Ismail Kadare

CAMAJ ME KADARENË TEK URA

“Shekulli” boton disa letra të Martin Camajt për Anton Nikë Berishajn, me shënimin se këto kanë […]

FATI I UNIVERSIT OSMAN NË VEPRËN E KADARESË

Ekziston një korpus i rëndësishëm, në prozë, i veprave të Ismail Kadaresë që trajtojnë – në […]

KULTURË E PENGUAR

I botuar në anglisht tani së fundi nga Counterpoint Press, romani E penguara i Ismail Kadaresë, […]

POETIKA E ÇMIMIT, POLITIKA E EMRIT

Nga Orgest Azizi Ekziston një poetikë e çmimeve (letrare), shpeshherë surreale. Klasifikimi i kafshëve në « enciklopedinë […]

ME PARATHËNIE NGA RRESHPJA

Sa mora në dorë romanin “Lulet e ftohta të marsit”, nga shkrimtari I. Kadare, u befasova […]

KUKULLA DHE KURVA NË KANDARIN E KADARESË

nga Eda Derhemi “Kukullën” e Kadaresë, roman shkruar pas vdekjes së nënës së vet, mendova t’ia […]

ATA QË NUK FALIN

Tollovitë e fundit mediatike, për një letër të Ismail Kadaresë drejtuar Enver Hoxhës rreth “gabimeve” të […]

PROFECIA E KORRIGJUAR

Në një shkrim-ese të paradokohshëm, botuar në Facebook (Detaji shmagjepsës), Georges Xexo, ndalet në përkthimet në […]

LIBRA ME GABIME NË KAPAK

I.1. Ancora oggi non esiste edito un corpus delle opere della letteratura albanese, che sia frutto […]

KUKULLA E KADARESË – MBRESA LEXIMI

nga Arb Elo Admiruesit e Kadaresë me siguri janë trishtuar goxha kur mjeshtri deklaroi publikisht para disa […]

MAJTAS DHE DJATHTAS

Veç expressen.se, edhe “Dala-Demokraten” – një gazetë suedeze e krahut social-demokratik – recensionoi tre romanet e […]

LETËRSI, GAZETARI DHE FOLKLOR

Me rastin e botimit të tre romaneve të I. Kadaresë në suedisht nga Modernista (Dimri i […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: