pasoja drastike.

Emergjencat humanitare, trazirat civile dhe madje edhe konfliktet e armatosura në një numër rajonesh janë pasoja të parashikueshme të manipulimit rus të tregut global të grurit. Shumë analistë ende argumentojnë se Pranvera Arabe në 2011 u shkaktua më së shumti nga ndryshimet në çmimet e grurit.

Kur një numër i madh njerëzish luftojnë për të përballuar nevojat më themelore të njeriut, konflikti dhe kryengritjet janë pasoja natyrore. Një paqëndrueshmëri e tillë do të shërbejë si një shpërqendrim i madh për Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe aleatët e tjerë që do të punojnë për të zbutur konflikte të tilla dhe kriza humanitare. Ky largim i vëmendjes dhe burimeve në pjesë të tjera të botës do të krijojë hapësirë ​​të mëtejshme për Rusinë që të veprojë e papenguar.

 1. Synimi i vendeve të tjera jo anëtare të NATO-s:

Ndërsa NATO kërkon të forcojë praninë e saj ushtarake në vendet e afërta anëtare të NATO-s rreth Detit të Zi dhe Baltik, mësimi nga Ukraina për Rusinë mund të jetë: “Për sa kohë që ju nuk e sulmoni Aleancën, ne nuk do të luftojmë kundër”. Rrjedhimisht, Rusia mund të vendosë që Ukraina nuk mjafton. Moldavia, pjesët e mbetura të pavarura të Gjeorgjisë, madje edhe disa nga shtetet e Azisë Qendrore si Kazakistani – i cili kohët e fundit mirëpriti “paqeruajtësit” rusë dhe është një burim kryesor i drithit për Iranin dhe Afganistanin – mund të jenë gjithashtu në pamjet e menjëhershme të Rusisë.

Kjo qasje mund të jetë veçanërisht tërheqëse nëse Rusia mund të përdorë marrëdhëniet dhe nxitësit ekonomikë në ato shtete, ndërkohë që përdor faktorin e frikësimit të krijuar nga suksesi i saj i mundshëm në Ukrainë. Nëse, siç e pranojnë shumë, qëllimi i vërtetë i Putinit është të rivendosë territorin rus siç ishte dikur, kjo qasje për rimarrjen e ish-republikave sovjetike nuk është aspak e largët.

 1. Shfrytëzimi i Paktit të Kinës:

Putini nuk po kërkon thjesht të rikuperojë territorin e humbur sovjetik; ai synon të rivendosë ndikimin rus. Ironikisht, këtu hyn Kina. Më 4 shkurt – një ditë pas një sulmi kibernetik në terminalet evropiane të naftës dhe gazit nënvizuan urgjencën e reduktimit të varësisë nga Rusia për zinxhirët e furnizimit me energji – Putin dhe Xi arritën një marrëveshje të re tregtare në Pekin. Siç u përmend, Rusia mund ta përdorë në mënyrë efektive këtë marrëveshje për të shmangur dhimbjen ekonomike të sanksioneve dhe pasojat nga Evropa që zgjedh të mos blejë hidrokarbure ruse. Si konsumatori më i madh i energjisë në botë, Kina mund të blejë çdo gjë që Rusia dëshiron të shesë, duke përmbushur kështu kërkesën kineze, duke stabilizuar ekonominë ruse dhe duke krijuar një ndërvarësi që mund të frymëzojë Kinën dhe Rusinë për t’u lidhur me çështje të tjera globale. Ai gjithashtu ka të ngjarë të frymëzojë Kinën që të shmangë bashkimin me fuqitë perëndimore në dënimin e agresionit rus ose sanksionimin e institucioneve ruse. Por marrëveshja e naftës dhe gazit – megjithëse jashtëzakonisht e rëndësishme – në fakt nuk është aq e rëndësishme sa marrëveshja e re bujqësore.

Kina, një nga importuesit më të mëdhenj në botë të grurit, tani do të importojë grurë të prodhuar kudo në Rusi, eksportuesi më i madh në botë i grurit (veçanërisht me kontrollin e shtuar të furnizimeve ukrainase). Më parë, Kina kufizoi importet ruse për të përfshirë vetëm grurin dhe elbin e prodhuar në rajone të caktuara, kryesisht në pjesët lindore të vendit. Oferta e mbetur për të përmbushur kërkesën e Kinës erdhi kryesisht nga Franca, Australia dhe Kanadaja. Kjo marrëveshje tani lejon që gruri nga çdo territor rus të importohet në Kinë, duke shtyrë potencialisht Bashkimin Evropian, Kanadanë dhe Australinë jashtë tregut – një goditje veçanërisht e rëndë për Kanadanë, e cila pas një viti të vështirë prodhimi ra më shumë se 34 për qind ne raport me vitin 2020 .

Dhe sado domethënëse të jetë fotografia e grurit, dinamika rreth misrit mund të jetë edhe më vendimtare. Siç u përmend, prodhimi i misrit ukrainas është rritur jashtëzakonisht gjatë viteve të fundit deri në atë pikë sa tani siguron 16 për qind të eksporteve globale të misrit. Më e rëndësishmja, gjatë viteve të fundit Ukraina ka qenë furnizuesi kryesor që plotëson kërkesën në rritje të Kinës për misër. Për të dhënë një kuptim të volumit: Në vitin 2020, Kina importoi gati katër herë misrin që importoi vitin e kaluar. Ndërsa shkaqet për këtë rritje ishin komplekse, analistët kanë vënë në dukje se kërkesa kineze ka të ngjarë të vazhdojë të rritet, me tendosje të qëndrueshme në ofertën globale. Në fillim, ky mund të duket si një lajm i mirë për fermerët amerikanë, pasi vetëm Shtetet e Bashkuara rivalizuan Ukrainën si eksportues i misrit në Kinë në vitin 2020.

Rritja e eksporteve të misrit amerikan në Kinë, e cila i lejoi SHBA-së të kapërcejë Ukrainën në vitin 2021, është shkaktuar vetëm pjesërisht nga rritja e kërkesës kineze; ishte gjithashtu rezultat i një vendimi të Organizatës Botërore të Tregtisë që kërkonte nga Kina të ndryshonte administrimin e kuotave të tarifave në një mënyrë që i hapte tregjet e saj më tej ndaj grurit amerikan. Fatkeqësisht për fermerët amerikanë, ai vendim nuk ishte ekskluziv për Shtetet e Bashkuara dhe mund të shfrytëzohet në mënyrë të ngjashme nga prodhues të tjerë të mëdhenj të misrit – duke përfshirë jo vetëm Ukrainën, por edhe dy të tjerë nga katër eksportuesit kryesorë në botë, Brazilin dhe Argjentinën. Vetëm ky fakt hedh dritë të re mbi regjistrimin e fundit të Argjentinës në Iniciativën e Kinës “Belt and Road “, si dhe vizitën e Presidentit brazilian Jair Bolsonaro në Moskë.për të folur për bujqësinë dhe për të deklaruar Brazilin të jetë në “solidaritet” me Rusinë, ndërsa forcat ruse rrethuan Ukrainën. Mund të imagjinohet lehtësisht skenarë ku u bëhet presion i madh sektorëve të tërë ekonomikë të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve kryesorë – si ata që, si Kanadaja dhe Franca, eksportojnë misër, dhe ata që, si Japonia dhe Koreja e Jugut, e importojnë atë.

Prandaj, në thelb, marrëveshjet bujqësore të Kinës me Rusinë, së bashku me marrëveshjen e hidrokarbureve, formuan garancinë që Rusia i nevojitej për të qenë në gjendje të sulmonte Ukrainën pa pasur frikë nga sanksionet perëndimore. Në të vërtetë, raporton New York Times, zyrtarët amerikanë kanë informacion nga shërbimi inteligjent që tregon se Pekini informoi në mënyrë eksplicite Moskën se nuk do të ndërhynte në planet e Rusisë – ndërkohë që shërbimi inteligjent kinez informoi Kremlinin rreth faktit që zyrtarët amerikanë kishin ndarë me ta një përpjekje të dështuar për të bindur Kinën që të përpiqej të pengonte pushtimin. Në fakt, Kina është gjithashtu një përfituese kryesore e këtij agresioni rus, duke i dhënë Pekinit akses më të madh në furnizime për të përmbushur kërkesat e brendshme në një mënyrë që dobëson pozitën ekonomike të shteteve konkurrente si SHBA, Kanadaja, Australia dhe ato të Bashkimit Evropian. Pra, në mënyrë efektive, Kina po lejon Rusinë të përdorë marrëveshjen e saj tregtare për të kryer një sulm në zinxhirët globalë të furnizimit me ushqime, pasi ajo avancon ambiciet e të dy shteteve për ndikim global.

 1. Njohja e ndërsjelltë:

Rusia dhe Kina gjithashtu mund të shikojnë nga njëra-tjetra për të shkëmbyer njohjen e zonave të kontestuara. Duke qenë se ministri i Jashtëm kinez ka deklaruar njëkohësisht rëndësinë e sovranitetit të Ukrainës, ndërsa paralajmëroi gjithashtu Shtetet e Bashkuara që të mos antagonizojnë Rusinë në Ukrainë, duket se mënyra se si Kina e sheh atë që mund të përbëjë “Rusinë” gjithashtu mund të ndryshojë.

Lëvizja e Rusisë më 21 shkurt për të njohur pjesët e shkëputura të Ukrainës si të pavarura, si dhe argumenti i Putinit se shtetësia ukrainase është një “fiksion”, mund të jetë krijimi i një shkëmbimi për njohjen reciproke ndërsa pushtimi përparon: Kina për zonat e Ukrainës të kontrolluara nga Rusia dhe Rusisë për sovranitetin kinez mbi Tajvanin.

Si duhet të reagojnë Shtetet e Bashkuara.

Mbrojtja e aleancës së NATO-s është dhe duhet të jetë një prioritet për SHBA-në dhe aleatët e saj. Por nëse ata nuk përgatiten gjithashtu për të mbrojtur këto zinxhirë furnizimi global tani, ata mund të humbasin aftësinë për ta bërë këtë më vonë. Ndërsa duket se Kina mund të jetë në një pozitë të vështirë duke pretenduar se respekton shqetësimet e Rusisë dhe sovranitetin ukrainas, bisedat janë të lira, situata është rrjedhëse dhe stimujt ekonomikë dhe strategjikë mbeten të fortë që Kina të jetë garantuese e Rusisë.

Një përgjigje efektive do të kërkojë të paktën tre qasje kryesore:

 1. Futja e pykave midis Rusisë dhe Kinës duke e bërë Kinën të pakëndshme në marrëdhëniet e saj me Rusinë
 2. Të grumbullohen furnizimet ushqimore për të siguruar qëndrueshmëri për shtetet më të varura nga eksportet ukrainase dhe, në këtë proces, për të garantuar shprehimisht sovranitetin ekonomik dhe mbijetesën e Ukrainës
 3. Të ndiqen me vëmendje lëvizjet detare të Rusisë – detare dhe tregtare – dhe të ruhet gatishmëria për t’iu përgjigjur atyre.

Të tre këto reagime duhet të ndodhin njëkohësisht.

 1. Shfrytëzimi i shkaqeve ndarëse midis Rusisë dhe Kinës

Nëse SHBA-ja dhe prodhuesit e tjerë të mëdhenj të drithërave do të ndalonin dërgesat e grurit në Kinë për të protestuar njëkohësisht ndaj mbështetjes së Pekinit ndaj Moskës dhe për të ndihmuar në kompensimin e reduktimit të furnizimit global që shkon drejt shteteve të brishta ose të cenueshme, kjo do të ndryshonte ndjeshëm dinamikën. Kina do të ndjente një ndikim të menjëhershëm mbi zgjedhjen e saj për të lidhur pasurinë dhe ushqimin e saj me Rusinë. Humbja e fytyrës si dhe furnizimet kritike për këtë marrëdhënie mund ta shtyjnë Kinën t’i japë fund garancive në të cilat mbështetet Rusia.

 1. Mbështetja e Ukrainës dhe partnerëve të saj tregtarë

Në të njëjtën kohë, SHBA duhet të garantojë shprehimisht sovranitetin ekonomik dhe mbijetesën e Ukrainës duke mbledhur furnizimet me grurë (kryesisht nga ato që do të kishin shkuar në Kinë) për të ruajtur porositë tregtare ndaj partnerëve ukrainas. Nëse partnerët kryesorë ukrainas – si Indonezia, Filipinet, Vietnami, Malajzia, Tajlanda, Koreja e Jugut, Egjipti dhe Maroku – të gjithë e mbështesin këtë përpjekje, ata mund të mbështesin kuptimisht pavarësinë e Ukrainës edhe pa dërguar direkt ndihmë ushtarake.

Një masë e tillë e përkohshme do t’i lejonte Ukrainës të mbante vendin e saj në treg, pavarësisht përpjekjeve të Rusisë për një kontroll armiqësor, duke ruajtur gjithashtu rrjedhën kritike të PBB-së. Qeveria ukrainase mund të punojë me SHBA-në për të negociuar mjetet me të cilat do të paguhen të ardhurat e bazuara në grurë – ndoshta në formën e pajisjeve ushtarake, për shembull.

Me vullnet të mjaftueshëm, ky grumbullim i shteteve mund të bëjë një hap më tej dhe të punojë për ta larguar Rusinë nga tregjet kritike, veçanërisht në pjesë të botës ku shfaqen shqetësime për sovranitetin. Ndërsa kjo mund të mos dëmtojë ekonomikisht Rusinë nëse Kina i drejtohet Rusisë për të kompensuar humbjen e furnizimeve nga partnerët e tjerë, kjo do të kufizonte disa nga fushatat e ndikimit hegjemonist të Rusisë.

 1. Survejimi i deteve

Së fundi, në lidhje me lëvizjet detare, Rusia duket se po përgatitet për të mbrojtur rrugët e furnizimit në pjesë të ndryshme të botës. Lëvizjet anormale detare nga marina ruse janë raportuar gjatë disa muajve të fundit në disa vende, duke përfshirë Norvegjinë dhe Irlandën në Evropë, Gjirin e Guinesë në Afrikë dhe vetëm këtë javë me një formacion të çuditshëm prej 16 luftanijesh ruse jashtë Sirisë. Për më tepër, duke pasur parasysh historinë e gjatë të agresionit hibrid detar të flotës tregtare ruse, vëmendje duhet t’i kushtohet gjithashtu anomalive në lëvizjet dhe sjelljen e saj (nga flamuri, menaxhimi, pronësia dhe pronësia përfituese).

Gjatë dy viteve të fundit, pandemia ka nxjerrë në dritë se sa të brishtë janë me të vërtetë zinxhirët e furnizimit global. Ato nuk janë thjesht koncepte abstrakte, por realitete fizike, dhe si të tilla ato mund të prishen në shumë mënyra. Kur Ever Given mbeti i mbërthyer në Kanalin e Suezit për vetëm gjashtë ditë vitin e kaluar, i kushtoi industrisë së transportit 400 milionë dollarë në orë dhe shkaktoi mungesa të mallrave kritike. Pamundësia për të renditur ndryshimet e ekuipazhit ka bërë që transportuesit të përpiqen të ruajnë itineraret dhe oraret, duke ndikuar në aksesin e të gjitha llojeve të mallrave.

Pandemia mbetet një sfidë – por kontrolli i poshtër i zinxhirit global të furnizimit me ushqime mund të destabilizojë vërtet ekonominë e botës dhe dinamikën e saj të fuqisë. Koha është thelbësore për të përjashtuar mundësinë e marrjes së sigurisë globale të ushqimit nga Rusia, e mbështetur nga Kina.

————————————-

Dr. Ian Ralby është CEO i IR Consilium, një firmë familjare e specializuar në sigurinë detare dhe të burimeve. Ai është ekspert në ligjin detar dhe sigurinë dhe prej disa vitesh punon në Ukrainë dhe Detin e Zi.

Dr. David Soud është kreu i kërkimit dhe analizës në IR Consilium dhe ekspert në aktivitetet e paligjshme të zinxhirit të furnizimit.

Rohini Ralby është drejtor menaxhues i IR Consilium dhe ekspert në strategji.

Zbuloni më tepër nga Peizazhe të fjalës

Pajtohuni tani, që të vazhdoni të lexoni dhe të përfitoni hyrjen te arkivi i plotë.

Vazhdoni leximin