WESTWORLD

nga Arjan Shahini Seriali i dytë i Westworld (WW) kishte si tematikë kryesore lirinë e karaktereve […]

FLASIM DHE ANGLISHT

Sipas INSTAT (2018) numri i emigrantëve ka pësuar ulje në vitet e fundit. Ndërkohë që rreth […]

LOBBYING FOR RUZHDIE

nga Arjan Shahini Ruzhdia, një fshat me disa qindra banorë në Fier, ka hyrë në historinë […]

MEDIALOG I

Shqiptarët (shqiptarja.com) zgjohen (.al) në Shqipëri (.com), shpullosen (shuplaka.al), nënvizohen (lapsi.al), e çakërrejnë syrin (.net) nga […]

RAMALOG III: TOWN HALLS

Komunikimi politik i E. Ramës është një objekt interesant studimi për të kuptuar se si metodat […]

REALITETE TË NDARA

Kur i pyes studentët në lidhje me ndodhitë apo çështjet e ndryshme në Shqipëri, ve re […]

SHKENCA DHE BLOGU

nga Arjan Shahini Ndikimi i studiuesve shqiptarë në disiplinat e tyre është shumë i vogël, paçka […]

AKADEMIKË NË ZHDUKJE

nga Arjan Shahini E themeluar në 1972, Akademia e Shkencave për shumëkënd simbolizon zhvillimin e shkencës […]

SCOPAESTHESIA

Publiku është ende sot i fiksuar të gjejë mes vedi apo në institucionet qeverisëse ish-bashkëpunëtorë apo […]

FILM DHE NDËSHKIM

Filmi “Dora e Ngrohtë” me skenar të Neshat Tozaj dhe regji të Kujtim Çashkut1 është prodhimi […]

SHTET, TURSHI DHE GJENDJE E JASHTËZAKONSHME

Edi Rama i fitoi zgjedhjet nën sloganin se Partia Socialiste “do të bëjë shtet”, shtetin që […]

RAMALOG II

Zhvendosja e luftës së korrupsionit nga zyrat e shtetit tek faqja e Facebook të kryeministrit ishte […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: