Kosova

FITIMTARË DHE HUMBËS

nga Gjilpëra Nëse ka një përfundim që mund të thuhet me siguri nga përplasja e javëve […]

SHQIP-SERBISHT, VAJTJE-ARDHJE

Duke marrë fjalën te një debat i organizuar gjatë festivalit të filmit Dokufest në Prizren, Halil […]

PRAPA "DUALITETIT PATRIOTIK"

Vështirë të mohohet se, të paktën në tonet e retorikën e saj, politika shqiptare po i […]

DHUNË E FUNDOSUR

Në një panel sot në Festivalin e Librit dhe të Arteve, kushtuar letërsisë së angazhuar nga […]

DIKUSH TESHTIN NË KIEV…

Referendumi në Krime dhe hapja e rrugës për aneksimin e gadishullit nga ana e Rusisë solli […]

RRETH NACIONALIZMIT TË E. HOXHËS

Dita rimerr sot një artikull të historianit P. Xhufi botuar fillimisht në Java, ku diskutohet për […]

U ZBUT SERBIA?

“Me Serbinë gjërat s’janë kurrë të kollajshme.” Kështu shkruan gazetarja kroate Adelina Marini në shkrimin “Zbutja […]

RIPRODHIMI I ELITAVE

Një mik më ftoi t’i bashkoj firmën time një peticioni që po qarkullon në mediat, kundër […]

GJAKU SI FAKTOR POLITIK

Rreth një vit e gjysmë më parë, veprimtarë të Lëvizjes “Vetëvendosja” i hodhën bojë të kuqe […]

TRI QËNDRIME NDAJ BASHKIMIT

Si pa u kuptuar, çështja e bashkimit kombëtar na u shndërrua në letër litmusi, ose gur […]

KU KOSOVA?

Vura re, krejt papritur, se sipas statistikave që ofron WordPress-i, ose kompania që mikpret në serverat […]

NJË KOMB, NJË QËNDRIM

Ky është një nga ato slogane që tingëllojnë si të AKZ-së, por në të vërtetë, kërkimet […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: