DATËLINDJA

Si sot 11 vjet më parë u themelua “Peizazhe të Fjalës”. Vendimi për ta krijuar ishte […]

NJË QINDVJETOR

nga Eqrem Çabej  Njëqind vjet më parë, më 25 shkurt 1877, lindi albanisti i shquar austriak […]

LETËRKËMBIMI I JOKLIT ME NOLIN

nga Agim Vinca (Dëshmi mbi përpjekjet e Nolit për shpëtimin e albanologut të famshëm nga kthetrat […]

SHKRUANTE MEHDI FRASHËRI

Reformat e reja të Turqisë kemaliste Që nga viti 1922, në Turqinë e famshme që ish […]

E PARA ISHTE FJALA

Siç ju kemi lajmëruar tashmë, nesër të shtunën 18 nëntor 2017 do të mblidhemi tek Instituti […]

DHJETË VJET PEIZAZHE TË FJALËS

Revista Peizazhe të fjalës feston sot 10-vjetorin: ja një arsye për të reflektuar, qoftë edhe së […]

PËR ROBERT FROST-IN

Nga John F. Kennedy[1] Forca shfaqet në trajta të ndryshme, dhe jo gjithmonë ato më të […]

GËZUAR VITIN E RI 2017 

Të dashur lexues, autorë, miq dhe dashamirës të “Peizazhe të fjalës”, Disa prej jush na lexojnë përditë, të tjerë kushedi […]

REVOLTA E ZOTIT SHYTI

[Alda Bardhyli interviston A.V.] – Le ta nisim bisedën nga titulli që keni zgjedhur për librin […]

EKZISTOJMË DHE REZISTOJMË

“Peizazhe të fjalës” ka qenë, që prej nëntë vjetësh, pjesë e diskursit publik shqip, me një […]

SHKOLLA E FRANKFURTIT 2.0

Shkolla e Frankfurtit 2.0 – Filozofia dhe mendimi kritik në epokën e internetit Ç’ka për të […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: