2 Komente

 1. Ndryshimet sociale gjithmone hasin ne rezistence.Levizja woke si sfide ndaj status quo apo miteve te pranuara gjeresisht ka ekzistuar gjithmone.Dikur ishte woke psh qe grate te vishnin pantallona apo zezaket te uleshin ne restorant ne te njejtin vend me te bardhet .Teknologjia ka ndryshuar rolet tradicionale mijera vjecare ne familje dhe ka bere te mundur qe njerezit ta ndryshojne identitetin e tyre gjinor.Disa mite mbi historine e Amerikes jane vene ne pikepyetje .Levizja woke psh ve ne dukje se autori qe shkroi se “te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte dhe kane te drejten e jetes , lirise dhe ndjekjes se lumturise ” ishte pronar i 400 sklleverve.Baballeret themelues me keto fjale kishin ne mendje vetem meshkujt e bardhe te pasur e jo ata me ngjyre apo grate.Sfida qe i eshte bere ne Shqiperi disa miteve te historise tone mund te konsiderohet woke.Diskriminimi racial ne Shqiperi ka ekzistuar pak se nuk kemi patur ke te diskriminojme me perjashtim te jevgjeve, te cilet edhe pas disa qindra vite bashkejetese me shqiptaret hala trajtohen si qytetare te klasit te fundit.Me beri pershtypje , kur erdhen refugjatet afgane ne Shqiperi nje aktivist i njohur i shoqerise civile deklaroi pa iu dridhur qerpiku se nuk duhen pranuar pasi ne kulturen afgane perdhunimi i kalamajve eshte dicka normale.Per te vene duart ne koke nuk ishte edhe aq paciperia raciste e ketij tipi , apo qindra mesazhe te shqiptareve ne rrjetet sociale te cilet e falenderonin per vigjilencen e tij patriotike por sepse ne parlament u propozua si kandidat per Avokat te popullit nga opozita?!!

 2. Zezaket jane 13-14% e popullsise, nuk i kane numrat per te bere lemsh anglishten e Amerikes apo per te kercenuar rendin kushtetues. Per lexonjesin mesatar shqiptar, qe nuk e ka idene se cfare ndodh atje, duhet thene ne radhe te pare e verteta e plote, mandej te thirret per sadopak vemendje ndaj ceshtjes,
  Amerika ka qene gjithnje e perbere nga pakica te ndryshme etnike, fetare, gjuhesore e racore, te cilat mbaheshin bashke nga nje koncept identitar. Cfare ka ndryshuar tani, qe nje pakice racore te kushtezoje ndjeshem gjendjen ? Ku e gjejne te drejten, autoritetin apo forcen per t’iu imponuar 86-87%-shit te popullsise ?
  Pse ky 86% e lejon qe gjendja te perkeqesohet ?
  Gjuha eshte e te gjitheve, jo e nje pakice, nqs do te ishte e ndonje pakice do te ishte e anglo-amerikaneve dhe jo e zezakeve.

  Ne loje ka me siguri ka lojtare te fuqishem me interesat e tyre, sepse nuk duket bindese qe pse nje i zi u vra aksidentalisht apo prej neglizhences prej nje polici te bardhe, te ndodhin shtrengesa te tilla qe te krahasohen me shtrengesa diktaturash.

  Pastaj nqs pakicat e tjera jane depolitizuar si ne kohen e bashkesive fshatare dhe shohin vetem katundin e tyre, atehere ai 14% i politizuar dhe agresiv, mund edhe te pozicionohet ndonje dite si pakice sunduese. Ne kete hamendje s’ka nevoje per lojtare te fuqishem, se historia eshte plot me raste kur nje pakice politikisht e motivuar i mbivendoset shumices.

Komentet janë mbyllur.

Zbuloni më tepër nga Peizazhe të fjalës

Pajtohuni tani, që të vazhdoni të lexoni dhe të përfitoni hyrjen te arkivi i plotë.

Vazhdoni leximin