kombëtarizmi

KUSHTRIMI I TË PARËVE (II)

Një nga qortimet që marr, kur shkruaj për pellazgologjinë, është se “s’ka ndonjë të keqe”; nga […]

BETEJAT AUTOKTONE NË KULTURË

nga Artan Sadiku Nuk është e vështirë të vëresh një fascinim të shtuar në hapësirën publike […]

ME GOJËN E TYRE

Sot një numër i madh mediash shqip online e hapin faqen me një lajm tronditës: një […]

KALENDARI I MAJMUNËVE

Javën që shkoi, na u komunikua se “linguistika” shqiptare ishte në ditë zie dhe se gjuha […]

UEFA JEMI NE

UEFA, DON’T F*CK WITH ALBANIANS, shkruhej në një banderolë të shpalosur gjatë një prej protestave të […]

DY LIRITË

Që pa hapur mirë sytë në maternitet, na kanë rrëfyer për luftërat e popullit shqiptar për […]

RRETH DISKURSIT MBIZOTËRUES*

Sot dua të flas për diskursin mbizotërues në ligjërimin publik të shqipes dhe ta bëj këtë […]

NGA LIRIA NË VARGONJ

Në klasën e tretë të fillores, ku hymë për të dëgjuar mësimin, flitej për Skënderbeun – […]

ALTERNATIVA ENVERISTE

Gazeta Shekulli ka përcjellë këto ditë një emision televiziv të ABC-News kushtuar disa dokumenteve të reja […]

RRETH NACIONALIZMIT TË E. HOXHËS

Dita rimerr sot një artikull të historianit P. Xhufi botuar fillimisht në Java, ku diskutohet për […]

GJAKPRISHURIT

Kur mendon që anembanë Europës, kombëtarizmi ka më se dy shekuj që ngul këmbë për dobinë […]

NINULLA KOMBËTARISTE

Këto ditë, gazetat përcollën lajmin se Koço Danaj ka lajmëruar, që nga Mynihu, se do të […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: