SHQIPTARËT

tregim nga Ermanno Cavazzoni (marrë nga vëllimi Vite brevi di idioti, Feltrinelli, 1994) (përktheu Arben Dedja) […]

TRI PEMË

nga Arben Dedja Për pemët janë shkruar shumë poezi. Se pemët i kemi gjithnjë përpara syve, […]

MIKROBIOGRAFI IX

(nga Arben Dedja) Anton Çekov Në daçën e vet në Jaltë (pas vdekjes Olga – e shoqja, […]

VIT I RI – LIBËR I RI

(nga Arben Dedja) Fatos Kolaneci “Luaje derrin byro, bacë! (bixhozi dhe kartomancia nën Diktaturë)”, Sh. B. “Buka […]

PATRIOTIZMI & SPORTI

nga G. K. Chesterton shqip nga Arben Dedja Kohët e fundit kam vënë re që disa […]

LIBËR MË I RI

Deludhi, Sotir: Delet e fshatit tim, Sh. B. “Buka pa sufllaqe” 2017, fq. 378, studim nga Arben […]

LIBËR I RI PËR SHQIPET

Aranit Topia “؀ЉfαԲⱸטⱸט ⱻ щqͷףⱸܫ”, Sh. B. “Buka pa sufllaqe” 2017, fq. 882, me kopertinë të […]

SHQALFI

Ka ca kohë që në youtube është hedhur një video e shkurtër, nga më zbavitëset që […]

LIBRA LIRSHËM LEXUAR

Edhe sivjet kam lexuar plot libra. Ja një listë e tyre, që gjithsesi nuk mëton të […]

AJKUNA, AMVISË

[një intervistë e pamundur] Ajkuna: Hyni, hyni pa ndrojtje! Ju lumshin këmbët! Dukeni pak i lodhur […]

MIKROBIOGRAFI (VIII)

Abdurrahim Buza Kur kalonte vera, merrte penelin dhe mushkonjat e vrara mureve të vilës, me njolla […]

MIKROBIOGRAFI (VII)

Ali Xhixha Emri i tij qëndronte gjithmonë lart, në një ekuilibër të brishtë mbi tel, njerëzit […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: