Kulturë

LETËRKËMBIMI I JOKLIT ME NOLIN

nga Agim Vinca (Dëshmi mbi përpjekjet e Nolit për shpëtimin e albanologut të famshëm nga kthetrat […]

SHKRUANTE MEHDI FRASHËRI

Reformat e reja të Turqisë kemaliste Që nga viti 1922, në Turqinë e famshme që ish […]

QË KUMBARO TË SHPËTOJË LEGJENDËN E SAJ CIVILE

nga Elsa Demo Sa herë e keni dëgjuar tregimin e Mirela Kumbaros për atë moment kur […]

LËMSH

Shumëçka nuk shkon, në lidhje me si po veprohet për Teatrin Kombëtar – por mes tyre […]

ORKESTRAT E TITANIKUT

nga Ilir Yzeiri Kanë kaluar gjashtë muaj nga çlirimi i vendit dhe nën okielon “Gjasht Mujori […]

PORTRETE

Këto ditë që u nda prej nesh – kaq herët, kaq hidhur – Gëzim Qendroja, më […]

HERONJ TË HESHTUR, HERONJ TË LËNË NË HESHTJE

Kaq e kanë tepruar me mburrje dhe legjenda, vitet e fundit, heronjtë e zhurmshëm si nga […]

KULTURË E PENGUAR

I botuar në anglisht tani së fundi nga Counterpoint Press, romani E penguara i Ismail Kadaresë, […]

NJË ZGJIDHJE PËR TEATRIN

Kush e ka ndjekur përplasjen – nuk po e quaj debat – tani së fundi mes […]

LLOGARI DHE DETYRË

nga Gresa Hasa Përgjigjja që znj. Kumbaro i ka dhënë aktorit Robert Ndrenika në faqen e […]

NGA BEGU NË BERG

Zbulime të mëdha, “tronditëse”, pritet të shpallen këtë vit jubilar të 550 vjetorit të vdekjes së […]

PËR PASURINË DHE PASURUESIN

nga Teuta Toska Në një ditë qershori të vitit të kaluar Biblioteka Kombëtare organizonte paraqitjen e […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: