islami

FUQIA E PAKICËS (II)

Kur jam në Tiranë, çdo ditë herët në mëngjes më zgjon zëri i myezinit, që thërret […]

ME VRAP DREJT EUROPËS

Më poshtë disa përshtypje të miat, pasi ndoqa intervistën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama me […]

FANTAPOLITIKË DYLEKËSHE

Herë pas here del ndonjë roman që i këndon rezistencës popullore në një Amerikë të pushtuar […]

GABIME KATEGORIKE

Diskutimet në sferën publike shqiptare mbi kërcënimin “islamik” ndaj Perëndimit kanë marrë përmasa idioteske. I kërkohet […]

FETË TONA – PRAKTIKA DHE IDENTITETE

Një pikë kyçe në shkrimin e Jabanxhiut, që e kish kapur mirë një nga komentuesit te […]

PHO(S)TOXIN

Para disa ditësh, kur protestat e shqiptarëve në Maqedoni kishin nisur tashmë, gazeta Tema botoi një […]

JO VETËM PUNË ETIKETASH

Lexoj se Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Yuli Edelstein, gjatë një takimi në Jeruzalem me Kryetarin […]

NGA TOLERANCA NË HARMONI

Veç tolerancës, kur vjen puna për fetë e shqiptarëve, harmonia është një tjetër fjalë e krekosur, […]

DHJAMË NGA PLESHTI

Pak ditë më parë, duke folur për një çështje të mprehtë administrative, siç është teksti i […]

ME MINARE NË VENEZIA

Çfarë ka ndodhur me Ardian Isufin në Bienalen e Venezia-s? Nga gazetat, marr vesh që vepra […]

METODA E STRUCIT

Po u kthehem shënimeve të udhëtimit tim nëpër tekstet e historisë për klasën e 12-të të […]

TURSUN BEU NË PAZARIN E INTERESAVE (II)

nga Doan Dani Justifikimi fetar Më shumë se tek dhuna Misha e shtyn vëmendjen e lexuesit […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: