SHQIPËRI E MADHE, SHQIPTARË TË VEGJËL?

Shqipëria e Madhe s’është veçse një mit, shkruan analisti i pavarur Sam Vaknin, bashkëpunëtor i rregullt i International Analysts Network (Kosovars and other Albanians – Why Great Albania is a Myth.)

Vaknin, i cili merret shpesh me konfliktet politike në Ballkan në faqen e IAN duke u përpjekur të ruajë objektivitetin e studiuesit, tingëllon i bindur se Shqipëria e madhe nuk ka gjasë të realizohet, për shkak të diferencave të mëdha kulturore midis grupeve të ndryshme shqiptare dhe ngaqë vetë projekti i Shqipërisë së madhe u bie ndesh interesave të elitave politike, ekonomike dhe intelektuale në Kosovë, në Maqedoni dhe në Shqipëri.

Madje, shton autori, këtyre elitave dhe dhe të tjerave në vendet fqinjë, u intereson sot miti i Shqipërisë së Madhe për t’i mbajtur masat e zgjedhësve nën kontroll.

Përndryshe, brenda arealit shqiptar vetë, gjykon Vaknin, toskët, kosovarët dhe gegët s’e pëlqejnë shoku-shokun.

Prej sivëllezërve të tyre shqiptarë (sidomos prej toskëve, por edhe gegëve) kosovarët konsiderohen të ftohtë, të pakëndshëm, të pandershëm dhe zhvatës. Përkundrazi, shqiptarët – toskë dhe gegë së bashku – u duken kosovarëve primitivë, të pasjellshëm dhe kriminalë, vëren Vaknin.

Kur u dyndën refugjatët kosovarë në Shqipëri gjatë krizës së vitit 1999, rrëfen autori, vendësit u kërkuan të ardhurve çmime astronomike deri edhe për nevoja të tilla elementare si një strehë mbi kokë, ushqim dhe cigare. Nga ana tjetër, me t’u vendosur mandati i OKB-së (ose i UÇK-së) në Kosovë, bandat shqiptare rendën të eksportojnë atje markën e tyre të krimit dhe të banditizmit, për të bërë plaçkë mbi popullatën vendëse.

“Asnjë maqedonas”, shkruan Vaknin, “sado radikal, nuk të thotë për shqiptarët e Shqipërisë çfarë më thonë rëndom mua dhe kolegëve të mi të mediave të huaja të njohurit e mi prej Kosove.”

Vaknin, që nuk i përmend burimet e të dhënave që sjell, shkruan se kosovarët kaluan një eksperiencë tronditëse në Shqipëri gjatë krizës së vitit 1999, çka nuk harrohet lehtë, as falet. Me shtimin e kontakteve Kosovë-Shqipëri në vitet 1990, kosovarët patën rast të mbeten pa mend me kushtet e jetesës, mjerimin dhe paligjshmërinë e Shqipërisë. Shqipëritarët, nga ana e tyre, i kishin zili të ardhurit dhe i këqyrnin si burime të ardhurash.

Elitat shqiptare ekonomike, politike dhe kriminale në Kosovë, Maqedoni Perëndimore dhe Shqipëri, përfundon Vaknin, kanë shumë ç’të humbin nga bashkimi mbarëshqiptar: privilegjet e pushtetit vetë, përdorshmërinë e fondeve dhe burimeve të pavarura të të ardhurave (p.sh. nga doganat dhe taksat), si dhe shanset për lëvizshmëri sociale nga poshtë lart. Interesi vetjak i këtyre grupeve ofron kështu garancinë më të mirë që Shqipëria e Madhe nuk do të krijohet kurrë, përveçse në propagandën kombëtariste të fantaksur dhe në poezinë nacionaliste-romantike.

Shkrimi ia vlen të diskutohet – sepse provon që diferencat, sado folklorike e përndryshe publikisht të censuruara, midis shqiptarëve në Ballkan nuk u kanë shpëtuar vëzhguesve të tretë, ose të gjithë atyre që vrasin mendjen për perspektivën, sado fantastike, të bashkimit administrativ të shqiptarëve në një shtet të vetëm.

Në mediat shqiptare marrëdhëniet mes shqipëritarëve dhe kosovarëve në vitet 1990 janë lexuar sipas skemës narrative romantike-mitike të mikpritjes, solidaritetit, vëllait në hall, dorës në zemër dhe bujarisë shqiptare tradicionale. Unë nuk kam qenë në Shqipëri atëherë, por kam arsye të besoj se kjo skemë narrative i përgjigjet realitetit – edhe pse përjashtime do të ketë pasur doemos.

Vallë gënjen Vaknin, apo ta kenë gënjyer? Nëse po, atëherë pse? Ç’interes do të kish ai vetë, ose dizinformuesit e tij?

Nga ana tjetër, teza e autorit se janë pikërisht elitat shqiptare që i kundërvihen idesë së Shqipërisë së Madhe më tingëllon afër së vërtetës; ose të paktën afër çka e kam menduar edhe vetë shpesh. Ndoshta prandaj edhe Perëndimi i mëkon këto elita e nuk i lë të kapitullojnë…

187 Komente

 1. Sam (Shmuel) Vaknin eshte nje stampe relativisht e vjeter ne etherin balkanas. Eshte cifut. Self-everything. Ekonomist, filozof, psikolog, ekonomist, financier etj, etj. analist per gjithshka. Per nje fare kohe (sic thote) ka qene keshilltar ekonomik i qeverise se Maqedonise.
  Xhaxha.
  Mua ai me duket graphoman, me nje forme te lehte autizmi.
  Si nje cifut tjeter qe kam pasu dikur komshi.I cili kishte nje vella qe ishte drejtor ne nje hedge fund andej nga nyc. Per vete fliste nja 4 a pese gjuhe. ishte ne gjendje te diskutonte per cdo teme (lexonte shume dhe kish nje memorje fenomenale). Por ama sic ia kishte dhene zoti me shumice, po ashtu ia kish marre po me shumice, sepse s’ishte ne gjendje te bente asgje me veten.

  Nese duhet pare se sa merren vesh shqipetaret me njeri-tjetrin nga trevat e ndyshme, s’ke nevoje te lexosh Sam Vaknin, sepse s’meson asgje me shume se sa c’di (het). Por do te mjaftonte shkosh ne nje ndjeshje futbolli nderkombetare te skuadres se Shqiperise.

  Elitat shqiptare, te dala nga nje popull, qe kur vjen puna tek ideologjite qe kane te bejne me problemet kombetare, eshte po aq injorant sa edhe fiset berbere te Afrikes se Veriut, nuk mendoj se shprehin as edhe ndonje realitet, e as jane ndonje tregues of things to come. Mungesa e bindjeve te forta ne nje kulture si ne rastin tone, me teper ndihmon se sa pengon. Sepse cdo gje mund te rregullohet. Mjafton qe te merremi vesh. Duke folur. Shqip…

 2. Fare shkurt:
  Une isha atehere.
  Pa asnje medyshje do te betohesha se mikpritja ishte e jashtezakonshme, madje e jashtezakonshme edhe per faktin se u be aq natyrshem, saqe u duk si dicka teper e zakonshme.
  Tosket nuk i duan kosovaret? Se them dot.
  Tosket ndoshta jane dicka me indiferente ndaj kosovareve sesa geget (duke prezumuar se ndarja eshte e paster, gje qe nuk eshte e vertete; vetem ne Tirane jeton tashme pothuajse 1/4 e shqiptareve, ne nje mishele aspak shperthyese veriore, jugore, qendrore, jug-perendimore), por ndaj kosovareve per se, jo ndaj ceshtjes kosovare, pasi besoj se kjo ndahet dhe konvergon ne idealin pan-shqiptar.
  Te mos harrojme se kampet me te medha te pritjes ishin ne zonen e Durresit dhe Lushnjes.
  Fakti qe sot e kesaj dite (kujtoni diten e pavarsise se Kosoves) me qindra shqiptare te Shqiperise shkojne per vizite tek miqte e tyre ne Kosove (tek ato familje qe ne ’99 i strehuan dhe ushqyen, ndonese nuk i kishin njohur kurre) flet vete e s’ka nevoje te komentohet.
  A pati raste shvatjeje? Po, fatkeqesisht pati, madje disa prej tyre sot tregohen edhe me humor. Ne me shume se nje variant. U detyruan familje kosovare te paguajne per ushqimin qe merrnin, u mashtruan familje shqiptare nga familje po shqiptare te veriut (njoh personalisht dike, nje miku im, i cili mori me gezim ne shtepi nje familje nga … Kuksi, e cila kishte ikur prej frikes se bombave dhe deshires qe te largohej ne USA si “kosovare” dhe qe e mbajti ne shtepi dy jave, duke degjuar nate per nate genjeshtra mbi shtypjen qe serbet i kishin bere “mikut”:).
  U vodhen ndihma kjo edhe sepse nje pjese e madhe ndihmash vinin ne menyre te paorganizuar (p.sh banoret e Janines mblidheshin dhe dergonin nje maune me batanije per ne Shqiperi pa asnje destinacion zyrtar, kete maunen ndodhi qe e takoi ne rruge nje palo burre dhe e shkarkoi te gjithen ne bacen e vet, per ti shitur te nesermen tek tregu…).
  Ja keto ishin te berat dhe te paberat.
  Por e pergjithshmja ishte nje akt i pashoq solidariteti vellazeror. Sikunder e cilesoi Kadare: Ra ky mort dhe u pame.

 3. Ja paska futur kot ky tipi per pritjen e Kosovareve ne 99. Une kam qene ne Shqiperi gjate luftes se Kosoves dhe shume njerez (ne Tirane te pakten) ndihmuan me sa mundesi kishin duke marre neper shtepia refugjatet etj pa i kerkuar leke. Eshte e vertete qe nje pjese e atyre refugjateve qe kishin mundesine moren shtepia me qera por cmimet nuk ishin astronomike ( me sa di une ishin cmime normale tregu). Sidoqofte, pjesa me e madhe eshte stehuar nga popullsia pa ndonje shperblim.

  Nga ana tjeter eshte e vertete qe te pakten ne Shqiperi popullsia ne pergjithesi eshte kunder bashkimit (te menjehershem). Ndryshimet kulturore dhe ndarja 100 vjecare kane bere te veten. Sa i perket elitave edhe ato jane kunder bashkimit. Sidoqofte aresyeja ketu ndryshon. Bashkimi sjell detyrimisht nje ridefinim te elitave kombetare dhe rrjedhimisht dhe humbjen e ketij statusi per nje pjese te mire te elitave ekzistuese.

 4. ajo qe vlen per diskutim, eshte, se me sa lehtesi diskutojme per terma, dhe situata politike, (qe mund te sjellin ndryshime kozmo-historike) . a thua se ne kete bote jetojme vetem!

  sheh te flitet ne forumet dhe bllogjet shqiptare per shqiperi te madhe, me nje moskokecarje dhe naivitet habites.
  -“do te bashkohemi me kosoven. do ti marrim tetoven , dhe nje pjese te mire shkupit. do te marrim gjysmen e greqise. nje pjese te malit te zi.”

  dhe nderkohe qe pertypim keto “jashqitje” te arsyes, dhe te mendimit, jemi teresisht te paafte te kuptojme, se ajo qe po ulerasim, eshte: “t’i shpallim lufte vendeve fqinje”.

  me te njejtin gezim vocerrak, turfullojme, dhe u hakerrehemi qiejve (bllogjeve dhe forumeve, apo edhe gazetave, e televizoreve), pa kuptuar se e gjithe kjo ekstaze shoviste, na ben kaq te vegjel si njerez, dhe teresisht absurd ne syte e atyre qe na veshtrojne.

  dhe sikur te degjonim te njejtat hipoteza nacionalo-shoviniste, por kesaj here nga ana e fqinjeve tane, do te vinim doren ne zjarr, se ata rreken pas deliresh mesjetare, dhe se qendrimi i tyre eshte te pakten, nje qendrim armik, dashakeqes, e cmirezi.

  ajo qe me ben pershtypje, dhe ketu e kam fjalen per ty @ xha- ,
  eshte, se si nje analist , te mos kuptoje se ajo qe predikon, apo edhe qe merr mundimin te diskutoje, eshte “ndyshimi i kufijve”. (dhe mos me thoni prape per shkembime kulturore, se do te me beni serisht per te qeshur).

  kjo teori, per tru-peshqit, qafirat, ujqerit, apo gjithfare “adoleshentesh” qe perhumben forumeve shqiptare, mund te jete interesante. po por nje analist qofte edhe siperfaqesor te gjerave, do te thote , destabilizim jo vetem i rajonit, por edhe me gjere; dhe njekohesisht edhe i paqes dhe statusit aktual boteror.

  mos harroni se lufterat boterore filluan ketu ne ballkan.

  kam ndjesine se duhet t’i peshojme pak me mire gjerat, perpara se te shprehemi dhe te bejme lloqe ne internet.

 5. “Vaknin, që nuk i përmend burimet e të dhënave që sjell,”

  Fakti qe Vaknin nuk e ka bere kete gje, ja ul shume besueshmerine perfundimeve te tij, objektivitetin.

  Dasite dhe ndryshimet mes shqiptareve ne te gjitha anet e kufijve shteterore, nuk jane dukuri vetem e tyrja, dhe aq me pak, te nje domethenieje te vecante.

  Shtete e kombe, edhe te Europes Perendimore, ne te cilat prej kohesh jane kristalizuar struktura progresiste, sot e kesaj dite kane paragjykime dhe fobira mes krahinash e dialektesh qe i perbejne.

  Mbaj mend sesi im ate, ndjese paste, ne `99en me tha shprehimisht keshtu ne telefon: “Amon Blero, i pashe sesi ishin, e nuk ka lezet robi me jetu n`ato kondita; them t`mor nji familje, 8 vete, per ca kohe…”

  Tashti im ate nuk ishte ne nje gjendje ekonomike te admirueshme, dhe as te pershtatshme per nderrmarrjen qe kish ndermend te bente (dhe beri); rasti i tij ndoshta nuk ka vlera pergjithesuese, po ne ate menyre qe burimet e pathena te Vakninit nuk e meritojne.

  Gjithsesi, sic e tha dhe NgaHalli, fshati qe duket nuk do kallauz.

  Por per t`ju kundervene kesaj te fundit dhe Vakninit vete, mesa duket na duhet te pajtojme, akoma, shume kallauze, per t`ua treguar fshatin atyre qe nuk duan ta shohin.

 6. I dashur shkruan:

  Nese duhet pare se sa merren vesh shqipetaret me njeri-tjetrin nga trevat e ndyshme, s’ke nevoje te lexosh Sam Vaknin, sepse s’meson asgje me shume se sa c’di (het). Por do te mjaftonte shkosh ne nje ndjeshje futbolli nderkombetare te skuadres se Shqiperise.

  I dashur, nuk më ke kuptuar. Unë nuk e lexoj Sam Vaknin për të marrë vesh si janë punët me shqiptarët, por për të marrë vesh se ç’mendojnë të tjerët për punët e shqiptarëve mes tyre. Besoj se je dakord me mua që, kur vjen puna për çështje strategjike si ato të pavarësimit ose të bashkimit, shqiptarët kanë hapset e kashtës, dhe vendimet merren tjetërkund; dhe pikërisht ky tjetërkund informacionin për shqiptarët e merr nga Sam Vaknin & Co., jo nga ti dhe unë që jemi të dijshëm për këto çështje sikurse edhe për shumë të tjera.

 7. Sterkalth

  17 Shkurt 2008, bota jote ka marre fund! Get on with the times son.

  kjo teori, per tru-peshqit, qafirat, ujqerit, apo gjithfare “adoleshentesh” qe perhumben forumeve shqiptare, mund te jete interesante. po por nje analist qofte edhe siperfaqesor te gjerave, do te thote , destabilizim jo vetem i rajonit, por edhe me gjere; dhe njekohesisht edhe i paqes dhe statusit aktual boteror.

 8. sterkalth.. qetesohu dhe merr fryme njehere se shkove larg :). Te paska kapur meraku keq se mos shqiptaret i bien “Tetoves, gjysmes se Greqise, e meqe bie rruga pse jo dhe Britanise se Madhe, Amerikes, Kines dhe Rusise bashke”.

  Une nuk e kuptoj xha-xhain apo administratoret e tjere qe le dike si ty te harboje perseri me sharje e fyerje (jo po nacional-shoviniste, tru-peshq etj). Ndoshta shtyhet nga ndonje sens humori te holle. Sidoqofte nje keshille prej meje ta mbash vath ne vesh. Meso se pari te diskutosh dhe te argumentosh pa fyerje me pas shkruaj. Jam i bindur se pastaj do te merresh seriozisht.

 9. @enush

  jam teper i qete. dhe mbi te gjitha me argeton fakti, se ne tre komente te tuat, sygjeron te me priten fjala.

  nuk e di ku je rritur, ne c’ambjent , por ajo qe nxjerr ne pah gjuha jote, eshte se ne rradhe te pare nuk di te lexosh; te perftosh ato qe lexon, e se fundmi te pranosh se ne kete bote egzistojne edhe koncepte te tjera, pervec atyre qe “na e pret radakja e jone”.

  qendrimi shovinist nuk eshte argument fyes. eshte karakteristike primare e shumices se shkrimeve ne bllogjet shqiptare. pra eshte nje analize e realitetit virtual, dhe jo sharje.

  dhe, tru-peshku, kane te gjithe peshqit. nuk besoj se do te mendoje, se per peshqit mund te themi qe disponojne tru maceje, apo qeni, apo dhelpre.
  ty pse te djeg?! mos futesh valle ne kete kategori?

  dhe dicka tjeter,
  moda e vathit ne vesh nuk me pelqen. kam shije te tjera. gjithesesi perderisa ty te pelqejne , te uroj:
  ” nje jete vathe-mbushur, e vesheshpuar !”

 10. Xha Xha, kjo puna e elitave qe permend ne fund te shkrimit eshte me te vertet e rendesishme, edhe paksa delikate do thosha une. Te pakten si e gjykoj une, ne nuk duket te kemi nje tradite te kultivimit te elitave. Edhe diskutimi per to me duket i pamjaftueshem dhe i percipte.
  P.sh. ne Ballkan fakti qe shohim sjellje pak a shume te njejta pertej kufijve etnike, ndoshta me shume se u detyrohet ngjashmerise apo te vecantave te ketyre shoqerive, u detyrohet elitave te cilat shpesh jane produkt strukturash te njejta ose te ngjashme. Dua te them qe populli i thjeshte si ne Kosove edhe ne Shqiperi do dije ta gjej gjuhen e perbashket te komunikimit, por pyetja shtrohet si do ta gjejne ate elitat?

 11. Te pakten si e gjykoj une, ne nuk duket te kemi nje tradite te kultivimit te elitave.

  Ne kemi tradite ne zhdukjen e tyre..kuptohet kur them ‘ne’ flas per ata qe ndillen nga fqinjet per kete pune.

 12. @sterkalth
  Se pari te pershendes dhe gezohem qe paska dhe shqiptare me mendje te ftilluar ne kohet e sotme.
  Mendoj se e keni kapur shume mire problemin qe duket se po zmadhohet dita dites.

  Une personalisht ndjehem shume i neveritur, sidomos nga pothuajse te gjitha blogjet shqiptare, ku shoh sesi shume shume nga keta “patriotet e flakte” propagandojne me nje zell apo patos te madh do te thosha pikerisht ate qe htni ju “te ngrihemi t’ju shpallim lufte fqinjeve!”

  Eshte nje cmenduri qe mesa duket ka kapur jo vetem tru-peshqit, po dhe disa te tjere qe deri dje nuk diheshin per te tille! Kjo tregon shume ! Kjo i ka burimet se pari nga gjendja e tmerrshme ku po shkon sidomos Shqiperia! Nje boshllik i madh e kotesi ekonomiko/sociale e nje vendi behen themeli i shovinizmave dhe luftenxitjeve!

  Jo shume larg po dje, ishte hapur nje debat lidhur me shqiptaret qe me ne fund pas pothuajse 15 vitesh pune e jetese ne Greqi, kane filluar te fitojne te drejten e marrjes se nenshtetesise greke. Ky te pakten per te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Greqi eshte pritur si nje lajm shume i mire, sepse me ne fund ata do te ndihen komplet te barabarte dhe qytetare te nje vendi ku vendosen te permiresojne jeten.

  Lidhur me kete, ka plasur nje debat kaq i neveritshem sa te vjen per te qeshur dhe qare kur i lexon.
  Kur dihet qe te gjithe emigrantet, jo vetem shqiptaret, kudo kudo qe jane, ne US, UK, apo EU e para gje qe enderrojne eshte se pari te kene leje qendrimi te rregullta, dhe me pas te ndihen shtetas ligjore te atij vendi ku emigrojne!

  Une nuk arrij te kuptoj se ku e bazojne kete logjike keta pseudo-patriote te medhenj kur quajne tradhetare e jo-shqiptare ata qe pranojne te marrin qofte dhe nenshtetesi Greke qe do te thote nenshtetesi EU!!??

  Ose me sakte e di burimin, eshte pikerisht te motoja qe po pushton rrezikshem te gjitha mendjet e shqiptareve “t’u turremi fqinjeve e ta bejme ballkanin gjak si gjithmone!!”

  Turp turp per te gjithe ata shqiptare qe nuk e kuptojne se ku po i con ky “delir” qesharak!
  Turp qe nuk kuptojne se ajo qe iu duhet shqiptareve,kudo ku jane neper Ballkan, nuk eshte te zgjerohen e te behen superfuqi, por te zhvillohen e te mesojne te bashkejetojne me fqinjet, e te lene mbrapa mentalitetin mesjetar, qe njeri shtet zhvillohet ne kurriz te tjetrit!

  Ajo qe duhet te shohin te gjithe shqiptaret,eshte te fillojne te ingranohen ne EU dhe kjo fillon qe nga aftesia per te bashkejetuar me fqinjin!

  Nese nuk shpetojme se shpejti nga kjo cmenduri, me keqardhje me duhet te them qe fundin dhe percmimin e perjetshem si komb do ta kemi te sigurt!

  Do te permendemi si mongolet qe edhe sot kujtohen nga historia si nje nder kombet qe shkroi ne histori faqe nga me te tmerrshmet barbare!

 13. Doktrina e te drejtes njeh edhe gabimin e te “gjitheditures, te paanshmes” gjykate.
  Nuk behet fjale ne kete rast per nje pranim a priori te asaj cka na shqeteson sot e gjithe diten se “gjykatat japin vendime te padrejta”, jo, jo, aspak, eshte dicka krejt tjeter. Behet fjale per ate gabim, i cili vjen per shkak te “lajthitjes ne fakt” ose “lajthitjes ne objekt”. Ideja eshte qe gjykata shprehet ne lidhje me nje ngjarje apo marrdhenie e cila nuk ka lidhje me ceshtjen ne shqyrtim ose mbi nje objekt qe nuk eshte objekt i gjykimit. Praktikisht gjykata ka arsyetuar drejt por gabimisht ka vendosur per dicka (fakt/objekt) qe nuk kishte te bente me ate gjykim.

  A jam une duke lajthitur ne fakt apo objekt qe nis kete nderhyrje ne blogun “Peisazhe te fjales”, apo mos valle eshte dikush tjeter dhe me kete une po tentoj ti jap njefare kuptimi (me aq sa di dhe mundem) nje situate dukshem absurde:)?

 14. @ …nga halli

  ceshtja ne shqyrtim eshte nocioni i “shqiperise se madhe”.
  dhe vete fakti qe sot ne vitin 2008 diskutojme kete teme, eshte mjeran ( per te mos e karakterizuar ndryshe).

  kush nuk ka pune luan deren….

 15. komentet e sterkalth dhe vlores s’kane ndonje lidhje me artikullin ketu sepse artikulli eshte per tjeter gje. Dhe per sterkalth po behet e disata here qe luan me kufijte e (mungeses se) edukates qofte nga gjuha ashtu dhe nga standarti e niveli i diskutimit. Perpara se te filloni te shani sa lart poshte o njerez lexoni mire njehere artikujt. Po nejse, me e mira eshte ta injorosh derisa te mesoje te diskutoje.

 16. Nuk dua ta paragjykoj Stërkalthin e të them se po përpiqet që t’i kanalizojë të gjitha debatet drejt shqyrtimit urgjent të rrezikshmërisë së Shqipërisë së Madhe për paqen ndërgalaktike; por as nuk dua ta fyej duke i vënë në dukje se ndoshta nuk i zotëron instrumentet mendore të nevojshme për t’u angazhuar në debate të ndryshme nga ato kombëtaristet – të cilat i gjen me okë në virtualitetin shqiptar. Tradicionalisht në Internet, personazhe të tilla quhen trolls dhe trajtohen nëpër forumet si të ishin diçka si viruse, ose defekte të programimit; prandaj ashtu duan trajtuar edhe këtu – faktorë entropikë ose oksidativë, për t’u toleruar vetëm në emër të forcimit të sistemit imunitar të të tjerëve, ose atyre që kanë diçka për të thënë. Trolls zakonisht hyjnë në debate me qëllimin maniakal për t’i shkatërruar, duke u pozicionuar në mënyrë të skajshme e duke hedhur teza të tilla që dihet se do t’i prekin të pranishmit atje ku s’mban më (ekuivalenti intelektual i të sharit nga motra). Në blogun tonë, Stërkalthi duhet konsideruar – propozoj unë – si objekt, jo si subjekt i kuvendit; në kuptimin që ia vlen të diskutohet marrëdhënia midis këtyre viruseve të pashmangshme dhe dukurive të patriotizmit paroksistik ose majekrahi ndër shqiptarët; meqë jo rrallë në biologji, janë agjentët patogjenë të jashtëm ata që ia vënë zjarrin sistemit imunitar, e nxjerrin nga binarët dhe i shndërrojnë infeksionet e thjeshta në reaksione alergjike të rënda, ose patologji të tjera auto-imunitare. Me fjalë të tjera, të mos harrojmë t’i pimë vitaminat, çdo ditë.

 17. Per mua, Sterkalthi nuk meriton vemendje, eshte jashte cdo standardi. S’ka as logjike, as njohuri, as argumenta. As nuk shkruan mire shqip.

  Ndersa Vlora ndofta nuk e di qe ketu eshte diskutuar gjere e gjate per problemin e dhenies se nenshtetesise greke. Ka nje dallim shume te madh midis dhenies se nenshtetesise ne Amerike apo vende te tjera dhe Greqise. Greqia e ka kushtezuar dhenien e nenshtetesise greke per emigrantet me ndryshimin e fese, gje qe nuk e ben asnje vend tjeter europian. Jo se ka ndonje rendesi ne vetvete nderrimi i fese, feja eshte zgjedhje personale dhe kushdo mund ta nderroje sa here te doje. Por nje shteti “modern” europian, nuk i ka hije te mbaje akoma ne kembe keto lloj standardesh bizantine. Pra, nuk po denon njeri emigrantet shqiptare qe i pershtaten realitetit grek nga halli, por shtetin grek qe shfrytezon nje nevoje te tyren per te nanurisur veten edhe ca kohe me endrra pan-ortodoksie.

 18. Xhaxha,

  Kur une i terhoqa vemendjen Sterkalthit per gjuhe te pa pershtatshme ne blog tek fushebeteja ne mediat, askush nuk u hodh dhe te me dilte ne krah por beret nje vesh shurdh. Puna eshte qe situatave ti dilet perpara dhe te mos lihet ne doren e multivitaminave se ka te ngjare qe trollsat te mos pijne fare nga ato.

  Kunder tyre kam mendimin se duhet te thirret ne veprim pa meshire moderacioni i blogut.

 19. lg.

  “Por nje shteti “modern” europian, nuk i ka hije te mbaje akoma ne kembe keto lloj standardesh bizantine”.

  jam ne israel qe prej dhjete vjetesh. jam martuar me nje hebreje qe u njohem ne shkolle ne itali. per tu bere shtetas me thone qe duhet te kaloj provimin me goje dhe shkrim te hebraishtes. i bie qe te mos behem qytetar deri sa te jem gjalle. te ishte puna per fe do isha bere qytetar qe diten qe futa kemebt por ja qe atje nuk eshte pune feje. a mos valle do thuash qe israeli nuk eshte ne europe por qe eshte vend me demokraci te konsoliduar kete nuk mund te ma kundershtosh.

 20. Nuk e ka keq argumentin Sterkalthi. Te thuash Shqiperi e Madhe, apo Shqiperi Natyrale, sic thote Koco Daullja, bie fjala, do te thote te kesh pretendime territoriale ndaj fqinjeve malazeze, kosovare, maqedonas, dhe greke. Megjithate, menyra se si e ben argumentin, percmimi qe ka per nje ceshtje legjitime si c’eshte bashkimi demokratik dhe i lire, i bazuar ne bashkepunim dhe ne institucione te shendetshme te kultures dhe politikes, mes Shqiperise dhe Kosoves, dhe menyra se si kerkon qe as te mos flitet per keto gjera, eshte gabim. Fatkeqesia e Sterkalthit eshte se nuk eshte ne gjendje te shohe nuancat e ndryshme, dhe thellesite e ndryshme qe ky debat mund te marre pa arritur ne ekstremizem. Ajo qe Sterkalth sheh, eshte vetem ekstremizmi nacionalist, kunder kesaj flet, dhe ben mire, por ben keq qe i ngaterron muhabetet, pasi nuk ofron gje tjeter pervec adoleshentizmit qe ka vene nen shenjester. Absolutisht nuk duhet pare si objekt, por si subjekt i cili arrin te shohe vetem ekstremin e frikshem, rrjedhimisht si ekstremist, sic edhe e kane pare shumica ketu.

  Sa per Vaknin, me duket se i afrohet me shume te vertetes se si ai vete mendon se duhet te jete, se sa te vertetes faktuale, se si eshte. Me perforcohet me teper kjo pershtypje kur flet per elitat politike. Kur thote jane kunder bashkimit, me duket sikur po i keshillon t’i rrijne larg bashkimit. Ne qofte se eshte e vertete se ka funksionuar si keshilltar ne Maqedoni, atehere duhet pasur parasysh se keta lloj njerezish (Vaknin, Danaj) jane ne pergjithesi te prire nga opinioni, dhe jo nga faktet, pavaresisht se ate qe eshte opinion e shprehin si fakt. Xhaxhai thote se vendim marresit per ceshtjet shqiptare nuk jane shqiptare, dhe informacionin e marrin nga Vaknin&co per vendimet e tyre. Kjo eshte pikerisht nje arsye me teper pse Vaknin duhet, jo heshtur, por treguar ne nje menyre apo tjeter se cfare jane faktet dhe cfare opinionet.

 21. Se harrova t’a mbyll per Vaknin, Ne qofte se vendim marrja qenka nje pune kaq e pabazuar ne fakte, dhe kaq e udhehequr nga injoranca, atehere pse te mos perqafojme injorancen tone, t’i marrim vete vendimet, pa te dale ku te dale?

 22. “dhe sikur te degjonim te njejtat hipoteza nacionalo-shoviniste, por kesaj here nga ana e fqinjeve tane, do te vinim doren ne zjarr, se ata rreken pas deliresh mesjetare, dhe se qendrimi i tyre eshte te pakten, nje qendrim armik, dashakeqes, e cmirezi.”

  Kush trembet nga “e madhja”?
  Kush eshte i “vogel”?
  Pershtatja nene padrejtesi me statusin e asaj shqiperie te 100-te vjeteve te fundit s’do te thote qe eshte e perjeteshme ajo qe ka ndodhur, munde edhe te ndryshoj. Shqipetaret e njohin vuajtjen, percmimin, armiqesine, izolimin, injorancen, urtesine per te plotesuar te gjitha kushtet e nji rivleresimi te raporteve te mashtruara qe jane aplikuar mbi te.

  Ka ardhur koha qe frika injektuar nga komshijet tane te mos justifikohet pasi edhe liria krijone nje frike si kjo e tanishmja.
  Kosovaret jane shqipetare dhe jo kombesi tjeter, ata po kuvendojne mes shqiptaresh. Komeshijte shqetesohen, shqetesohen nga bemat e veta, ku pjestare jane edhe shqiptaret se i krijuan nje iluzione edhe vet mashtruesve se s’jane te tille (mashtrues) deshmi behet ne gjuhen e sterkalthit e perl vlores.

  Rajonit i shkone per shtat kultura dhe territori qe ata perceptojne, s’ka kush mundesine t’a ndryshoje kete realitet por vetem ata vete, se s’eshte prone e te madhit apo te voglit.

  Pse i vogli rritet? Mbase qe te plaket dhe te vdesi, por nuk fillone nga plakja dhe te behet i vogel i gjori njeri.

  Kjo ngjarje dhe shume te tjera si kjo s’jane per te fituar, keto jane per te mesuar si te jerohet me to.

 23. Lulian, po vazhdon me ‘kumbaya’-ne ti vella? Te pakten mos harro Daullen

  Te thuash Shqiperi e Madhe, apo Shqiperi Natyrale, sic thote Koco Daullja, bie fjala, do te thote te kesh pretendime territoriale ndaj fqinjeve malazeze, kosovare, maqedonas, dhe greke.

 24. Erion,

  Patjeter qe shtete te ndryshme kane procedura, kerkesa te ndryshme per te marre nenshtetesine. Disa nuk lejojne dy-shtetesi dhe duhet te heqesh dore nga shtetesia qe ke (Gjermania, me sa di une), Amerika nuk te kerkon shprehimisht te heqesh dore, por te kerkon te betohesh per besnikeri ndaj saj. Israeli te kerkon te njohesh gjuhen e shtetit ku kerkon shtetesine. Mua nuk me duket kerkese e paarsyeshme kjo. Nese kerkon nenshtetesine mendohet qe do jetosh e do punosh ne ate vend, njohja e gjuhes presupozon pikerisht kete. Qe te mos marresh nenshtetesine sa per te patur nje pasaporte qe te lejon te kalosh kufirin.

 25. Daullja eshte bosh nga brenda, or Qafir, se te ishte plote nuk do ishte Daulle. O daullen, o vetvendosjen, zgjidh e merr, leri qafirlliqet.

 26. @ xha -xha

  viruse per boten qe na perqarket, jane brockullat e mykura patriarkale, e nacionale te ” xhaxhallareve te thartuar nga kushtet, vendi,dhe koha .

  kur thua: “… nuk dua ta fyej ..”, nenkuptohet qarte edhe koncepti yt i gjymtuar ne lidhje me demokracine; per menyren se si sheh, mendimet qe jane “per-karshi”; me llogjiken tende per boten e gjerat.

  ne nje bote, ne te cilen informacioni, artet, filozofia, shkenca, teknollogjia, komunikimi njerezor, po thyejne barrierat shekullore, e po behet prone globale; ju te dashur miq lartesoni akoma me teper muret etnik qe ju ndajne nga te tjeret. ky eshte edhe denimi juaj. erresira e arsyes, qe ju ka zaptuar qenien.

  ne bllogun tuaj, qafirezimi i mendimit, tru-peshkezimi i realitetit, dhe te parit e gjerave me lentet e kuqe, ju ben teresisht te paafte te perceptoni boten ne permasat e saj te verteta.
  ju ben teresisht te paafte te shijoni harmonine, por edhe bashkejetesen e miljarda ngjyrave qe na rrethojne.

  fatkeqesisht per ju, jeni te destinuar te rroni nen pushtetin e pameshirshem, te games se kuqe te kesaj bote. nje lloj verberie e pjeseshme.

  mua personalisht nuk me interesojne “qafiret” e adoleshences se perjetshme, qe rrojne ne “kodrat” e mediokritetit te mendimit, perbri “ujqerve” te paditurise. nuk me interesojne tru-peshqit.

  pejsazhet e mukyra te mendjes, sigurisht qe nuk me ngadhnjojne edhe aq.

  mua me intereson humaniteti njerezor; njeriu. dhe keto karakteristika, fatkeqesisht nuk i hasa tek mendimet e tua, xhaje.

  dhe dicka tjeter, te lexuarit e disa shkrimeve te tua ketu, me rikujtoi, se papjekurine adoleshente, nuk e ndesh vetem tek 14 vjecaret. nganjehere e trashegojne ne kohe, edhe ” xhaxhallaret” e thinjur nga vitet e pameshirshme ….

  ju uroj zgjim sa me te shpejte nga gjumi i shprishur prej fantazmave mesjetare!
  ju pershendes aty ku jetoni, ne kryqezimin e kitcit dhe shovinizmit mesjetar.

 27. E modhe fare kjo.

  “qafiret” e adoleshences se perjetshme, qe rrojne ne “kodrat” e mediokritetit te mendimit, perbri “ujqerve” te paditurise. nuk me interesojne tru-peshqit.

 28. O sterkalth, mos e bej balte. Mos ia hiq vizen te gjithave, se tregon kotesi mendimi. Lexo me kujdes, lexo veten, lexo dhe te tjeret. Eshte kollaj te vish ne nje forum, ne nje muhabet dhe te shash te tjeret, duke nenkuptuar se cinizmi buron nga dija. Dija shprehet me argumenta, nderkohe qe ti nuk po thua asgje pervec cinizmit. Te kam pyeteur edhe me pare. Dhe perpara se te me permendesh mua, t’i pergjigjesh pyetjes time per ty, sic jam munduar une me mendjen time modeste, te pergjigjem ne lidhje me ceshtjet qe ngre ti.

  Pyetja ime eshte e thjeshte. Duke qene plotesisht dakord me ty se nacionalizmi eshte ekstrem i padeshiruar, i painformuar, qendrim medioker impotent dhe adoleshent, pse jo i rrezikshem, por njekohesisht duke qene se nje ndryshim rrenjesor ka ndodhur ne rajon, a nuk duhet te flasim fare per kete ndryshim, a nuk duhet t’a shqyrtojme nga te gjitha kendet, a nuk duhet te perpiqemi t’a kuptojme, te behemi pjese e ketij ndryshimi ne menyre qe te veprojme sa te mundemi me mire, ne menyre qe te perpiqemi t’a kontrollojme kete ndryshim, te sjellim nje ndryshim sa me te pelqyeshem?

  Sterkalth, te thashe dhe njehere, qe eshte me vend argumenti kunder nacionalizmit. Kjo eshte e pranuar. Tani perpiqu te mos perserisesh nje argument qe eshte i pranuar, se behesh monoton, medioker. Vazhdoje fillin e mendimit duke pasur ne mend qe nacionalizmin nuk e pranon, perndryshe mendimi do te te vuaj mendimi nga impotenca. Mos gjeneralizo mbi njerezit, por mbi faktet, dhe mos i fut te gjithe njerezit ne nje thes te ndyre duke e pare veten jashte thesit, perndryshe ti je adoleshenti.

 29. lg.

  kuptohet se per te shkurajuar/limituar numrin e shtetasve qe i hyjne, shume shtete zgjedhin menyra te ndryshme. pare nga kjo pike, duhet te behet dallimi midis atyre qe disa shtete i bejne te kalueshme (si feja, dy shtetesia) pra qe sipas mendimit tim nuk jane absurde dhe rasti im dhe i disa vendeve te tjera te Europes qe thjesht nuk duan te japin shtetesi me sebepe nga me te ndryshmet. kerkesen e gjuhes keta e kane vene tani qe eshte mbipopulluar me te ardhurit deri nga Etiopia kohet e fundit si hebrej qe keta ketu u bene si te cmendur. as qe e mendonin kurre qe do tu vinin te zij si hebrej. harrojne se librat e tyre thone se “ata do te jetojne midis popullatave te tjera per gjithe jeten” pra edhe midis afrikaneve dhe jo vetem te bardhevet. te drejten e punes dhe te qendrimit prap ne e kemi por per ata te Greqise nuk duhet te ankohemi se tek e fundit te gjithe te krishtere kemi qene dikur por jemi shenderuar nga halli.

 30. Pse e ngrenë Stërkalthi dhe të tjerë problemin e kombëtarizmit shqiptar pikërisht në këtë blog, i cili s’është shquar kurrë për ekstremizëm kombëtarist?
  Aq më tepër që, në komente që kanë lënë këtu kolegë të Stërkalthit, blogu kritikohet si tepër “kozmopolit” (vetëm para një jave një i tillë habitej e më pyeste: pse je kaq antishqiptar, o Xha Xha?).
  Unë them se kjo ndodh ngaqë, në rrethanat e ndryshimit të gjeometrisë etnike në Ballkan, nacionalistët grekë, serbë dhe maqedonas (d.m.th. nga ato kultura kombëtare që ndeshen drejtpërdrejt me shqiptaren) u druhen pikërisht dukurive të tilla në kulturën shqiptare, ose përpjekjeve për të arsyetuar për mënyrat si të shfrytëzohen, në dobi të shqiptarëve, rrethanat e favorshme gjeopolitike.
  Përkundrazi, ekstremistët, radikalët dhe zhurmëtarët e forumeve të ndryshme shqiptare janë krejtësisht të mirëpritur – sepse tezat e tyre mund të kundërshtohen aq lehtë e mund të përdoren njëlloj lehtë për t’u dëftuar të tjerëve: e shihni se cilët janë shqiptarët? Ja ku i keni beniaminët tuaj, që po kërkojnë tani të djegin Belgradin, Shkupin dhe Athinën e të vendosin në Europë kalifatin, trogloditë që ua kalojnë për nga mesjetarizmi edhe murgjve të manastireve serbe në Kosovë; prishësit e qetësisë ballkanike e të qytetërimit bizantino-ortodoks e kështu me radhë. I kemi dëgjuar këto akuza, do t’i dëgjojmë edhe për shumë kohë akoma.
  Avantazhi i pozicionit ekstremist është vetë-përmbushja. Por jo vetëm; vetë-përmbushja shkon krahas legjitimimit të kundërshtarit. Ngrihet një trim i çartun në një forum, një nga ata që s’e ka qitë lokja prej barkut por huta prej çarkut, e thotë që “tani e ka radhën Çamëria”; dhe kaq duan ata të tjerët, që u qan zemra për Epirin e Veriut e për fatin e vëllezërve të tyre të nëpërkëmbur nga Himara deri lart në Lezhë. Edhe t’i paguaje këta sokolat e çartur, më mirë s’do ta bënin punën. Regjimet e ndryshme në Beograd ka një shekull të tërë që përpiqen t’i dëbojnë shqiptarët prej Kosove; Greqia u dha dërrmën çamëve e tani s’ua njeh as pronat që kanë lënë pas; por fajet për këto i paska deliri i Shqipërisë së Madhe…
  Ku e gjen gjithë këtë humor, o Stërkalth!

 31. Lulian, te lutem mjaft!
  Mos i jep te drejten e argumentit dikujt qe as nuk di ta formuloj ate as nuk perpiqet per dicka te tille. Po qe se ke ndonje gje per te thene thuaje pa qene nevoja t’i referohesh mosargumentit te te tjereve.

  Xha Xha, une jam me McCoy. Ne shqiptaret vuajne nga mungesa e argumentave apo mos artikulimi i mjaftueshem i tyre, dhe jo nga e kunderta. Ky blog eshte nga te paktet qe te ofronte mundesine te lexoje mendime te formuara dhe deri para pak kohesh – pra para se Sterkalth te hynte, me gallopin e nje kali ne lem – te ofronte gjithashtu menyre debati per tu pasur zili. Kjo jo vetem per argumentimin, por edhe se si njerzit u referoheshin te bashkebiseduesve me citime, me referenca, por edhe me respektin e kortezine qe e ka aq te nevojshme shtjellimi i cdo medimi per se mbari. Kjo eshte arsyeja e prezences se shumekujt qe debaton ketu. Nese mendon se duke e lejuar kete gjendje po provohet dicka, me duhet te mos bie dakort, sepse eshte provuar dhe sterprovuar fuqia qe ka mungesa e argumentit. Por ajo nuk e ka vendin sidoqofte ne kete auditor per nje kohe kaq te gjate.

  Me respekt

  Ujku i zi

 32. Sterkalth thote: “mua me intereson humaniteti njerezor; njeriu.”

  E me gjithe kete, nga menyra se si i gjeneralizon te gjithe njerezit pjesmarres te ketij blogu ne nje distance puritane prej vetes, distance te ndjelle nga peshtirosja pa perjashtim prej te gjitheve, te ben te mendosh se ne fakt nuk eshte vecse mizantrop, dhe shprehja qe kam cituar nuk eshte vecse efekti i hipokrizise te ngjallur nga mungesa e dijes: dija se ajo qe i intereson tek humaniteti njerezor mund te gjendet tek vetja, se vete Sterkalth eshte njeriu.

  Ca jane keta mo vlla, qe i hedhin nje sy qorrazi kanonit letrar dhe artistik dhe ju duket vetja sikur jane mbi-njeriu? Adoleshente? Medioker? Impotente? Duhet patjeter psikoanaliza te merret me kete faze zhvillimi.

 33. “…se papjekurine adoleshente, nuk e ndesh vetem tek 14 vjecaret. nganjehere e trashegojne ne kohe, edhe ” xhaxhallaret” e thinjur nga vitet e pameshirshme ”

  Ky eshte auto portret i sterkalthit.

  Simpatizohem me ndjeshmerin tende te dhunua keqas, por te siguroj se bujari, dashuri dhe urrejtje te llojit shqipetar sherojne jo vetem c’ka te jep vuajtje ty por dhe me shume. Kujton beteja te humbura per te gjetur sot shqipetarin tend.
  Ai (shqipetari) me siguri s’eshte vetem atje ku e kerkon ti, munde te jete edhe pas frikes vete shkaterruese qe i besoj asaj pjese rrebele tendes kur ishe i ri me po te njejtin qendrim qe mban sot.
  Mosdija s’ebene me faj te atij te llojit te dijes. Sipas dijes dikush bene edhe llojin e luftes, faji ndahet perhere mes paleve.

 34. “Lulian, te lutem mjaft!
  Mos i jep te drejten e argumentit dikujt qe as nuk di ta formuloj ate as nuk perpiqet per dicka te tille. Po qe se ke ndonje gje per te thene thuaje pa qene nevoja t’i referohesh mosargumentit te te tjereve.”

  Ujk, une nuk e di a eshte ne gjendje Sterkalth te formuloje apo jo nje argument te sakte. Plus qe nuk jam ne gjendje t’ia heq te drejten e argumentit asnje njeriu, qofte ky dhe nje argument i pavlefshem si ai qe ofron Sterkalth. Pasi nuk mund te them se i mungon argumenti fare, por se argumenti qe ben eshte i pavlefshem, e vetmja gje qe mund te bej, eshte te argumentoj pse, dhe te shtroj argumentin tim, cka dhe ne formen dialektike te asaj pyetjes qe i bera Sterkalthit, e kam shtruar.

 35. Luliani thote;

  “Pasi nuk mund te them se i mungon argumenti fare, ”

  Dikujt i humbet e drejta e te pasurit argument kur perdor fyerjet ne nje ambient diskutimi e debati. Nuk eshte çeshtje dialektike, eshte çeshtje miresjellje dhe respekti.

 36. Nuk e kuptoj mire se perse je dakord me mua ujk. Ne shqipot vuajme nga te dyja. Nga pa mjafuteshmeria e argumenteve dhe nga mos artikullimi i tyre. Pra edhe kur i kemi ato nuk dime se si ti addressojme. Lulianit nuk ke perse ti mbyllesh gojen. Edhe vemendja eshte ne rregull. Setrkalth-i eshte inconsistent. Ajo qe do ti propozja atij eshte qe ti bente nje kerkese blogut qe ta pajise me “avatar”. Po te vinte foton e tij te veretete atehere do te kishim te benim me nje mrekulli te vecante. Se shkrimet e tij nuk po moderohen.

  Xhaxha. Ti thua se fajet i ka deliri? Delirantet e veretete jane ata qe cdo kulle e quajne Republika e Shqiperise. Shqiperine e Madhe e kerkojne aspirantet dhe kaloresit e shpirtit dhe mikpritjes shqiptare. Eshte shume shpejt per te gjykuar se elitave shqiptare ne te gjitha trevat tona do tu mungoje deshira per te bashkrenduar veprimin politik per aritjen e objektivave qe orienton vendin tone drejt BE.

 37. McCoi, e kisha fjalen per kete:

  “Kunder tyre kam mendimin se duhet te thirret ne veprim pa meshire moderacioni i blogut.”

  Kurse Lulianit nuk po kerkoja t’i mbyllja gojen por dikujt qe ofendon sa lart e poshte ne debat nuk i takon kjo qe thote Luliani ketu:

  “Nuk e ka keq argumentin Sterkalthi.”

 38. me thene te drejten isha nga ata qe kerkuan qe sterkalthin ta moderonin pa shume ceremoni qe ne fillim per mosrespektim standarti diskutimi. Megjithate komenti i xhaxhait ma mbushi pak mendjen. Me kesi lloj tipash duhet stervitur durimi. Fundja paragjykimet qe kane sterkalth & co. ndaj ketij blogu si blog ekstremist (o zot sa qesharake) pa i lexuar apo kuptuar njehere artikujt hasen dhe ndaj shqiptareve ne pergjithesi. Pra jane gjera me te cilat perballesh ne njeren menyre apo ne tjetren.

  Megjithate per te qene korrekt ndaj lexuesve pak a shume te rregullt te ketij blogu qe presin me te drejte dhe kontribuojne per nje nivel te larte komunikimi dhe diskutimi do te propozoja nje kronometrim dhe kufizim te llojit te komenteve si ato te sterkalth. Do te thoja 1 koment per shkrim nuk bezdis lexuesit e tjere dhe eshte gjithashtu i mjaftueshem per te arritur nje lloj efekti imunizues dhe pse jo argetues.

 39. Eni,
  nuk vuan blogu per moderator perderisa ti e ndjene veten te barabart, pamvaresishte se me cilen pale simpatizohet mendimi yt. Lexuesi eshte ai qe eshte dhe jo ai qe ti apo kush do e deshirone ate te jete, dikush perdor filtrin e tij per c’do gje.

 40. O Ujk, po tallesh?

  “Te thuash Shqiperi e Madhe, apo Shqiperi Natyrale, sic thote Koco Daullja, bie fjala, do te thote te kesh pretendime territoriale ndaj fqinjeve malazeze, kosovare, maqedonas, dhe greke.”

  Deri ketu, nuk e ka keq argumentin Sterkalthi. Perndryshe lere Sterkalthin se vetem sterkala ngre, dhe argumento pse eshte gabim ky argument? Ne mos pranoje dhe dalim tamam tek nevoja e institucionalizimit te kultures, (bie llafi GKA mund t’a kishte marre nje iniciative) gjuhes, (ku do i ktheheshim debatit te Kelmendit) edukimit, (ku do mund te shtroheshin platforma dhe programe te perbashketa) dhe politikes, (ku pa pasur pretendime administrative nepermjet nje kufiri te qarte ndershteteror, te lidhen pakte marreveshjeje dhe te ngrihen institucione te perbashketa te natyres ekonomike, ushtarake, etj).

 41. lulian,

  Pretendime teritoriale kihen ndaj vendit/vendeve kur mendohet qe ai teritor te takon ty sepse dikur ka qene nen juridiksionin e shtetit qe e pretendon (Serbi-Kosove ne rastin e debatit) por kur behet fjale per teritore te banuar nga popullsi autoktone qe shtetin meme e kane perbri atehere pa asnje rivendikim teritorial vetvetiu shkon mendja per bashkim me token meme. Koco Daullja nuk ka pretendim ndaj malazezeve, kosovareve, maqedonasve dhe grekeve por ata kane frike nga kerkesa e shqiptareve qe jetojne ne ato troje. Ndryshe qendron puna me minoritetin grek ne jug. Ata nuk jane autoktone ne ato troje pasi kane ardhur per pune argati ne ato vise. Sa per Vorio Epirin ajo eshte legjenda e vjeter e grekeve qe ju ka sherbyer atyre se kunderpeshe per te sfumuar ceshtjen came dhe tertioret arvanitase ne thellesi te Greqise.

  Ah kjo qerateshe e drejte nderkombetare. Eshte si puna e shitesit ne kohen e monizmit qe e hiqte mallin nga peshorja para se dy “kokat e rosave” ti vinin sqepat maje me maje. Mall i parapeshuar ishte vetem fiku i thate.

  Sterkalthi i ka te dobta si argumentet ashtu edhe gjuhen. Prandaj dua ti nxjer pune administratorit.

 42. lulian, nuk behet fjale per argumentat tek komentet si ato te sterkalthit per per menyren se si paraqiten keto argumenta duke ofenduar parashkruesit sa lart poshte ne menyre krejt te pa provokuar dhe komplet jashte standarteve te ketij blogu. Sa me i njohur te behet ky blog aq me penetruese do te behet ceshtja se cili koment i ka kaluar kufijte ne menyre te qarte dhe cili jo. Prandaj duhen te kete disa rregulla te qarta mbi menyren dhe standartin e diskutimit qe te mos vijme ne menyre te perseritur tek e njejta ceshtje.

  Eshte dicka tjeter te ofendosh komentuesit apo lexuesit se fundja ne nuk harxhojme kohe me ato pak rreshta ne dite qe shkruajme ketu, dhe eshte tjeter gje te ofendosh autorin e artikujve qe harxhon kohe, mund dhe ka guximin ti beje publike idete e tij/saj. Thejsht per kete ofendimet ndaj autorit duhen ndaluar pa asnje lloj kompromisi.

 43. Lulian, nuk po diskutoj argumentin tend, po diskutoj faktin qe ti e paraqet sikur kete ta kete formuluar dikushqe ne te vertet nuk e ka bere. Nderkohe si mund t’i referohesh dikujt qe nuk respekton limitet e debatit apo akoma me keq te edukates, sikurse eshte e veshtire te lexosh ne nje biblioteke kur dikush kendon nga krahu tjeter i dhomes. Une jam dakort me ate qe thote Vemendja qe c’do njeri perdor filtrin e tij, por per ofendimet dhe fyerjet me duket se duhet te kete vetem nje filter – filtri i moderatorit – se perndryshe shkruajme dyzete komente pa u marre vesh se per c’fare po shkruajme.

  Nejse per tu kthyer tek argumenti yt, jam dakort me gjerat qe thua, vecse nuk jam shume i sigurt se kush eshte argumenti i Danajt qe kundershton. Sic del qarte ketu ky debat ka shume nuanca. Shqiperi natyrale mund te konsiderohet edhe ajo qe thua ti – integrimi kulturor. Varet si artikulohet. Nderkohe Danua eshte pjese e politikes, pikerisht asaj politke qe nuk ka asnje platforme te qarte kombetare. E kam shume te veshtire te bej nje debat per Danon, per ato qe ka pozitive dhe negative, kur shoh sa pak behet ne kete drejtim. A flet kjo per nje problem serioz? Sigurisht. Sepse kur ke boshllek institucional, vendin e tij mund ta zere c’do gje. Danua mund te ndodhi te jete me i sinqerti, por mund te ndodh qe dikush te ngrihet ne pushtet nepermjet tezave shume me te moderuara, dhe me pas e mbush boshllekun me gjithfare gjepurash ultranacinaliste per ta mbajt ate. Pershembull ne Serbi me te rrezikshmit nuk jane nacionalistet, por ata qe e perdorin nacionalizmin per pushtet (miloshevicet) Nderkohe shembulli i Serbise nuk mund te jete krejtesisht i sakte. Vete serbet jane me te prirur per te rene pre e ultranacionalizmit sesa shqiptaret. Pra si te thuash duhet bere kujdes, por pa i lene vend paranojes se dyanshme ne mungese te projekteve. Pra pyetja eshte a do mundemi ne te realizojme nje bashkim te emancipuar, apo do vertetojme teorite vetepermbushese per te cilat flet Xha Xhai.

 44. Luliani ne kete rast eshte vetem nje rang me larte Sterkalthit kur i bastardon mbiemrin dikujt idete e te cilin nuk ja ha mideja. Ai e quan Koco Danajn, Daullja…nderkohe qe vlen te permendet koincidenca qe mbiemri i tij mund te ekstrapolohet me lehte ne Danaos!

  Dhe kjo nuk eshte e pakuptimte. Emrin Kocos ja kane degjuar ‘kallogjeret’ e Serbise virtuale, qe tashme krruajne koken duke u habitur: “Si ka mundesi qe ky Ortodoks eshte me ‘ata’?’

  Vetem per kete Danaj meriton te perulemi me rrespekt para tij. Nuk eshte Danaj qe i bie daulles. Eshte Lul Kodra qe kendon “Kumbaya, I am Lord, Kumbaya”

 45. Meqe po terheq shume vemendje nevoja e moderimit, ne kete rast si dhe ne te ardhmen, dua te them nja dy fjale. Jam e mendimit qe niveli i diskutimeve dhe marreveshja kolektive do te jene me efikase se fshirja e komenteve nga moderatoret.

  Te them te drejten, nuk bera asnje perpjekje te fshij komentet e Sterkalthit per nje arsyje shume te thjeshte: desha te di sa uje na mban pilafi qe ta kem parasysh per raste te tjera te ngjashme edhe pse shpresoj qe nderhyrje te tilla te mos kemi.

 46. McCoy,

  Shteti Meme i shqiptareve te Maqedonise te cilat kane prona dhe toka ne Maqedoni eshte Maqedonia. Te pretendosh ndryshe, pra te thuash se shteti meme i shqiptareve te Maqedonise eshte Shqiperia, do te thote te kesh pretendime territoriale ndaj Maqedonise. Eshte komplet ideja e nje shteti meme, me gjithe eufemizmat “natyrale”, “e madhe”, etj, qe eshte gabim, dhe qe nenkupton pretendim territorial ndaj fqinjeve.

  Nuk ka asgje “natyrale” ne nje gjuhe te perbashket. Ne qofte se me gjuhe pretendohet te justifikohet “natyralja”, kjo eshte gabim, pasi; gjuha eshte artificiale qe ne origjine; instrument dhe efekt i organizimit mes njerezve. Si e tille eshte e hapur ndaj ndryshimeve qe kane per qellim nje organizim me efikas te projektuar ne te ardhmen, duke lejuar replikime, apo analogji institucionale mes fqinjesh, pa pasur keshtu nevoje te keshillohet kaq shume ne koncepte puritane te origjines, si “Mema”, “E madhe”, “Natyrale”, etj.

  Perndryshe do te detyroheshim te merreshim vetem me teologji, me mitologji, dhe pretendime historike boshe, te datave te Alkesandrit te Madh te Maqedonise, Pirros se Epirit, apo Kadmusit te Tebes.

 47. Ujk, argumenti i mesiperm vlen njesoj. Ne tezen e Daulles (te me falet kjo perkedheli qe kam ndaj Koco Danajt, aq me teper qe me eshte mbeshtetur edhe nga idhullizuesi i tij i perulur Qafir. Nuk ia heq kapelen, Kreshnik, anipse para injorances se Vaknin do zgjidhja injorancen e Daulles) me bezdis fakti se si ne konceptin e nje “Shqiperie Natyrale” progresi nuk mund te realizohet pervecse nepermjet thirrjes qe behet ne emer “fantazmash mesjetare”, nuk shqyrtohet progresi institucional pervecse nepermjet thirrjes se partizanshipit, apo thirrjes per lufte. Me bezdis mendjengushtesia e konceptit bardhe e zi qe shpreh, rracizmi etnik qe ruan koncepti dhe mungesa e ndergjegjesimit se eshte pikerisht ky koncept i etnicitetit te paster qe eshte arma me shkaterruese ne Ballkan, baruti i famshem.

 48. Erioni:

  tek e fundit te gjithe te krishtere kemi qene dikur por jemi shenderuar nga halli.

  Erion, ju dhe familja juaj mund ta ketë ndërruar fenë nga halli, por të tjerë e kanë ndërruar nga malli. Sot e kësaj dite ke plot njerëz të nderuar në Europën Perëndimore që përqafojnë Islamin pa qenë në askurrfarë halli.
  Një ditë shkenca do të shkojë aq përpara, sa njeriu të shkojë në klinikë e të ndërrojë edhe genet. Ca do t’i ndërrojnë genet nga halli, që të mos sëmuren; të tjerë nga malli, që të sëmuren njëlloj si ai grup etnik që adhurojnë.
  Ka edhe nga ata që bëjnë sikur i kanë ndërruar genet që sot, po të gjykosh nga simptomat që shfaqin.
  Pikëpamje si tuajat, Erion, duan t’u shpifin një kompleks inferioriteti myslimanëve shqiptarë, i cili përkthehet pastaj në mllef. Lutem mos provokoni.

 49. Ustallare!
  Me leje?

  Te them dy llafe per punen e moderimit meqe kam nje cike eskperience: Nese cilesia e shumices se diskutanteve eshte me e madhe se sasia e “kamikazeve” virtuale, moderimi vjen nga brenda, prej vete diskutanteve qe synojne drejt cilesise.

  Ky eshte nje proces me i veshtire se moderimi direkt, po ndihmon ne nje gje shume, shume te madhe: Ne mbajtjen e qendrimit te njejte nga shumica. Mendimtaret, si elektrone te lire qe jane prej natyres, e kane te veshtire te identifikohen masivisht.

  Nga ana tjeter nese sasia e “kamikazeve” behet me e madhe se cilesia, atehere moderimi duhet te behet i detyruar.

  Nese munden mirembajtesit ketu, ta konsiderojne.

  Dicka te vogel do shtoja une, meqe xhaxhait ia kapi syri me pare.
  Xha xha, syzet “vishen” ne gjuhen greke, jo ne shqip.
  Nga ana tjeter, per shume gjera ne kete teme ke te drejte, respekte, ju falem.

 50. Lulian, Ta kuptoj shqetesimin, por nuk jam shume dakort me perqasjen.
  Kam frike se keto argumentat e gjuhes artificiale po t’ua thuash qytetareve maqedonas qe flasin shqip, me siguri do t’u tingellojne pak me shume se te sforcuara, sepse gjuha e nenes per ta nuk mund te jete e njejte me nje dialekt te bullgarishtes. Nderkohe teza te tilla mbi artificialitetin te barabarta me te tilla teza si “puna e beri njeriun” mua personalisht megjithese ateist me bejne te hidhem ne krahet e scientologist-eve (nuk po di at perkthej ne shqip). Puna e ka bere edhe milingonen; c’gjuhe flet milingona? Personalisht preferoj t’ia njoh natyres gjera qe nuk di t’i shpjegoj vete.
  Nderkohe mos i nenvlefteso gjuhen dhe kulturen e perbashket si mjete efikase per te ndihmuar ne ngritjen e shoqerive te shendosha. Nuk ka asgje jo emancpuese ne kete. Duke i njohur ato si te tilla, pra te dobishme per shoqerine, mbase shtohet respekti reciprok edhe per gjuhen e kulturen e tjetrit.

 51. Perqasja ime ne origjine eshte aq spekullative sa cdo perqasje teologjike, mitologjike apo historike ne origjine. Nuk ka rendesi fare per mua a eshte natyrale, apo artificiale gjuha. Nuk me interesojne tezat, (megjithese jane eksperimentet e propozuara nga keto teza qe po jetojme si te ishim brenda shtepise me arkitekt Big Brother) as Marksiste, as me tabula rasa, dhe as me silogjizma Hobbesiane. Ja t’a zeme se eshte natyrale gjuha, a nuk do ishte natyral edhe ndryshimi qe gjuha peson si instrument dhe efekt i organizimit, gjithnje e me larg origjines natyrale, gjithnje e me teper duke u projektuar ne te ardhmen, duke e prodhuar te ardhmen dhe veten? Gjuha kocka s’ka, tha.

  Edhe cfare se shqipja nuk eshte e njejte me dialektin e bullgarishtes? Cfare roli luan ky ndryshim ne shtetformimin e Maqedonise? Me gjithe ndryshimin mes gjuhesh, duhet nje mbrapshtesi e madhe ne origjine qe ky ndryshim te legjitimonte prishjen e ketij shteti, mbrapshtesi dhe prishje qe retorika e natyralitetit ne mos e propagandon me nenkuptime, te pakten nuk e perjashton. (Se e beme cope shembullin e Maqedonise).

  Ishte pikerisht kjo ajo qe u perpoqa te mos nenvleftesoja dhe ku mendimi im ndan nga Sterkalth:

  “Nderkohe mos i nenvlefteso gjuhen dhe kulturen e perbashket si mjete efikase per te ndihmuar ne ngritjen e shoqerive te shendosha. Nuk ka asgje jo emancpuese ne kete. Duke i njohur ato si te tilla, pra te dobishme per shoqerine, mbase shtohet respekti reciprok edhe per gjuhen e kulturen e tjetrit.”

  Nuk po them se po me thua se e nenvleftesova, thjesht e thashe kete dhe e them prape, per te thene se po themi te njejten gje dhe per te thene se duhet thene e rithene deri sa te vihet ne zbatim: “nevoja e institucionalizimit te kultures, (bie llafi GKA mund t’a kishte marre nje iniciative) gjuhes, (ku do i ktheheshim debatit te Kelmendit) edukimit, (ku do mund te shtroheshin platforma dhe programe te perbashketa).”

 52. Kush e tha:

  …” kur i gjithe shteti eshte ne rruge te drejte, kjo eshte me mire per cdo individ se sa kur interesat private jane te kenaqura, por shteti ne teresi ka marre te tatepjeten. Sado mire qe te jete nje njeri ne jeten e tij private, ai do te jete pjese e shembjes se pergjitheshme ne qofte se atdheu i tij do te shkaterrohet.; ndersa per sa kohe qe shteti vete eshte i sigurte, individed kane nje shans shume me te madh per ta marre veten nga fatkeqesite e tyre private. Prandaj, duke qene se nje shtet mund t’i mbeshtese individed ne vuajtjet e tyre, por asnje njeri i vetem nuk mund te mbaje mbi kurriz peshen qe rendon mbi nje shtet, a nuk eshte e drejte per te gjithe ne qe te ngrihemi ne mbrojtje te tij?…”

  …dhe kur e tha? Tha…

 53. “Ja t’a zeme se eshte natyrale gjuha, a nuk do ishte natyral edhe ndryshimi qe gjuha peson si instrument dhe efekt i organizimit, gjithnje e me larg origjines natyrale, gjithnje e me teper duke u projektuar ne te ardhmen, duke e prodhuar te ardhmen dhe veten? Gjuha kocka s’ka, tha.”

  Luljan,
  njeriu perdor gjuhen dhe jo gjuha njeriun.
  Nqs nje shoferi i heq makinen, ai nget mendjen si makin dhe jo makinen.
  Pra dalim ne pllajen me lule, qe c’do gjuhe te flasi njeriu ai eshte njeri, si rrjedhoje shqiptaret flasin shqip, dhe ata s’filluan te egzistojne kur u bene te shtetit X por edhe me pare, para edhe se folen ndonje gjuhe.
  Qytetrimi ne se ka deshmi ne rrugen e qytetrimit, nje nga te parat eshte gjuha, dhe ajo s’ka nevoje te futet ne bank apo xhep te atij qe ndertone pallate te medha.

 54. Kete fundjave isha ne Maqedoni. Fjeta nje nate ne Struge. Me pelqen ai qytet. Jo thjesht sepse eshte i kendshem, me ato shtepiat e uleta, te bardha me cati te kuqe buze liqenit te kalter, por mbi te gjitha sepse Struga me duket si nje vella i vogel, bir i memes se madhe. Ma krijon kete ndjesi sa fakti qe aty flitet rrugeve, shesheve e dyqaneve shqip – dhe paster madje, aq edhe prej atij Drinit te tejdukshem qe e lidh qytetin me Shqiperine sic lidh kordoni lombelikal foshnjen me nenen.
  Ndihem rehat ne Struge.
  Fola me njerzit. Sikur kishin marre krahe nga pavarsimi i Kosoves. Jo ne kuptimin e keq. Krahe kishin marre, thashe, jo u kishte ikur mendja.

  Shqiperia e Madhe?!
  Bera mire qe i vura edhe pikepyetje edhe pikecuditese:), keshtu jam i imunizuar nga sulmet edhe te dyngjyrshave edhe te ylberistave.

  Dikur kam qene femije, natyrisht:).
  Djale i vetem, ne “betejat” e moshes me se shumti kam dale i humbur. Mesova te shmang perballjet e drejtperdrejta dhe te forcoj mendjen sa kohe qe grushtat nuk me nxirrnin ne selamet. Me mire m… se sa i vogel, thone. Edhe te tjeret nuk ishin me te medhenj, por thjesht ndodhte te kishin nje vella me te madh… Nje vella qe edhe nese su jepte nje dore, u jepte zemer te shkonin deri ne fund, sepse nuk ishin te vetem. Kujtoj nje here, gati e kisha vene per fund njerin, i kisha te gjitha mundesite tja beja surratin nallane, por nuk e bera, nuk e bera se mu dhimbs, por edhe se mendova me frike se c’mund te me bente te nesermen Qosja i madh (une po perleshesha me Qosen e vogel).

  A nuk jane shtetet si njerezit? A nuk eshte teknologjia force? A nuk jane qindra mijera ndikime te dukshme e te padukshme te filmave apo atelieve te modes force? A nuk jane centrale berthamore dhe diga gjigande force? A nuk eshte Coca Cola e shpifur dhe Burger Kingu si kashte force? A nuk eshte Mercedezi dhe Boeingu force? A mund te kesh ndonje iluzion se cfare eshte nje aeroplanmbajtese apo nje nendetese plot me raketa me mbushje nukleare? Edhe sikur ishuj ne mes te oqeanit te ishin, prape force do te ishin.

  Sterkalth, te drejtohem ty, por ne te vertete e kam me te gjithe: ti ke te drejte. Jo ne ate kuptim qe me dashamiresine e me te mencurit te jep Luljani. Ti ke te drejte, sepse ti kerkon ate qe deshiron. Ti je i vetem, je i vogel, si rrjedhim je i dobet dhe ke frike. Mos e merr per keq, eshte natyrale, te gjithe vec e vec jemi si ti. Njeriu pergjithesisht eshte i vetem dhe i dobet, qofte edhe i rritur. Prandaj e shpiku shtetin. Shteti eshte ilaci i frikave tona. Njeriu ka nevoje per siguri, shtetet gjithashtu. Te dobetit e lashte shpiken shtetin dhe ishin ok ne arealin e tyre te vecuar; te dobtit e botes se sotme globale tentojne te kapen fort pas multikulturalizmit dhe te drejtave te njeriut. Dhe mire bejne. Mes tyre edhe une, edhe ne.
  Por kjo eshte siperfaqja Sterkalth. Aty poshte, aty ku fryjne korrentet e verteta qe shtyjne velat e anijeve te politikave te medha, aty eshte thjesht ceshtje force.
  Kosova. E trajtojme si nje rast laboratorik, larg emocioneve qe na perfshijne. A po vuanin ata 2 milion njerez te pambrojtur? Shteti i tyre, ne token e tyre i kishte tradhetuar (ne te vertete nuk i kishte dashur kurre). Tentoi ti shfaroste. Me shume edhe ia arriti. Te tjereve u plasi shpirtin, u morri nderin, gezimin edhe placken.
  I shpetoi forca. E vellait te madh apo e dashnorit te nenes, po kujt po i duhen hollesi te tilla?! Me keto le te merren analistet qe rremojne analeve.
  Kryesorja eshte qe sot miku im Visari eshte i gjalle. Mbaroi universitetin ne Prishtine dhe u Doktorua ne Viene. Martohet kete vere dhe me kismet te Zotit do na shtohet me nje beb. Te tjerat jane histori. Perse e beri Wilsoni nderhyrjen ne favorin tone nje shekull me pare? Per hir te kunatit te vet, tregimeve gjithe pathos te ambasadorit te tij shetites apo se ate dite u ndodh me humor te mire dhe kishte nje fiksim tia fuste Frances, po nuk ma ndjen fare!
  Une jam ketu kete dite Marsi, dhe shkruaj nga qendra e Tiranes, kryeqyteti i Shqiperise, shteti i shqiptareve dhe jo nga si-mund-te-ishte nje qyteze periferike ne Greqine e veriut.
  Ne po rritemi. Dhe kjo eshte mire. Kemi nje mik te madh, me te madhin, dhe kjo eshte gjithashtu mire. Ka ca qe na thone pa rreshtur se e kane me prove qe ai miku ta ka me te futur, po nese na e fut njelloj sic ia futi edhe Europes perendimore pas L2B, epo hallall e pacim, turpi per te gjallet eshte.
  Multikulturalizmi dhe te drejtat e njeriut jane te shkelqyera, por ne nje bote me rregulla ama. Le te luftojme per to, eshte nje kauz qe na shkon mbroth, por nese e bejme kete edhe duke u forcuar, te me ndjeni, por une nuk shoh asgje te keqe ketu.
  Ne lagjen tone te vjeter, ndoshta ne me te vjetren e qytetit tone gjithaq te vjeter, ne nuk jemi me Luli i vocer. Dhe per fat, kemi qelluar te jemi me ata te bandes se West side:).

 55. @ nga halli

  kisha vendosur te mos i pergjigjesha me, nivelit kaq te ulet meditativ, te pjesemarresve ne kete debat. duke te lexuar ty, qe me drejtohesh mua, ndjeva nevojen te te pergjigjem per frikerat e mia.

  duhet te dish, se ti ne ballkan, njeh vetem realitetin tend. ka burra (ja keshtu cuba pa shkak, si puna e juaj ) nga anet e tjera te kufijve (ndonese ne perqindje te vogla), te cilet ne forumet perkatese nacional – shoviniste, ju dergojne te fala . thone disa syresh, se kane deshiren per te varrur ne qafe zorret e shqiptareve, etj, etj..

  qe te dyja keto kategori (ju dhe ata), jeni mjeranet e ceshjes. jeni viktimat e verteta te injorances qe mbolli perandoria otomane ne ballkan, per shekuj te tere.

  fatlumturisht, ka edhe njerez te mendjes ( cilesi dificitante e internetisteve shqiptar), te cilet i meshojne gjerave qe na bashkojne, e jo atyre qe na ndajne.

  bashkejetesa, dhe harmonia e bashkegzistences, jane fjale te panjohura per popujt qe s’kane njohur kurre pluralizmin e ideve , te ndijimeve, dhe te mendimeve.

  te jetuarit ne nje shoqeri ” pa armiq”, eshte nje nocion, qe s’mund t’a gjesh tek popuj qe jane rrobetuar nen kamzhiket e sistemeve totalitare maksimale, te diktaturave sfilitese( shih populli shqiptar).

  ju miqt e mi , jeni viktimat e verteta , dhe kufomat e kundermuese te atyre sistemeve.

  kam frike i dashur mik “… nga halli”. eshte padyshim e vertete.

  kam te njejten frike qe kishte bertold breht, kur veshtronte te merte jete perbindeshi i peshtire nazist.

  kam te njejten frike humane, qe kish caplin, nga nje i semure psiqik si hitleri.

  kam frike, dhe neverine qe kish pikaso nga nje trutrashe si franko.

  kam friken , dhe revolten qe kish betoveni, kur kuptoi napoleonin e vertete.

  kam frike, sepse do te me duhet t’i shjegoj nenes tende, perse kridhet i vdekur, e i zhytur mes gjakerash djali i saj .

  kam frike t’i shpjegoj, se djali i saj i vogel i, kish nje vella te madh, i cili ne vend qe ti tregonte ngjyrat e jetes, e mesonte ti njerre me thike syte fqinjit.

  kam frike ti tregoj, se eshte edhe ajo fajtore, per perbindeshat e urrejtjes qe kish mjelle tek te miturit e saj.

  kjo bote nuk ka nevoje ” per vellain e madh”. kjo bote ka nevoje per njerez qe duhet te kapen dora-dorazi e te ecin perpara.
  kjo bote eshte sterlodhur nga njerezit e pushtuar prej demoneve te urrejtjes, mediokritetit te mendimeve, dhe invalideve te ndjenjave.

  bota juaj po merr fund!

  vjen dite e re, ne te cilen do te jemi te gjithe nje, e prej se ciles do te bejme hapa perpara, pa friken e fantazmave mesjetare.

 56. STERKALTH: “kjo bote nuk ka nevoje ” per vellain e madh”. kjo bote ka nevoje per njerez qe duhet te kapen dora-dorazi e te ecin perpara.”

  UNE: Te lumte dora! Une jam shume dakord me kete. Mejithese nuk e kuptova tamam a po na qaje hallin apo na kercenoje me keto shenimet e fundit, packa. E rendesishme eshte qe te gjithe qenkemi ne nje mendje. Le te kapen dora-dorazi kosovaret dhe serbet e mbetur ne Kosove dhe te ecin perpara.

 57. Oh Sterkalth, te mori e mira te mori! Se per pak desh tu ktheva fshatce. Dhe do ta beja vertet, sikur te mos me kishte mbytur e qeshura.
  Rrofsh!

  PS – nese moderacioni prek Sterkalthin, atehere edhe une do terhiqem nga pjesemarrja aktive per nje kohe te pacaktuar! Eshte dukshem i parrezikshem, nuk ka asnje efekt negativ ndikues tek lexuesit, qofte edhe tek ata te pa instruktuarit. Edhe ndonje syresh qe per arsye triviale klikon ne blog i nxehur dhe reagon disi eger ndaj tij, shpejt do te behet koshient per vetite kurative (dixhestive) qe ofron kolegu permes atyre pamfleteve qe shperndan pa u lodhur.

 58. Stërkalth, ju lexoj me vëmendje. Sa ma shumë ju lexoj, aq ma shumë bindem se nuk jeni real, njeri prej mishi dhe kocke siç thotë Luliani, por personazh i krijuem prej nji mendjeje të rraskapitun. Keni nji mision tuejin, të cilin rrekeni me e krye me çdo kusht e në çdo rrethanë, por demiurgu ka harrue ose s’ka pasë kohë ose nuk e ka pa të arsyeshme me ju montue edhe nji mekanizëm për feedback. Rrnoftë miqësia shqiptaro-greke!

 59. @ …nga halli

  te pershendes miku im…nga halli !

  do te me pelqente te degjoja gjuhen tende fshatce, sepse e qeshura jote …nga halli, s’me duket kaq e natyrshme. perban ne vetvete [censuruar] e nje lapanjosjeje meditative.

  perjetesisht miku yt i shtrenjte …nga halli !

 60. Je shembulli i mediokritetit tipik te politikanit shqiptar, Sterkalth. Kujt i ka rene fati i keq te kete te beje, do me kuptoje. Harbut me te vetet, shqiptaret, dhe frikacak e lepires me te tjeret.

 61. Më thonë tashi që qenka kuturisur Stërkalthi në bloge serbësh e grekësh e paska shkuar gjaku gjer më gju, se nuk ia kanë mirëpritur asfare mesazhin për Pax Balcanica.

 62. @ kodra , thuaj ndonje gje me origjinale, mos perserit karakteristikat qe kam evidentuar me lart per llogjiken tende , e qe te shkojne aq shume per shtat.
  veshtrimi “kodra pas bregut”, eshte argetues, por aspak dritedhenes.

  @ago
  rrofte edhe turqia!

 63. Ne qofte se ti shikon tek te tjeret mediokritetin, i cili eshte ne fakt virtyti yt origjinal, e vetmja gje ne fakt ku ti je origjinal, (lexo me kujdes, se e thashe edhe njehere, nuk ka rendesi origjina, nuk e di a me kupton) une jam ne rruge qorre, mor burre i dheut. Te shpik sharje ndaj teje une tani qe te jem origjinal? Jo mo vlla, nuk ishte ky qellimi i diskutimit te hapur nga Xha Xhai, te cilin po perpiqesh t’a shnderrosh. Le qe nuk ka nevoje te jem origjinal ne sharje, ti je ai qe je: medioker, impotent ne mendim, e megjithate zhurmemadh. Mediokriteti, impotenca e mendimit, adoleshenca, e te tjera, po qe se do i kthehesh debatit dhe do e lexosh me vemendje, jane atribute qe origjinojne nga ty, dhe keto jane origjinaliteti yt, jo i imi, apo i ndonje tjetri ne kete diskutim. Me kupton apo jo, o njeri qe e merr debatin peng me terma mediokriteti, mungesa arsyetimi dhe zhurma adoleshente per vemendje. Ne jemi te ndergjegjshem qe nuk dime, prandaj perpiqemi te mesojme duke diskutuar. Ne jemi Luliani, Ujku, Xha Xhai, Qafiri, Eni, PNH, etj. Ti i di te gjitha, sepse ti je Brecht, Beethoven, Chaplin, Picasso. Dhe me qe ra llafi, je guano. Origjinale? Si thua?

 64. @kodra

  turp, po thua llafe te pista!

  fjala “guano” kish me te vertete interes. ish gjetje. ishte pjesa me me drite e “banjos” se mesiperme.

  qe te kapesh mendimet e mia, duhet te zoterosh nje tru qe te te mund te te ndihmoje.
  dhe “banjoja” jote nuk e gezon kete konfort.
  sharjet e tua me kenaqen. por edhe vetedija per rrugen qorre qe je futur.
  une nuk dua te te shaj.thjesht te dergoj pak nga era e g-u-a-n-o-s, te te shoqeroj aty ku je. te perqafoj o koder vakumi intelektual!

 65. Me keto sharjet e cinizmat sikur ua humbni vleren argumenteve dhe fjaleve te tjera me mend qe thoni; cik vetepermbajtje s`do ishte keq, meqe edhe po predikojme mirekuptim e paqe ne kete cep te ballkanit…

 66. Lulian, kjo puna e banalitetit eshte si puna e droges; nuk merret vesh ne e konsumon apo te konsumon. Etika, edukata, miresjellja respekti per bashkebiseduesin nuk jane arsye estetike qe i perdorim per tu dukur mbi te tjeret, por jane te nevojshme per te mos e lene debatin te konsumohet, sic ndodhi fatkeqsisht edhe ne kete rast.

 67. “qe te kapesh mendimet e mia, duhet te zoterosh nje tru qe te te mund te te ndihmoje.”

  Po ti je gjeni i keqkuptuar, mo shpirt, njesoj si Kafka dhe si Nietzsche dhe si Van Gogh. Te kerkoj falje dhe bindem tani si Eni, qe ti duhet te behesh president, pasi je intelektuali i vetem i denje per kete. Hengsh veten, hengsh. Qe te kap mendimet e tua, duhet t’i shprehesh, or toc kuklle, jo te lesh te nenkuptohet se pas gjithe atij cinizmi fshihet nje mendim, se nuk di te lexoj mendje njeri. E di, e di qe do pergjigjesh, se per origjinalitet thumbash di te pergjigjesh ti, e ke potencialin; vetem kur vjen puna per te diskutuar je impotent dhe medioker, dhe me keto arme, te vetmet qe ke, i ze rrugen te tjereve, behesh rruga qorre. (Me fal per mungesen e origjinalitetit, qe po e perseris dhe po behem monoton, do jete semundje ngjitese, shperndare nga era).

  Une propozoj, qe fitues i ketij diskutimi (le te jete gare per hir te virtuozitetit ne diskutim nga Sterkalth) te jete Sterkalth.

 68. @ kodra

  daullet bien, per ata qe kane vesh !

  te perqafoj fort!

 69. Sterkalthy eshte si qeni i Alciviadhit, qe sapo i kane prere bishtin.

  Puna eshte tani te gjejme se kush eshte Alciviadhi vete…

  Xhaxha, c`na bere.
  S`ia kishim ngene Kaltroshit, te kam rixha.

 70. idashur, ate shprehjen me lart kush e kishte thene?
  (me pelqeu prandaj te pyes)

 71. Me dhimbje po dhe frike te madhe konstatoj jo vetem nga ky blog por dhe nga shume te tjere, se shqiptaret jane perfshire ne nje vale shume shume te rrezikshme per te ardhmen e tyre!

  Eshte vetem nje person qe flet me logjiken e nje njeriu te emancipuar,dhe atij i jane turrur te gjithe duke e gjuajtur me gure ne menyren me mediokre dhe qesharake qe kam pare ndonjehere!

  Kjo tregon se niveli i pergjithshem i shqiptareve eshte per te ardhur shume keq, e per te thene perfundimisht qe keto lloj speciesh, veshtire te zhvillohen ndonjehere!

  Me vjen keq se dhe une shqiptar jam, por sinqerisht, ndjej nje turp nje turp te madh kur shoh se c’nivel ne mase tregojne bashkeatdhetaret e mi!

  Asnje nga ne nuk e ka jetuar periudhen hitleriane te Gjermanise, por nga ato qe kemi lexuar, po shoh nje ngjajshmeri te madhe. Sot te gjithe shqiptaret pa perjahtim, po gjenden ne momentin kur shpirtin dhe stomakun e kane bosh, e po iu mbushet me delirin e madheshtise qesharake si te Shqiperise se madhe ashtu dhe te sa e sa neverive te tjera si shqiptaret mbinjeri, shqiptaret qendra e botes etj.etj.etj.

  Nese do te vazhdoje te veproje kjo lloj vale e rrezikshme, do te kete nje perfundim qe veshtire ta shlyejne edhe 10 breza te tjere pas asaj!

  Nese nuk do te fillojme te kuptojme qe bashkejetesa dhe bashkeekzistenca jo vetem me fqinjet por me te gjithe popujt eshte sekreti i zhvillimit, dhe jo urrejtja patetike, pa arsye pa logjike!

  Jeni per te qare dhe per te qeshur, se mes popujve te ballkanit ka kaq shume ngjajshmeri si ne jetese dhe ne kulture, sa keta shqiptaruce te “medhenj” qe po cirren te nxirre nga mllefi dhe urrejtja po fillojne te figurojne si drunj te shtrembert e gjithe gunga!

  Eshte e pamundur te vazhdoj me, por shpresoj qe frika dhe shqetesimi per ate qe mund te ndodhe te mos dalin te verteta.
  Nje gje ama do te vertetohet, qe e kemi shume te veshtire te clirohemi nga kompleksi barbar!

  Quo Vadis shqiptare trima?!?!?

 72. Asnje nga ne nuk e ka jetuar periudhen hitleriane te Gjermanise, por nga ato qe kemi lexuar, po shoh nje ngjajshmeri te madhe.

  Aq te madhe po e sheh ngjashmerine sa po te duket Albaniandom-i aq i madh e i populluar, e me force aq te madhe sa Gjermania?

 73. Sot te gjithe shqiptaret pa perjahtim…po iu mbushet me delirin e madheshtise qesharake si te Shqiperise se madhe ashtu dhe te sa e sa neverive te tjera si shqiptaret mbinjeri, shqiptaret qendra e botes etj.etj.etj.

  Jo, qendra. Fundi…i botes tende

 74. VLORA PERLE, e kuptoj shume mire tronditjen qe kane ca kur shohin Kosven pas njeqind vjete roberie dhe skllaverie, te jete papritur e pakujtuar e lire. Jo ashtu sic do kishin dashur shume; perjetesisht e skllaveruar.
  E kuptoj se kam pare edhe kendej nga jetoj, ne US, disa qe ende nuk u ka dale inati qe e humben luften civile dhe bashke me te edhe te drejten per te skllaveruar te tjeret. Po shpresoj qe cave si puna jote te mos u duhet kaq kohe per te pranuar nje gje kaq drejte dhe normale. Marazi nuk te ben mire per shendetin, thone!

 75. VLORA PERLE! thote:
  “Asnje nga ne nuk e ka jetuar periudhen hitleriane te Gjermanise, por nga ato qe kemi lexuar, po shoh nje ngjajshmeri te madhe.”

  Meqense lexoke histori, duhet te dish se Hitleri u ngrit pasi gjermanet e kishin humbur nje lufte boterore, dhe u ben gati per te filluar tjetren. Ngjashmerine e kesaj ben mire ta shikosh tek serbet, qe ben tre a kater luftra njera pas tjetres; te gjitha te humbura. Dhe po ‘ti lesh i bejne edhe nja kater te tjra.

  VLORA PERLE! thote:
  “Kjo tregon se niveli i pergjithshem i shqiptareve eshte per te ardhur shume keq, e per te thene perfundimisht qe keto lloj speciesh, veshtire te zhvillohen ndonjehere!”

  “…per te thene perfundimisht…”??? Mund te na sqarosh se kur eshte thene kjo me pare? Pse me duket mua sikur keto tezat qe “shqiptaret nuk zhvillohen ndonjehere” vijne era rracizem?

  VLORA PERLE! thote:
  “Nje gje ama do te vertetohet, qe e kemi shume te veshtire te clirohemi nga kompleksi barbar!”

  Eshte thene kjo me siper ne emer te humanitetit? Te civilizimit? Te emancipimit?

  VLORA PERLE!, perse nuk hap nje blog bashke me Strkalth dhe shkoni shkruani aty per keto gjera. I have news for you; it is for free! Do na clironi dhe ne qe te mos harxhojme kohen, qe nuk e kemi edhe aq te lire.

 76. Po shtie ne ajer o ujk. Nuk jane te drejtuar andej ata…
  Po ne drejtim te kundert me rrjedhjen e Vjoses.

  Edhe nje shpjegim llogjik e kam: Me shkoi ne mendje qe sa fitoi Kosova pavaresine. Shqiperia zmadhohet (kulturale natyrale, politike, u name it), por zvogelohet nje komunitet tjeter brenda Shqiperise. E ka pershkruar xha xhai te Bizantinet shqiptare.
  Nuk i ka shkuar kujt ne mendje te studioje efektet anesore te ketij ndryshimi propocional. I duhet paraprire ceshtjes.

 77. Hajt ta cojme gallaten e kesaj temes deri ne fund…

  Ore VLORA PERLE!, po me siguri edhe Bjork duhet te kete nje damar “barbareje” se ia paska dedikuar Kosoves kenegen “Declare Independence” ne Tokio. Hmm, keto japonezet kane pasur ca lidhje me Hitlerin me duket. Denoncoini edhe keto, se keshtu fillon fashizmi; po te lutem jo ketu, tek ai blogu qe do hapni bashke me Sterkalth.

  Po si a derezi nuk te shkoj mendja ta krahasoje gezimin e shqiptareve me gezimin e Francezeve, Italianeve, Anglezeve, Hollandezeve, Ruseve (gjithe Europes dhe botes per ate pune) menjehere pasi fituan luften me Nazistet dhe me Hitlerin, po vete na krahason me keta te fundit? Dhe t’i thote keto dikush qe nuk eshte pjese e ketij gezimi, pra qe nuk eshte shqiptar, mund edhe te kuptohet. Por t’i thote keto nje shqiptar une nuk e marre dot me mend.
  Dhe nese duhet te jesh barbar qe te gezohesh nga nje gje kaq e natyrshme, dhe te besh plane per nje jete te re; e dklaroje pa frike se jam BARBAR.

 78. Ky diskutim ka degraduar. Arsyet pse ka degraduar mund të shërbejnë fare mirë si pikënisje për një diskutim tjetër, meqë pakkush prej nesh këtu ka kohë për të humbur me tifozllëqe të tipit “pse ti pse unë”. Unë shpresoja se kolegët do ta gjenin me interes perceptimin e Vaknin, për antipatinë midis shqipëritarëve dhe kosovarëve e sidomos për arsyet e kësaj antipatie; aq më tepër që dëshira për bashkim të Shqipërisë me Kosovën më duket e dobët nga të dy anët e kufirit; prandaj ia vlen të shihet më nga afër se pse është dobësuar kjo dëshirë, dhe Vaknin ofron një shpjegim që nuk mund të shpërfillet krejt. Aq më tepër që dukuri flasin shumë për dinamikën e marrëdhënieve brenda kombit shqiptar, të cilat nuk kanë të bëjnë me marrëdhëniet e shqiptarëve me shtetin e tyre – u përkasin përmasave të ndryshme historike dhe shpirtërore. Mirëpo, si pa u kuptuar, debati u zhvendos drejt një argumenti të paraqitur e të ilustruar në mënyrë jashtëzakonisht banale: rreziku i nacionalizmit shqiptar në Ballkan, i cili në të vërtetë u importua këtu i gatshëm nga forume të tjera shqiptarësh. Tani, a ka rrezik të nacionalizmit shqiptar në Ballkan apo jo, kjo në vetvete meriton të diskutohet dhe e kemi diskutuar, por jo jashtë teme e ad libitum; dhe sidomos jo pikërisht në komentet rreth një shkrimi që merret pikërisht me të kundërtën, ose me pafrytshmërinë e përpjekjeve të atdhetarëve kombëtaristë për t’ia njësuar aspiratat dhe strategjitë kombëtarizmit shqiptar në shekullin XXI. Të dy kolegët që e devijuan diskutimin, sidomos Stërkalthi por më pas edhe Vlora Perlë, nuk më duken aspak të pazotët për t’i kuptuar dallimet midis çështjeve të ndryshme që trajtohen në blogje dhe forume të ndryshme shqiptarësh dhe sidomos mënyrave ose tonit të trajtimit; ndërhyrjet e tyre ishin prandaj të kalkuluara për t’ia ndërruar shtratin diskutimit, në atë drejtim që u interesonte atyre, por që nuk përputhej me drejtimin që më interesonte mua, si autor i shkrimit fillestar dhe si administrator i këtij blogu; ose shumë të tjerëve, të cilët nuk vijnë këtu, as kanë ngé të vijnë, me të njëjtin predispozicion shpirtëror sikurse do të shkonin për të ndjekur një ndeshje gjelash në Meksikë. Natyrisht, komentet këtu mund të afishohen menjëherë, nuk i nënshtrohen kurrfarë kontrolli përveçse a posteriori; dhe këtë e kemi vendosur së bashku me Parrullën dhe Pishakun meqë nuk donim t’i fyenim kolegët që na nderonin dhomën e mysafirëve me kuvend; moderimi parakupton një gjendje lufte të ftohtë, ose rreziku të perceptuar ndaj cilësisë ose vetë mbarëvajtjes së blogut. Për ta thënë më thjesht, ne nuk i kemi lënë komentet të hapura për këdo, që të vijnë Stërkalthi dhe Vlora Perlë e të bëjnë propagandë banale dhe gratis, duke këputur popla kinse antropologjike për “shqiptarët”. Unë nuk e di, as dua të spekuloj për motivet e këtyre të dyve që të turbullojnë ujërat; dua vetëm t’ju them, me hidhërim, se nuk do t’i lejoj të abuzojnë me durimin e të tjerëve dhe se janë të mirëpritur të diskutojnë, por jo të bëjnë propagandë që për disa tingëllon antishqiptare e kulluar. Nuk është ky qëllimi i këtij blogu, përkundrazi. Të gjithë ne që marrim pjesë e shpenzojmë kohë të vyer me të, e bëjmë sepse duam të japim diçka, një kontribut çfarëdo, me aq sa mundemi, në jetën intelektuale të kombit shqiptar, i cili ndoshta për herë të parë është bashkuar dhe ka komunikuar në Internet. GH dhe Ujku i Zi kanë të drejtë të shqetësohen e të më kujtojnë gërshërët e censurës; sikurse besoj kam të drejtë edhe unë t’u lutem këtyre zotërinjve që të sillen mirë e të na nderojnë kuvendin, sepse këtu, në “Peizazhe të Fjalës”, janë mysafirë.

 79. @ xha

  propaganta vjen nga fjalet e tua. nje propagante e shemtuar shoviniste.

  une analizoj fenomet qe me perqarken, nuk propagandoj.

  me vjen keq qe nuk ke as gjakftohtesine te zbulosh sadopak pas atyre qe them.
  shqiptare nuk jane vetem ata, qe mbajne thika ne duar, e qe iu jane errur syte per gjak.

  shqiptar eshte edhe ai, qe sheh mjerimin e mendimit intelektual, tek vetja e tij.

  e keqja kryesore nuk na vjen nga te tjeret.

  e mira dhe e keqja vijne nga vetja jone.

 80. “e mira dhe e keqja vijne nga vetja jone.”

  Duke referuar me “jone” prap ti flet ne shumes, ai eshte nje variant, qe dhe ky kuvend po diskuton permes ketyre zerave; si i artikull shkruesit e te tjere me radhe, ku bene pjese edhe ti (por para se te behesh president). S’maftone bindja kur dialogone, ajo duhet artikuluar. Sterkalth, je ne gjendje te shqetesoshe se kupton, dhe po aq ne gjendje te argetohesh se s’pozicionohesh ne cfare po diskutohet; ri lexo se cila eshte tema e diskutimit.

  Pathologjia jote eshte si parazit ne seriozitetin per te gjetur qe ka ky shkrim. Ky shkrim sygjeron dialog. Edhe pse kushtet jane fantastike per te gjithe pjesmarresit te thone fjalen e tyre, shohim qe zgjuarsia jote (sterkalth) me te drejte tingellone tendence “sabotimi” dhe “propagande”

  Tani, eshte e qarte, ti s’po argumenton kadegorizimet dhe etiketimet qe bene duke mos komentuar per temen ne fjale.

  Vazhdo te shkruash c’do mendim qe ke, por ne dialog per temen, dhe sa me pak personalisht t’a trajtosh temen, ndryshe ose duhesh reduktuar ose nenvleftesuar.

  Mendoj se ka vend per skepticizem ne pergjithesi, dhe xha xhai s’eshte pak i till, por ndryshe nga ty, xhai aplikon bindshem seriozitet ne diskutim.

  Me shpresen se humori dhe perdorimi i mendjes do zgjedhin te flasin me ritmin e dialogut sa here te zgjedhesh te shkruash. Kjo po s’pate kompleksin qe tashme dyshohet per ty.

 81. Miqte e mi, une jam sterkalthi i vertete. Ai qe ka shkruar gjithe sa me siper eshte … vlora.perle, alteregoja ime. Une shpesh nuk e kuptoj se c’ndodh me mua. Kam humbje periodike te kujteses dhe dyshoj fort se vuaj nga personaliteti i dyfishte.
  Ju keni te drejte ne gjithcka.
  Ju kerkoj falje qe ju kam bezdisur.
  Ndihem i lodhur.
  Po shkoj te shtrihem pak…

 82. Shoke, kete dergesen me siper e bera une, Pseudonimi. Isha shume kurioz te provoja se a mund te shkruaje dikush ne emer te dikujt tjeter. Kjo qenka e forte fare.

  Sterkalth, sapo ta sigurova alibine:).

  Xha xha, si i behet kesaj, a mos valle duhet krijuar ndonje rregjistrim apo duhet kerkuar autentifikimi i perdoruesve. Nuk e di a e mundeson teknologjia kete?

  Ju pershendes

 83. 27 qafirarnaut shkroi:

  E modhe fare kjo.

  “qafiret” e adoleshences se perjetshme, qe rrojne ne “kodrat” e mediokritetit te mendimit, perbri “ujqerve” te paditurise. nuk me interesojne tru-peshqit.

  ——

  Ore sterkalth, c’far’ kerpi tymos ti o njeri?

 84. I dashur Xha Xha,
  nuk duket sikur diskutimi degradoi, zuri vetëm pjesërisht morra. Unë nuk jam dakort me „…nga Halli-n“, i/e cila në mënyrën e vet u shpreh për praninë e kamikazeve virtuale, ndoshta i entuziasmuar momentalisht nga origjinaliteti i ndërhyrjeve të „sterkalthit“ dhe pjesërisht të „vlorës perlë“, madje ma merr mëndja që edhe ky u shpreh kështu thjeshtë për të shprehur habinë admiruese për kurrajon e dikujt tjetër për tu egzibizonuar virtualisht intelektualisht aq kastravecshmërisht. Po ta shikosh fenomenin disi më i distancuar unë do të thoja që radikalëve destruktivë u duhet mbyllur dera në këtë bllog. Në botën virtuale shqiptare normale të formatit të alb-clubit është vendosur dikur në parim që liria e fjalës nuk mbulon të drejtën për të thënë gomarllëqe shumë të mëdha. Hapsira virtuale është aq e pakufi, saqë cdokush mund të krijojë diku blogun e vet dhe t’i thotë prej atje marrëzitë e tij. Ka edhe dicka tjetër. Ky blog, sic e vë re edhe vetë më herët, nuk ka qënë asnjëherë një hapsirë e shprehjes së mendimit nacionalist, përkundrazi ka qënë një platformë diskutimesh liberale. „Pejsazhe të fjalës“ sic duket ka arritur atë madhësi, e cila rrezikon gjihëpushtetshmërinë e klishesë: „shqiptarët? edhe ata nacionalistë!“ dhe me një fjalë stërkalthi & co. po duan ta degjenerojnë. Të lutem, shikoje problemin më privatisht dhe si një kapitalist i mirë mbaji jashtë këta njerëz nga prona yte; thjeshtë për të mbrojtur këtë të fundit nga radikaliteti i anarkizmit revolucionar të romantikëve virtualë tek hedhin ndonjë molotov cocktail atje ku mblidhen njerëzit për të bërë thjeshtë muhabet. Ky njeriu erdhi, e qelbi, tani le të ikë. Madje me këtë rast mbase gjehet mundësia për sanksionim e një amendamenti kufizues për „pejsazhe të fjalës“ pikërisht në formatin: „erdhi, e qelbi, iku“.

 85. Te jeni te sigurt qe VLORA PERLE dhe sterkalth jane dy te ndryshem. Dhe kete me mire se te gjithe e di administratori i ketij siti qe ka mundesi te shohe IP-te

  Une vazhdoj te qendroj ne mendimet e mia qe ne pergjithesi mendjet e shqiptareve jane shume te degraduara, shume te dobeta, shume te ceketa, dhe arrijne deri aty sa nuk besojne me se ka edhe mendje dhe qendrime te tjera te nivelit pak me te larte.

  Eshte per te ardhur keq qe edhe ky blog, qe besoja se ishte si tolerant ndaj diskutimit, ashtu edhe i hapur per mendime te emancipuara degradoi ne nje nivel komplet ordiner.

  Por per kete nuk i ve faj as “xha xha” it as administratoreve, sesa mases shqiptare qe eshte kthyer ne nje turme te ekzaltuar nga vetemadheshtia, te verbuar nga mendjemadhesia boshe, e nuk dine se ku shkojne e c’bejne

  Meqenese ne keto momente jam ne pune, e s’kam shume ngera te merrem me lloj lloj qe ndoshta dhe paguhen per te bere kete propagande qesharake deliri e madheshtie, do te pergjigjem pak me vone pike per pike, e sqaroj se ku dhe si dola jashte temes se trajtuar ne shkrimin e mesiperm

  Edhe njehere ju sqaroj, qe as e njoh sterkalth e as me njeh, dhe administratori nese ka pak ndershermi mund ta sqaroje ate mendje sa feminore dhe katunareske, bile mendje te atyre telendareve te fshatit qe nuk duan t’i kene as ne lagje, se me gjasme na qenkan i njejti person!

  Por dhe ky lloj gjykimi eshte pjese e asaj qe verteton se degradimi mental ka kaluar ne nje shkalle te pakthyeshme, dhe mesa duket pritet vetem shkaku qe te shpertheje ne menyra e forma te ndryshme !

  Edhe nje here po ju pyes
  QUO VADIS shqiptare trima, qe keni ngelur ne “epoken” e Mujit&Halilit?

 86. Nje mik me dergoi me buzeqeshje sa me poshte:

  Imagining Kosovo:
  A Biased New Account Fans Western Confusion

  by Aleksa Djilas
  From Foreign Affairs, September/October 1998

  “[…] Kosovo’s independence would engender further, potentially catastrophic changes of borders in the Balkans and its environs. Secessionist Albanians in Macedonia, Greeks in Albania, Serbs and Croats in Bosnia, Hungarians in Romania, and Kurds in Turkey would be encouraged, while Bulgaria might be tempted to annex Macedonia, whose Slavic inhabitants it considers co-nationals. The West seems not to realize that an independent Kosovo would immediately unite with Albania and upset the precarious balance between Albania’s mutually antagonistic Geg north and Tosk south, which could restart the 1997 civil war.”

  Ditet nderkohe kalojne dhe me sa duket koha do te provoje qetesisht se profete te tille te fatkeqsive kane qene plotesisht te gabuar. Sidoqofte, debati i nisur ne lidhje me Shqiperine e madhe nuk lidhjej edhe aq – per te mos thene fare- me probabilitetin e qe kjo te ndodhte, sesa me demin e mundshem qe shkaktojne prognoza te ngjashme tek politikberesit e botes.
  Ne kete kontekst, adaptimi i sjelljes se sugjeruar nga Sterkalthi/Vlora.perle personalisht me intrigon, madje mund te them se ky ka qene pikerisht qendrimi i mbajtur nga qeveria shqiptare mbi pavaresimin e Kosoves – kujtoni deklaraten e (kritikuar) te Ministrit te Jashtem te kohes B.Mustafaj mbi “pavarsine e kushtezuar”.
  Sidoqofte, une gjykoj se sa me siper nuk duhet te jete maska jone ne syte e botes, pasi hipokrizia nuk te shpie larg…
  Nga ana tjeter, ndersa instalojme nje mentalitet te fqinjesise se mire, me progresione te qarta europiano perendimore, ne asnje menyre nuk duhet te trembemi nga implikime hipotetike si keto – produkte te arsyetimeve te shtremberuara tendencioze antishqiptare qe synojne te na pengojne te forcojme lidhjet me gjysmen tjeter te kombit tone, qofte ky afrim edhe thjesht si nje alternative me gjasa te larta per sukses personal. Dy demokraci te qendrueshme, me ekonomi ne ngritje, shqiptaresh ne rajon, anetare te strukturave euro-atlantike, vlejne ndoshta shume me teper se sa nje “Shqiperi e madhe”, efektivitetin real te se ciles ndoshta nuk do ta shohim kurre, ndoshta edhe sepse ajo kurre nuk ishte e thene te sendertohej ne praktike, ashtu mit sic ishte, produkt i deshires dhe fantazise romantike te rilindasve tane, u ndritete shpirti aty ku ndodhen.

 87. @ Pseudonimit nga Halli:
  Pothuajse e keni thene dhe vete :
  “Nga ana tjeter, ndersa instalojme nje mentalitet te fqinjesise se mire, me progresione te qarta europiano perendimore…”

  Pra nuk e kemi kete mentalitet, duhet te fillojme ta instalojme sic shpreheni ju!
  Epo kjo nuk fillon nga deliri i madheshtise per veten, apo jo!

  Dhe dicka tjeter, qe siperfaqesisht mund te duket jashte teme, por eshte shume brenda asaj qe them se shoqeria shqiptare jo vetem po shkon drejt degradimit qytetar dhe kulturor, por po godet me sa ka mundesi dhe ato pak vlera te ngelura :
  http://www.24-ore.com/vivvo_general/774.html

 88. @vemendje

  ti miku im, duhet te lexosh pak me teper. ke nje paaftesi te te shprehurit qarte te atyre sa mendon; dhe nje gjuhe teper konfuze.
  je nje mjergull e vertete mendimi, dhe emotive. je qenia me perfekte, qe pasi mund te kete folur per ore te tera me dike, t’i krijoje ndjesine (bashkebiseduesit) , se s’ka thene asgje.
  e ardhmja te perket ty, miku im!

  @…nga halli.

  nuk ishte shpata, ajo qe perbente fuqine e skenderbeut, por krahu i tij i fuqishem…etj…etj…

  nje analize e mefshte e fenomeneve( si ajo e jotja), asnjehere nuk mund te kapi veshtrimin tim per boten. eshte si te krahasosh lartesine e nje qiparisi, me ate te nje dellinje…nga halli. nuk shqytoj kush eshte qiparisi, shqyrtoj faktin se jane dy gjera jo fort te ngjashme.

  @ vlora perle te pershendes!

  vetem, se s’me pelqen, qe ne kete rast fshihesh e nuk thua te verteten.
  ne te dy, jemi po kaq te ngjashem, per te mos thene nga i njejti brum, sa c’jane edhe kodrat, ujqit e qafiret; vemendjet dhe agot; lg , gh, dhe pnh; xhaxhallaret, dhe parrullat….

  sic ke kuptuar miku im, kur flasim per pluralizem mendimi ne shqiperi, nenkuptojme gjithcka qe na perkedhel qenien.
  mendimet e tjera ( te cilat flasin per barazi, dhe bashkegzistence), jane thjesht “ekstremiste”.

  “ekstremizem”, per mendesite e shumices derrmuese te ketij bllogu, eshte humaniteti njerezor, dashuria ndaj njeriut, thirrjet per gjakftohtesi e mendim te kthjellet.

  eshte teper e veshtire, te luftosh me mediokritetin e turmes!

  MEGJITHATE, AJO (BOTA), RROTULLOHET…….

 89. … ashtu vertet sterkalth, nga dellinja prane dheut ku jam rehatuar, shoh te ndenjurat e tua ne ere aty maje atij qiparisit dhe vetvetiu, djalli ju mori, sec me krijoni ca asociacione fjalesh dhe vendesh qe ma mbajne buzen vesh me vesh:)…

  Ti sterkalth, je per dimensionin humoristik te ketij blogu, nje dhurate e vertet e zbritur nga qielli, ajme pse ne formen e glases…

  E kam te pamundur, keshtu i limituar nga njeriu brenda meje, te te drejtohem, por fundja, ti, ashtu i gjitheditur sikunder je, mesiguri qe e di mire se cfare dua sinqerisht te te them:)…

 90. miku im ..nga halli

  “mendimi” yt…nga halli, gjithnje ka per te pasur “nje vend nderi” poshte te ndenjurave te mia meditative.

  te jap fjalen, gjithnje do te kujtohem per ty…nga halli, ne formen e glasave qiellore. ti do te jesh nje pikesynim imi i preferuar.

  faleminderit, qe me quan nje dhurate per bllogun (modestisht, e pranoj…nga halli ) !

 91. @ sterkalth
  Ne fakt une vetem sqarova nje mendje katunare qe pretendoi se jemi i njejti person

  Por une do te te kundershtoj pak.
  Fizikisht, prej mishi e gjaku, bile dhe prej te njejtit vend jemi, me gjithe kete turme te ekzaltuar kaq keq ketu, por menderisht, jo i dashur mik jemi shume shume te ndryshem nga kjo turme!!

  Nje nga bukurite e kesaj bote eshte pikerisht, se ka te pranueshme ndryshueshmerine dhe shumellojshmerine.
  Por turmat shqiptare per 50 vjet rresht nen Dullen u fabrikuan si menderisht po dhe fizikisht do te thosha, sipas kallupit carbon/copy “njeriu i ri”

  Vitet ’90 e donin qe ky kallup te thyhej me ne fund (bile shume vone po te krahasohemi me vendet e lindjes). Ashtu i kalbur sic ishte, mjafoti vetem era e atyre ndryshimeve ta thyente.

  Kjo i gjeti shqiptaret te zbuluar e te papregatitur perpara shumellojshmerise qe fillonte qe nga pluralizmi e deri te mendimi i lire.
  Ashtu te trembur, e te gjithe te se njejtes forme sic ishin, e kuptohet me te njejten tendence reagimi, vrapuan si nje trup i vetem e u rifuten te kallupi i vetem qe s’ishte thyer akoma, te ai i nacionalizmit dhe “ultra patriotizmit” !
  Ky ishte nje kallup tjeter per te cilin dulla punoi me po aq zell sa per “njeriun e ri”, por qe ajo ere nuk i theu, thjesht se ajo ishte era e ndryshimeve te tjera, e jo e mentaliteteve mesjetare qe askujt s’ja priste mendja se do kishin ngelur aq te fresketa e lulezuara ne Shqiperi!

  Keto me siper i thashe per te sqaruar kete qe po ndodh ne kete blog:
  Blog si fjale ka nje definition, ose nje pershkrim mund te themi. Dhe ky pershkrim eshte “nje sit ku accessuesit e asaj faqeje, kane te drejten e lire te shprehen” Eshte nje zevendesim i klubeve te viteve para luftes se dyte boterore, apo te nje salle te madhe te sotme ku ndodhen diskutante e diskutojne e japin mendimet e tyre

  Ajo qe konsiderohet si me normalja per kriteret e sotme, eshte qe nese keta disktuante jane 100 vete p.sh, atehere mundesia me e madhe eshte qe cdo 10 vete te kene mendime te ndryshme.

  Mirepo eshte shume qesharake ajo qe ndodh ketu. Vetem ne rastet kur behet fjale per dy partite PD e PS diskutantet ndahen ne dy kampe, militante te semure si te njeres dhe tjetres parti.

  Ne te gjitha temat e tjera, te gjithe “diskutantet” vetem perkedhelin njeri tjetrin dhe veten e vetekenaqen qe gjejne dhe “mbeshtetje” ne ato qe thone. E kshu kthehen ne nje turrme qe arrijne ne perfundimin se kane zbuluar filozofine e botes! 🙂

  Sapo, shfaqen nje ose dy te tjere qe kane mendim pak te kundert, turrma, papritur, e le ate diskutim te stilit “s’ka si ne qe zbuluam boten” , dhe te gjithe kthejne koken nga zerat kundershtues, kane te gjithe pa perjashtim nje pamje prej terrori ne fytyre!! Te gjithe si ne “synchronize dancing” fillojne shtrengojne grushtat, skermitin dhembet, e si nje bishe e vetme hedhin hapat drejt “te njomteve” qe guxuan te ngrene nje ze te vertete … vazhdimi eshte me siper .. s’ka nevoje te zgjatem..

  De ne ratin tone eshte dhe per te qeshur me te madhe, se ketu u shfaqen dy persona qe predikojne paqen, urtesine, humanizmi, bashkejetesen e mire, fqinjesine e mire e asgje tjeter ekstreme domethene!

  Meqe “xha xha” akuzove se dolem nga tema,mund t’ju permend se tema eshte se si e shikojne te huajt ceshtjen e bashkimit apo jo te Shqiperise!
  Dhe si keta diskutante, edhe ne dy “tradhetaret” ketu diskutuam e folem se si shihet ky bashkim nga vete shqiptaret. Pra s’e besoj se dolem nga tema apo jo.

  By the way, me ka qelluar te flas me nje gjerman te KFOR qe ka sherbyer ne Kosove. Me tregoi pershtypjet per shqiptaret, pasi kishte vizituar dhe Shqiperine deri ne jug.
  Pa fyrje (sic shpreheni ju) por edhe ai konstatoi jo vetem nje ndryshim te madh ne emancipim midis dy skajeve, por pershkrimin e tij per pjesen do ta permblidhja me vetem dy fjale … NO COMMENT!

 92. me ka qelluar te flas me nje gjerman te KFOR qe ka sherbyer ne Kosove. Me tregoi pershtypjet per shqiptaret, pasi kishte vizituar dhe Shqiperine deri ne jug.
  Pa fyrje (sic shpreheni ju) por edhe ai konstatoi jo vetem nje ndryshim te madh ne emancipim midis dy skajeve,

  Po, ushtaraket ne pergjithesi njihen si shques te mprehte te realitetit.

 93. Sterkalth dhe Vlora Perle, duke shpresuar qe kerkesa ime te mos iu duket qesharake, apo mediokre, do t’iu lutesha, per hir te komunikimit, qe kur pretendoni se dikush mban nje qendrim te caktuar, (shovinist, nacionalist, ultrapatriotik, apo si do qe t’a keni hallin) t’a referoni kete qendrim me ane te citimeve prej ketij personi. Perndryshe, do me beni te mendoj se nuk keni ardhur per te na ndricuar, po per te tallur bythen. Kush nuk eshte dakord me bashkejetesen dhe harmonine? Ku e shihni qe mungon mentaliteti i fqinjesise se mire nga Shqiptaret, nderkohe qe Camet akoma nuk i kane tokat e tyre, por u masakruan dhe perbuzen nga greket? Ku e shihni mungesen e mentalitetit te fqinjesise se mire, kur Maqedonsit qe mund te hynin kurdo ne Shqiperi pa viza, i lejuan Shqiptaret te hynin pa viza vetem para nje muaji? Ku e shihni mungesen e mentalitetit te fqinjesise se mire, harmonise dhe bashkejeteses, kur Kushdo shqiptar ka thene, pse jo, edhe Serbia ne EU, edhe Serbia te behet, nderkohe qe serbet i vene flaken flamurit shqiptar, nuk njohin pavarasine e Kosoves, djegin nje mal me ambasada fqinjesh, etj.

  Edhe nje here pra. Harmoni, bashkejetese dhe fqinjesi e mire, do te thote qe keto te replikohen nga tjetri, nga fqinji. Dhe jo vetem tek ky blog qe nuk do t’a gjeni ate shqiptar qe nuk e do frymen e fqinjesise se mire, harmonise dhe bashkepunimit, por edhe atje kur t’a gjeni, ju garantoj qe eshte ndonje adoleshent qe i duket vetja si Rambo, apo si Chuck Norris, rrafmet pacin, se jane plakur. Ne mos, po e gjetet, ju lutem citojeni.

  Megjithese ku marr vesh une, as dellinje nuk jam, thjesht fije bari.

 94. Nje nga cilesite e padiskutueshme te ketij blogu, eshte jo vetem qenia prezent por edhe moderator e Xha Xhait, qe i jep atij (blogut) nje cilesi qe e ka vetem diskursi akademik. Kjo reflektohet se pari jo thjeshte ne cilesine e mendimit, por se si strukturohet dhe moderohet me te gjitha vlerat e tolerances por edhe pedantizmit akademik. Per te pamesuarit me “pedantizmin” akademik, kjo menyre mund te duket monotone, totalitare, e vrazhde apo ku e di une. Dhe per t’u ambjentuar me kete lloj fryme dikush vecse mund te keshillohet por nuk mund te mesohet, sepse nuk eshte eksperience virtuale, por strukture njohjeje dhe edukative. Shqetesimi per reagimin ne turme qe adreson VLORA PERLE!(po i derjtohem atij meqense ka shprehur shqetesimin per cilesine e diskutimit te blogut, por edhe se nuk eshte bere pjese e sulmeve personale), vjen si pasoje do thosha une e komenteve te Sterkalth i cili qysh ne komentin e pare i eshte drejtuar me fyerje anetareve te blogut . Keto shqetesime nuk kane te bejne me mendimin qe percohet por me banalitetin e ngjarjes. Perkundrazi, pati diskutante ketu qe u perpoqen ta integronin mendimin e Sterkalth ne debat (une nuk isha nje nga ata), por tashme dihet se si vajti. Kam frike se eshte pikerisht formati i blogut, qe as po respektohet dhe as po dime ta respektojme ne kete diskutim, qe na ben ndonjehere te ndihemi te perjashtuar. Por kjo nuk eshte patjeter gje e keqe, perkundrazi duhet te mesohemi me te, se ne te kundert nuk bejme gje tjeter vecse fyejme moderatoret e ketij blogu te nderuar, por edhe te pashembullt ne blogsferen shqiptare. I kerkoj perseri ndjese Xha Xhait per kete nderhyrje, dhe atyre te meparshmet ndoshta te panevojshme, si dhe nje ftese per VLOREN PERLE!, por edhe Sterkalth gjithesesi, per nje reflektim mbi etiken e ketij forumi te nderuar.

 95. Ky gjermani i KFOR-it paska qene plumbi i fundit i VloresPerle.

 96. O Kreshnik, mos bej pyetje retorike te tipit e ke pare apo e ke degjuar kur fare lehte mund te na ndricoje me nje sinteze te asaj qe thuhet ne faqen nr 50 ne raportin e Komisionit Nderkombetar per Ballkanin. Por me teper do vlente mendimi yt per cka thuhet ne raportin pasi supozohet qe ke nje te tille perderisa na e kalove ne te tjereve ta lexojme.

 97. @kodra

  ne qoftese do, t’a hapim ate punen e cameve , e bejme.

  por kam pershtypjen se kete ceshtje ( ndoshta edhe te padrejte), e ka zgjidhur koha. ashtu sikurse zgjidhi ate te grekeve qe rronin ne konstandinopoje; ashtu sikurse zgjidhi ( barbarisht) ate te hebrejve qe rronin ne selanik, nga nazistet; ashtu sic po zgjidh edhe te serbeve ne kosove.

  ti i dashur mik i paditur ( dhe ky eshte fakt, sepse flet per gjera qe si njeh), nuk di pse u perzune camet nga greqia. perrallat me mbret, te forumeve shqiptare, qe ju vijne per shtat, natyrisht qe s’mund ti citojne faktet e verteta historike. nuk mund te thone keto perralla, se ishin camet, ata qe u bashkuan me okupatorin gjerman, duke vrare, dhe duke asgjesuar bashkefshataret e tyre ortodoks.
  e deshmojne kete, nje sere dokumentash qofte fotografik (te trupave came perkrah atyre naziste), qofte filmik, qofte dokumentacioni i shkruar nazist. per te cilet ju djema atdhetare te forumeve shqiptare, nuk kemi idene se egzistojne.
  ishin camet ata qe bene raprezalje ne zonat e epirit jugor pergjate luftes se dyte boterore, e si pasoje, erdhi edhe debimi i dhunshem i tyre.

  kur flas per camet, nenkuptoj trupat e tyre te armatosura, jo femijet, apo njerezit qe s’u perzien me te tilla akte . por sic e dime, jeta eshte e pameshirshme, dhe largimi total i tyre drejt shqiperise, per mendimin tim eshte i padrejte.

  ashtu sikurse i padrejte eshte cdo largim i dhunshem i cdo njeriu, pavaresisht se c’akte ka kryer me pare.

  kundershtia ime eshte, se duke mos njohur historine( apo me sakte duke njohur ate pjese te historise qe ju ka mesuar “xhaxhi enver” ( qe e kishte gojen me sheqer), krijohet imazhi se camet jane engjejt e zbritur ne toke, e se greket jane te poshterit qe u thyen krahet ketyre engjejve.

  lexo me teper mik , lexo, njohja s’ka fund.

  dhe dicka per ty ujk i zi.

  fyerjet ishin personale. gje qe me detyroi te pergjigjesha personalisht ( ti psh fole per periferiken qesharake, nese te kujtohet, nuk trajtove temen ne fjale).
  per sa kohe qe tendenca eshte personale ( dhe jo analize e problemit), do te detyrohem te pergjigjem personalisht.

 98. mos bej pyetje retorike te tipit e ke pare apo e ke degjuar kur fare lehte mund te na ndricoje me nje sinteze te asaj qe thuhet ne faqen nr 50 ne raportin e Komisionit Nderkombetar per Ballkanin

  Nuk i bej sinteze se ajo faqe eshte grafike.

 99. Kreshnik mos u bej pertac. Do te mjaftoheshim me nje sinteze te tipit “Sic vihet re dhe ne grafin e filan raporti te filan institucioni shumica e te intervistuarve mendojne se skenari i bashkimit te Shqiperise me Kosoven eshte aq negative sa dhe e pamundur” or your preferred interpretation of the day.

 100. Sterkalth thote:

  “fyerjet ishin personale. gje qe me detyroi te pergjigjesha personalisht ( ti psh fole per periferiken qesharake, nese te kujtohet”

  Me kujtohet! Dhe gjithashtu me kujtohet qe t’a shpjegova se nuk te ishte drejtuar ty, por nje koncepti qe fliste per diskutimin e Chomskit si qendror dhe atij shqiptar si periferik, ku hyn edhe mendimi im por edhe i yti besoj (nese nuk je Chomski?).

  Po ashtu me kujtohet se si ne komentin tend te pare ne kete blog ke folur per “Ju” duke na u drejtuar me epitetin “koka turku”, apo epitete dikujt edhe me terma “sylesh”.
  Sigurisht eshte e lehte te besh viktimen, apo te presupozosh qe di me shume se te tjeret, por ndoshta nuk eshte vone te fillosh te shikosh edhe ti brenda vetes apo te rilexosh se s’fare ke shkruajtur.

 101. Stërkalth, di gjë ti për këtë? Thua t’ua ketë mësuar xhaxhi Enver të vërtetën edhe këtyre?

  Studimi grek: 50 mijë çamë u vranë e u dëbuan

  Studimi, i cili solli të gjithë debatin në vendin fqinj, pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre. Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit janë dëbuar ose vrarë nga Ushtria Revolucionare Çlirimtare Greke (EDHES, forcat e djathta të Greqisë për çlirim, krahas ELAS-it, që ishte komunist, në radhët e së cilës kanë luftuar edhe rreth 200 çam, shën. red.) gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore”.

  Studimi u paraqit në Universitetin Pandio të Greqisë, nga një grup profesorësh grekë të këtij universiteti, dhe është i pari që tregon për gjenocidin mbi çamët, nga një grup nëpunësish grekë. Numri i çamëve të dëbuar dhe të vrarë, që paraqitet në studimin grek, është më i madh edhe se numri që paraqet zyrtarisht Shoqata Politike Atdhetare Çamëria në historikun e saj.

  Reagimi në sallë dhe mbrojtja e punës nga profesorët

  Në sallën e Universitetit Pandio, të pranishmit, studentë grekë dhe pedagogë kundërshtuan studimin, duke thënë se “fashistët (duke iu referuar çamëve) atë meritonin, ndërsa Lambros Bulciotis, një prej hartuesve të studimit tha se “ky është thjesht një studim shkencor, që nuk tenton të futet në situata politike. Ne, thjesht paraqesim faktet, që ekzistojnë dhe asgjë më shumë”.

  Të pranishmit filluan të bërtisnin më tej, kur studimi thoshte se “Vorio-epirotasit” bashkëpunuan me forcat naziste në Shqipërinë e Jugut dhe se tokat dhe pronat e shqiptarëve në Thesproti (Çamëri) iu dhanë mikrasiatëve (grekëve që shkuan në Greqi, nga Turqia, pas ndryshimit të popullsive mes dy vendeve, shën. red.). Gjithsesi, pedagogët nuk pranuan të ndryshonin asnjë presje në studimin e tyre. Konstandinos Ciceliqis, një ndër hartuesit tha se “nuk po flasim për çështje kombëtare por për çështje historike dhe për fakte të dokumentuara, të cilat sot po i paraqesim”.

  Studimi i parë grek që pranon gjenocidin çam

  Ndërkohë që ky është studimi i dytë grek, që pranon gjenocidin e çamëve. I pari është hartuar nga profesori grek i Universitetit të Jeillit (Yale) në Shtetet e Bashkuara, z. Stathis Kalivas, i cili në studimin e tij thotë ndër të tjera se “ky rast është padyshim një gjenocid. Pyetja që mbetet është nëse kemi të bëjmë me një (gjenocid) të parapërgatitur nga qendra (drejtuesit e ushtrisë), apo nëse erdhi nga veprime hakmarrjeje në nivel lokal. Mendoj se diferenca mes këtyre të dyjave është shumë e vogël. Megjithëse, EDHES-i ishte një organizatë e përqendruar ku, në ndryshim nga EAM (organizata politike e ELAS-it, shën. red.), drejtuesit qendrorë mund të kontrollonin lehtë ushtarakët lokalë, asnjë fakt nuk tregon se udhëheqësit kishin dëshirën më të vogël (apo reale) për t’i ndaluar (të kryenin gjenocidin). Rrethanat politike të shtatorit të vitit 1944 lejonin “zgjidhjen përfundimtare” të çështjes çame, dhe sipas mendimit tim, EDHES-i nuk u frenua për të përfituar nga rasti”.

  Ka ende shpresë, në Ballkan.

 102. @ujku i zi

  thua:
  “Po ashtu me kujtohet se si ne komentin tend te pare ne kete blog ke folur per “Ju” duke na u drejtuar me epitetin “koka turku”, apo epitete dikujt edhe me terma “sylesh..”

  nuk dua te perseris vetveten. pergjigjen time e ke tek komenti 24, tek : ” fushebeteja ne media”.

  une s’mund te jem viktime, dhe sidomos, nga njerez te ngritjes tende.

  pershendetje!

 103. shumica e te intervistuarve mendojne se skenari i bashkimit te Shqiperise me Kosoven eshte aq negative sa dhe e pamundur

  per bese po pertoj vertet te merrem me sa eshte thene me siper

 104. Falemnderit qe me ndricove per historine, tani, a mund te flasim per te tashmen, praktikisht, per kete: “ashtu sikurse i padrejte eshte cdo largim i dhunshem i cdo njeriu, pavaresisht se c’akte ka kryer me pare.” Kujt i takon t’a vendosi kete padrejtesi ne vend? Kush eshte shovinisti qe nuk e njeh kete padrejetesi? Ne qofte se kjo padrejtesi nuk njihet nga greket, a nuk dergon kjo mesazhin se per cdo padrejtesi (padrejtesia e Cameve ne rradhen e Nazisteve, duke e marre per te mireqene faktin se nuk pa pasur as edhe nje kokerr Cami qe i ka luftuar Nazistet, apo duke mos konsideruar qe grate e femijte qe u masakruan nuk ishin Naziste), ndeshkimi eshte i dhunshem, rrjedhimisht, per padrejtesine qe po vazhdon t’i behet Cameve, ndeshkimi duhet te jete i dhunshem? Atehere edhe njehere, harmonia, bashkejetesa, fryma e miqesise se mire, duhet te jete e replikuar edhe nga tjetri, duhet te jete reciproke, perndryshe je duke folur me idealizma te paqena ne kete bote.

  Me pelqen qe po perpiqesh te flasesh me fakte historike. Eshte rruge e mire ne zhvillimin e dijes. Sidoqofte, mbetesh borxhli te citosh, se kush nga ne, (te gjithe ne ne kete blog, qe na u drejtove me “ju kriminela dhe lufte nxites”) e ka shfaqur kete virtyt te ndyre luftenxitjeje, dhe ku. Cito, mos u druaj, per hir te frymes se fqinjesise se mire, bashkejeteses dhe harmonise, jo ne rajon te Ballkanit, por ne Peizazhet e Fjales.

  Te perqafoj fort fare, edhe pse vazhdon te vish era guano.

 105. @ ago

  vetem nje i paditur mund te shkruante dhe te mbronte ato teza, qe solle ketu.

  per nje njeri, qe ka njohje sado te vogel te historise ne rajon, duket qeshrarake gjithsa thua aty.

  si more, kane bashkepunuar vorio epirotet ( minoritaret grek e ke fjalen), me gjermanin ?!

  kur te zgjohesh nga gjumi, eja te flasim perseri.

  me kenaqe vertet!

 106. @sterkalth
  Eshte shume e cuditshme, por per kete punen e cemerve, shqiptaret kane marre kot kot kot fare!!
  Pale kur iu eshte hapur barku dhe kosovareve per Q(c)amerine :D!!!
  Eshte e vertete shkencore qe ata ashtu vepruan, bashkepunuan me nazistet, dhe sipas ligjit te atehershem te shtetit grek u denuan!

  Edhe Enveri ushtroi genocid ndaj popullit te vet per 50 vjet me radhe, po s’pashe te permendet kjo ne asnje asnje blog!! Por ky eshte shpjegimi i deshtimit total te Shqiperise dhe shqipetareve!
  Ngelen nje jete duke u marre me probleme fantazme!

  Mire qe jeni injorante total te historise se vertete, po as denjoni te hapni nje liber! Mjaftoheni me ato qe derdellisni me njeri-tjetrin nga njeri blog ne tjetrin e i mbushni mendjen vetes se ato qe derdellisni jane te verteta!!

  Por une dyshoj shume se pas gjithe kesaj gjendje kaotike injorancie, fshihet nje dore e lige qe financon! Se vetem keshtu shpjegohet qe shkenca ne shqiperi po godiet si ne asnje vend tjeter, duke u lene ne kuptimin e vertete te fjales pa buken e gojes!
  Vetem kshu shpjegohet qe ne cdo institucion ne cdo zyre shteterore takon vetem injorante te klasit te tmerrshem!!!

  Te pakten ju qe keni access ne internet, keni mundesi te beni nje research dhe ndoshta ju hapen pak syte e verbuar nga genjeshtra dhe propagande luftenxitese te paskrupullt!

 107. Pyetje per Sterkalthin.
  Cfare nuk shkon me pavaresine e Kosoves?
  Cfare eshte thene ne kete blog qe nuk te pelqen?
  Te lutem mos e fillo pergjigjen me ”TURP, TUrP!!!

 108. Por une dyshoj shume se pas gjithe kesaj gjendje kaotike injorancie, fshihet nje dore e lige qe financon!

  Ketu ka te drejte perla e vlores

 109. @vetulluesja

  pergjigjet e mia i ke tek tema e diskutuar me pare : ” fushebeteja ne media”

 110. “Eshte shume e cuditshme, por per kete punen e cemerve, shqiptaret kane marre kot kot kot fare!!”

  O Vlora Perle e kaluar perles. Te mohosh nje gjenocid, qofte ai Nazisti ndaj Cifuteve, qofte Serbi ndaj Kosovareve, qofte Greku ndaj Cameve, qofte ai Europiani ndaj Indianeve te Amerikes, qofte ato te Darfurit apo te Ruandes, do te thote te mos i zesh rrugen injorances njerezore, do te thote t’i hapesh krahet gjenocidit dhe t’i thuash mire se erdhe, do te thote te tregosh papergjegjesi, do te thote qe “harmonine, bashkejetesen, fqinjesine e mire” t’a perdoresh per demagogji. Si mo vlla paskemi marre kot ne shqiptaret me kete punen e cameve. I ziu ti, me kujton nje tregim te Borgesit, per njerin qe edhe kur ishin duke e therur, duke dhene shpirt, mendonte “eshte enderr”.

 111. Kur te zgjohesh nga endrra, ti dhe Sterkalthi, mund te jete vone, tha, nuk do na mbetet kohe te flasim.

 112. @kodra

  harrove ate (genocidin) te cameve ndaj grekeve!

  lere borgesin rehat, sepse je i pafte t’a perftosh, e me pas t’a kuptosh.

 113. @kodra

  edhe per kete punen e “gjumit”, dhe te “zgjimit” me kopjove.

  po thuaj o burre i dheut, dicka tenden, se na plase!

 114. Bejko une paguhem $1 per cdo fjale. Te lutem shtjellohu dhe ca se une me fjalet e tua rroj. Start counting sheep for all I care.

  Vlora perle dhe Sterkalth vazhdoni ne rrugen e nisur. Premtoj qe nje perqindje do ta ndaj dhe me ju fakirat.

 115. Sterkalth thote;

  “harrove ate (genocidin) te cameve ndaj grekeve!”

  Si eshte kjo puna e genocidit Cam kunder grekeve?

 116. Sterkalth,

  I hodha nje sy fushebetejes ne media. Prape nuk kuptoj ne rastin e Kosoves cfare dmth ‘eshte koha te bashkejetojme, jo te vrasim njeri-tjetrin pas shpine’. Me konkretisht.

 117. @vetulluesja

  pergjigjet e mia i ke tek tema e diskutuar me pare : ” fushebeteja ne media”

  nuk ke artikuluar gje o Foti jooo. Na shtejllo ca lemshi yt ta kutojme edhe ne ku e gjen leshin

 118. kujtoj koleget edhe nje here pas nderhyrjes se fundit te Xha xhait qe t`u permbahen temes; ne keni gje per te diskutuar a shtjelluar ne lidhje me te, Vaknin dhe tezat e tij… Ne mos, hidhuni ke artikujt e tjere ne kete blog, ku edhe do gjeni material per arranzhimin e perkohshem te urise intelektuale.

 119. Po ku t’a gjej origjinalitetin une mo vlla kur ti ne gjithcka shikon veten tek te tjeret? Eshte mungese origjinaliteti prej teje kjo. E shikon, prape nuk isha origjinal, te kopjova ty kur me quajte jo origjinal.

  Tani me thuaj, nga vjen propaganda, (degjo, jam i detyruar te t’a atribuoj ty propaganden, pavaresisht mungeses se origjinalitetit qe mund te shfaq me kete, e beme nje here kete muhabet), kur ti thua se paska pasur gjenocid te cameve ndaj grekerve? Hej nene, o nene, ti ose je ne enderr dhe te dukemi te gjithe ne te tjeret ne enderr, ose je nje klysh kurve qe po e dredh muhabetin si t’a ka qejfi duke na hedhur hi syve.

  p.s. Me fal per Borgesin, harrova qe ti je aq origjinal, sa jo vetem Beethoveni e Brechti je ti, por edhe Borgesi, Homeri, Zarathustra dhe Zoti.

  p.p.s. A do me per origjinaleitetin, o dhi e zgjebosur me bishtin perpjete sa qiparisi, qe e vetmja gje qe di te thuash eshte “ku di ti”, ku di ti e ku di ti, ku di ti e ku di ti? Boll, o gramafon i prishur se vetem qe nuk njeh veten tregon.

  p.p.p.s. Xha Xha dhe Parrulla, Eksperimenti i vetmoderimit, u krye, dhe mund te quhet absolutisht i deshtuar. Nuk ia ka ngene njeri shurres e pordhes se asnje njeriu. Le te shpresojme ne fakt, se politikanet tane do ia dalin mbane vetmoderimit, perkundrazi Sterkalthit, dhe mos shfaqin te njejten arrogance boshe.

 120. Nderhyrja ime eshte ne favor te mesazhit te fundit nga losttext. Perderisa asnje ketu nuk eshte ne gjendje te injoroje postimet e sterkalthit e t’i kthehet Vaknin-it thashe t’i jap edhe nje here mundesi Sterkalthit te na tregoje nese ka apo s’ka gje tjeter pervec mllef pas postimeve te tij.
  Pres akoma pergjigje.
  Kjo duhet t’i qetesoje te gjithe te papunet.

 121. A thua te jete Foti Cici? Jo mo vlla, Fotin nuk e njoh per kaq fodull.

 122. Nje mesazh te vockel per Xhaxhain.
  Ke shkrime vertet te bukura ne kete blog si Aneja etj etj.
  OboboNews? Obobo brinjet!!!
  Urime!

 123. “Xha Xha dhe Parrulla, Eksperimenti i vetmoderimit, u krye, dhe mund te quhet absolutisht i deshtuar. Nuk ia ka ngene njeri shurres e pordhes se asnje njeriu. Le te shpresojme ne fakt, se politikanet tane do ia dalin mbane vetmoderimit, perkundrazi Sterkalthit, dhe mos shfaqin te njejten arrogance boshe.”

  Kur them kete, bashke me Ujkun, Enin, e kushdo tjeter qe e ka thene, duhet kuptuar si pjese e vetmoderimit, celsat e te cilit i keni ne dore ju.

 124. Julius,

  Paragrafi mbi shtetin eshte pjese nga nje fjalim i Perikliut te Athines, perpara asamblese se popullit, ketu e 2430 vjet me pare.

  Kaltroshi me Perletarin jane epitome e atyre qe quhen tipa te merzitshme, si dikush qe ka aftesine e te folurit por jo kapacitetin e te bashkebiseduarit.

  Kaltroshi ne menyre platonike i thote Perletarit:…” vlora perle te pershendes! ne te dy, jemi po kaq te ngjashem, per te mos thene nga i njejti brum…”
  Yep. He/she is right here. Sic thone te lashtet, asinus asinum fricat.

  Perletari, qe duhet te jete me siguri ndonje adoleshent i mbyll deklamimet e tij hormonale me thirjen Quo Vadis.

  Quo Vadis? Ad augusta per angusta, perletar.

 125. Flm qe ma the burimin. Me pelqeu jashte mase.
  E qe thoni ju, eksperimenti i vetmoderimit pati sukses.

  Se pari, here tjeter kur tju flasin te tille tipa as do ju pergjigjeni fare.

  Se dyti, kishit nevoje per vaksinim.

  George Carlin – Fear of germs.

 126. Pikërisht sot, kur në “Peizazhe të Fjalës” diskutohej për shkarjen e blogut tonë dhe timin personalisht në pozita nacionaliste praktikisht shoviniste, në forumin sivëlla “Peshku pa Ujë”, një koleg që identifikohet me pseudonimin Emigrant më drejtohej mua me fjalët e mëposhtme:

  Per ju, apo per z. Lubonja, eshte krijuar nje perceptim – te pakten tek une, por edhe ne disa te njohur te mi, me te cilet ka rene ky diskutim, ne fakt jo aq per ju apo per z. Lubonja si autore, por per ceshtjet shqiptare – pra eshte krijuar nje perceptim se ju te dy keni nje gatishmeri pothuaj “te dyshimte” per tu dhene “the benefit of doubts” shume dyshimeve mbi gjera ne thelb pozitive (per shqiptaret), qe kane nje fare statusi te qendrueshem si te verteta historike apo qe konsiderohen te tilla nga nje shumice e njerzve. Shembull: shkrimi skandaloz i z. Lubonja mbi ate punen e (mos)dorezimit te cifuteve tek gjermanet te paradokoheve. Ose, se fundi fare, shkrimi juaj “SHQIPËRI E MADHE, SHQIPTARË TË VEGJËL?” ku thoni:
  “Në mediat shqiptare marrëdhëniet mes shqipëritarëve dhe kosovarëve në vitet 1990 janë lexuar sipas skemës narrative romantike-mitike të mikpritjes, solidaritetit, vëllait në hall, dorës në zemër dhe bujarisë shqiptare tradicionale. Unë nuk kam qenë në Shqipëri atëherë, por kam arsye të besoj se kjo skemë narrative i përgjigjet realitetit – edhe pse përjashtime do të ketë pasur doemos.
  Vallë gënjen Vaknin, apo ta kenë gënjyer? Nëse po, atëherë pse? Ç’interes do të kish ai vetë, ose dizinformuesit e tij?”
  Ne pyetje mund te vihen shume gjera, por kur kalohet nje mase kritike, momenti i dyshimit nuk eshte me i shendetshem; as produktiv. Perkundrazi te jep pershtypjen e kerkimit me zor te prolematikes, edhe ku ajo nuk ekziston si e tille.
  PS dikur thonin qe ne jemi me bisht; nuk besoj qe pati njeri nga shqipot e atehershem te kontrollonte veten per kete gje.

  Pra edhe për këtë koleg e kam kaluar masën kritike, por në drejtim tjetër, madje të kundërt. Po të isha paranojak, do të kisha të drejtë të dyshoja se Emigrant dhe Stërkalth janë dy stade të të njëjtit fenomen alarmant – vështirësisë për ta pranuar lirisht atë mendim që refuzon t’i bindet logjikës bipolare të diskursit të sotëm ideologjik shqiptar. Për Emigrantin, devijimi nga kanoni i tij patriotik kitsch lexohet si herezi anti-kombëtariste; për Stërkalthin, i njëjti devijim, por këtë herë nga kanoni tjetër humanist po aq kitsch, që rreh t’i imponojë kombëtarizmit shqiptar standarde ku e ku më të larta se kombëtarizmit grek (ose serb), lexohet si shovinizëm shqiptaromadh.

 127. Xha xha, perfundimisht ky blog, lidhur me kete teme, te paska ikur nga duart!

  Jane ngritur te gjithe e nxjerrin syte e njeri tjetrit duke dyshuar te gjithe tek te gjithe per “armikun”

  Une jam armiku, po, une jam Sterkalth, por une mund te jem dhe Emigranti! 😀

  Por ka shume mundesi qe sterkalth the Vlora Perle te jeni dhe ju qe nderhyni ne kete menyre per te shkaktuar debat e rritur “interesin” e blogut …:|

  Vetem per Fatos Lubonjen nuk do te dyshoja ndonjehere se do fshihej pas ndonje pseudonimi.

  Sido qe te jete e verteta, duket qe eshte hera e pare qe ne faqen tuaj arrihet nje rekord po aq sa ai i Peshkut Pa uje.
  Pse nuk gezon me mire per kete 😀

 128. Ky artikull eshte pa base reale …medioker. Eshte njelloj sikur te debatojme per mustaqet e Celos. Une isha ne Va’ T’dejes gjate luftes si vullnetar ne kampin Italian te ndihmave. Pashe realitetin me sy. Vete jam nga Shqiperia e jugut(nga qyteti Gj..siç thote Kadareja) por kete lloj komenti nuk e kam takuar ndonjehere tek shqiptaret qe njoh. Sidoqofte, secili njeh nje pjese te se vertetes, ose ate te vertete qe perfaqson secili nga ne. Persa i perket times nuk perputhet gjekundi me ate te ketij zoterise qe s’ia shqiptoj dot emrin. Megjithate XHaXha jam shume i gezuar qe gjeta blogun tend (apo tuaj). Rastesisht pashe artikullin mbi pavaresine e Kosoves ne “Bota Shqiptare” dhe ne fund te artikullit adresen per ketu. Ju uroj blog-gjatesi!

 129. Nje moment lexova nje pasaktesi te madhe te ketij LG-se ketu lidhur me nenshtetsine qe iu jepet te huajve ne Greqi!

  Mire eshte te lexoni dhe te beni nje research para se te flisni ne kete menyre!

  Ne Greqi, sipas ligjit, te gjithe te huajt qe kane mbushur 10 vjet me leje te rregullt qendrimi e pune , kane te drejte te aplikojne per te marre nenshtetesine.

  Dhe nese do ta dish jane te shumte shqiptaret, shqiptare jo minoritare, qe kane filluar aplikimet, dhe e ndjekin me nje interes te madh marrjen e asaj nenshtetesie!!!

 130. Vlora Perlë, u detyrova ta redaktoj komentin tuaj (dhe në vijim fshiva komentin e Vëmendjes që ju përgjigjej; por jo se komenti i Vëmendjes në vetvete meritonte të fshihej), sepse tash e tutje flakërime pasionesh në blogun “Peizazhe të Fjalës” nuk do të lejohen më. Për ta thënë ndryshe, kjo hapësirë nuk mund të përdoret për të shkruar grafiti. Jam i detyruar ta bëj këtë, për t’i mbajtur komentet gjithnjë të hapura e të lira për këdo që ka ndonjë gjë për të thënë; nuk kam asgjë me ju personalisht. Nëse mendoni që LG ka thënë diçka të pasaktë, jeni i/e mirëpritur ta vini në dukje dhe besoj se LG do t’ju shpjegohet ose do ta korrigjojë komentin e vet. Por nuk është e hijshme të arsyetoni dhe të lëshoni invektiva për qëllimet që mund ta kenë shtyrë LG të veprojë ashtu, sepse LG nuk është person publik dhe ju nuk keni as idenë më të vogël se çfarë e motivon pikërisht për të komentuar në blog. Ja kështu.

 131. “Nga ana tjetër, teza e autorit se janë pikërisht elitat shqiptare që i kundërvihen idesë së Shqipërisë së Madhe më tingëllon afër së vërtetës; ose të paktën afër çka e kam menduar edhe vetë shpesh.”

  Ne rast se me ‘elite’ kuptojme vetem klasen politike (lexo: oligarkizmin politiko-ekonomik), atehere ndoshta kjo teze mund te kete njefare vertetesie ne te.

  Nese gjithsesi, duam te implikojme ne kete mes edhe inteligjencien si elite, nje permase e cila duhet patjeter hulumtuar kur flasim per marredheniet mes-shqiptare/sh, atehere na hapet nje prizem me i gjere e shumengjyresh, per mua shume me teper domethenes ne krahasim me eliten qeverisese.

  Kjo permase, inteligjencia dhe pjesemarrja e saj, jane perkitur ne kete blog shume here, me mangesite, pafuqishmerine apo edhe potencjalin qe ka, por ne drite te “argumentimit” te Vakninit ndoshta ja vlen te sillet serish ne diskutim.

 132. E/I nderuar Vlora Perle,

  Me keshillon te bej “research” para se te flas ne “kete menyre.” Ke shume te drejte. Duhej ta kisha bere nje research per te pare a ka lidhje perkatesia fetare me politikat e “homogjenitetit” dhe dhenies se nenshtetesise ne Greqi.

  Por, si thote populli, “mos te lente Zoti pa miq!” Ja vjen ti dhe me sqaron se “Ne Greqi, sipas ligjit, te gjithe te huajt qe kane mbushur 10 vjet me leje te rregullt qendrimi e pune, kane te drejte te aplikojne per te marre nenshtetesine.” Tani u ndricova dhe s’kam me nevoje te pyes se sa eshte perqindja e atyre qe e kane marre nenshtetesine krahasuar me ata qe kane aplikuar. Tani s’kam me nevoje te di as a ka ndonje diference midis ligjit ne leter dhe ligjit ne praktike jo vetem ne Greqi por kudo ne bote, sidomos ne fushen e emigrimit dhe diskriminimit me baze feje, race, kombesie.

  Shume faleminderit.

 133. Shqiptare,
  I lini urrejtjet, patetizmat, fytyrat e nxira dhe grushtat e gishtat e drejtuar ndaj kujtdo per t’i adresuar fajin e deshtimit tend te madh te sotem!

  Shqiptare, i lini mashtrimet, shpifjet, intrigat, dhe mbi te gjitha filloni te studioni e hapni syte per veten tuaj se ajo qe iu eshte servirur deri me sot ne taovoline ka qene vetem solucion per te te dendesuar shtellungen e leshit qe te ka zene syte!!

  Shqipetare, kthejuni punes se ndershme, kthejuni bashkejeteses se ndershme, e shkembimit te ndershem si ekonomik dhe kulturor me fqinjet dhe te gjithe boten qe te rrethon se vetem pas kesaj do te kuptosh qe kjo dhe vetem kjo ka qene rruga qe duhej te kishe ndjekur, nese jo nje shekull me pare, te pakten qe nga ’90 po e po!

  Shqipetare, jetojme ne 2008 e jo me 1800!! Rilindasit t’i kujtojme si cdo figure kombetare qe e meriton te kujtohet per kthesen e mire qe i dhane vendit ne nje moment historik, por te kuptojme qe nese ata rilindas do te jetonin sot, jam i sigurt qe nuk do te aplikonin te njejtin menalitet si atehere.

  Sot eshte epoka e bashkejeteses me te gjithe popujt e vendet, e jo e vendit me te forte e me te eger! Sot eshte koha qe cdo vend te shoh interesin e vet ekonomik ne koordinim me te miren ekonomike te te gjithe ambjentit qe e rrethon, e jo te nje vendi qe akoma aspiron per t’u zgjeruar gjeografikisht! Kesaj gjeje i ka ikur koha me kohe, e nese ne do te vazhdojme te jetojme nen kete enderr te keqe, kemi per te ngelur ne koma edhe per nje ose disa shekuj te tjere !!

  Keto ishin vazhdimi i kometit qe me “redaktuat” i dashur dhe i nderuar “xha xha” ! Une i perserita, me shprese mos arrijne ta rilexojne te pakten disa ketu! Se e di qe kete radhe do te me reduktosh te gjithe shkrimin !

  Sinqerisht nuk kisha ndermend te replikoja, por u rrembeva pasi mora nje sms nga im vella qe jeton ne Shqiperi dhe me shkruante tekstualisht ” ketej eshte bere e pamundur, cmimet jane te paperballueshme, vetem dritat do shkojne 100 euro ne muaj” !!!

 134. Nga një sy që i hodha ligjit grek të shtetësisë vura re se ai është relativisht liberal në krahasim me të drejtën italiane, spanjolle, austriake apo për më keq akoma zvicerane të shtetësisë. Ajo që më bëri përshtypjen është se Greqia ka një predispozicion mbimesatarisht elastik, kur për dhënien e shtetësisë merret „origjina“ si kriter, ndërkohë që ligji vetë nuk e rregullon gjë institutin e „origjinës“. Nga fryma e ligjit duket sikur kjo „origjina“ i afrohet konceptit shqiptar të „kombesisë“, të cilin edhe shqiptarët vetë nuk është se e kanë rregulluar gjë ndokund. Mungesa e një rregullimi preciz të konceptit të origjinës në legjislacionin e dhënies së shtetësisë kur ky shërben si kriter për dhënien (ndonjëherë edhe për heqjen) e saj, nuk përbën ndonjë problem, kur nuk ka konflik midis fqinjëve. Ma do mëndja që Greqia ka edhe një praktikë juridike të pasur në këtë fushë dhe me siguri që duhet të ketë edhe direktiva të unifikuara të ekzekutivit grek, të cilat rregullojnë në mënyrë të detajuar konceptin e „origjinës“.
  Realiteti eshte dicka më ndryshe dhe eksperienca në Republikën e Shqipërisë tregon se shteti fqinjë ushtron një farë ekspansioni në këtë drejtim, i cili nuk duket miqësor. Sic duket në bazë të aplikimit të „origjinës“ si kriter për dhënien e shtetësisë greke është bërë e mundur që shqiptarë ortodokse të hyjnë në këtë kategori, lajthim ky që do të shkonte për llogari të administratës greke, sikur gjërat të mos ndodhnin bash në Shqipëri vetë. Fakti që shtetas të Republikës së Shqipërisë me vendbanim të zakonshëm në këtë shtet mund të marrin shtetësinë greke në bazë të „origjinës“ së tyre greke, me të cilën në shumicën e rasteve kuptohet feja e tyre ortodokse, tregon që shteti fqinjë me apo pa dashje ndërhyn në strukturën shtetërore të shtetit fqinjë duke i përvetësuar këtij të fundit një pjesë të substancës shtetformuese së tij.
  Ato shtete, të cilat kanë pakica diku tjetër ua japin anëtarëve të tyre shtetësisnë në mënyrë të përshpejtuar vetëm kur këta individë jetojnë në shtetin e ri, ndërkohë që dhënia në përgjithësi e shtetësisë së huaj (greke) një pjesë të një pakice kombëtare apo fetare që jeton jashtë shtetit vetë është një ndërhyrje flagrante dhe masive në punët e brëndëshme. Edhe Shqipëria vetë ka bërë gafa të tilla në vitet ‚90, kur në fillimin e qeverisjes Berisha 1 doli një dekret ku rregullohej dhënia e shtetësisë së përshpejtuar shtetasve të huaj me kombësi shqiptare që jetonin jashtë shtetit. Në ato kohë madje u panë edhe shumë kosovarë të aktivizuar në armën e Gardës së Republikës së Shqipërisë; të gjithë ishin bërë shtetas shqiptarë brënda pakë javëve apo muajve. Megjithatë realitetet nuk mund të ngatërohen. Berisha i këshilluar keq në atë kohë mendoi se po bënte dicka patriotike, ndërkohë që teza nga ana tjetër e kufirit ishte pikërisht që kosovarët nuk kanë c’kërkojnë në Kosovë, ata janë të ardhur nga Shqipëria; le të kthehen atje, madje Shqipëria vetë po u jep pasaportat. Në rastin e dhënies së shtetësisë greke shtetasve shqiptarë me vëndbanim të zakonshëm në Republikën e Shqipërisë prishet ekuilibri social dhe qytetar brënda Shqipërisë vetë; kjo e fundit në një farë mënyre destabilizohet.
  Në këto rrethana nuk mund të flitet dot, se ka një problem midis Shqipërisë dhe Greqisë; por nga na tjetër nuk mund të mbishikohet fakti se në një periudhe afatmesme ky zhvillim mund të provokojë një gjëndje problematike midis dy shteteve. Greqia, që është padyshim një demokraci e konsoliduar, prej të cilës Shqiëria vetëm mund të mësojë (e them shumë sinqerisht këtë), ka ndonjëherë ndonjë kompleks të vogël kur mundohet të realizojë veten në një plan me rajonal ndërkombëtar dhe kapërcen disa kufij; për fat pa prishur shumë punë. Një rast analog p. sh. është e drejta greke e mbrojtjes se veprave të artit (që Shqipëria me siguri e ka shfuqizuar krejtësisht), sipas së cilës cdo qyp i gjetur në hapsren e mesdheut lindor, pavarsisht se ku, në rast se klasifikohet si produkt i kulturës helene të prodhimit antik të qypave eshte automatikisht pronë e shteti grek. Kjo do të thotë, që nëse ti gjen diku në curila një të tillë dhe tenton të udhëtosh me të në një panair në Stamboll duke kaluar me makinë nëpërmjet Greqisë, rrezikon të jesh duke kryer nje vepër penale, megjithë dëshirën tënde të mirë.
  Përndryshe ligjin për shtetësinë greke mund ta gjeni këtu:

  http://www.helleniccomserve.com/greek_citizenship1.html

 135. ” ketej eshte bere e pamundur, cmimet jane te paperballueshme, vetem dritat do shkojne 100 euro ne muaj” !!!

  Vellait thuaj i ke peshqesh nga menaxhimi i bukur i lakejve te Serbeve dhe Grekeve qe sundojne anes Lanes.

 136. Kreshnik Bejko shkruan:

  Vellait thuaj i ke peshqesh nga menaxhimi i bukur i lakejve te Serbeve dhe Grekeve qe sundojne anes Lanes.

  Kreshnik, mos u bëj sipërfaqësor tani. Këto lloj argumentesh që i dëgjon natë e ditë në forume shqiptarësh të Neandertalit, këtu sikur nuk shkojnë; prandaj them se duhet të sforcohesh pak më tepër. Nuk mund të bësh serbët e grekët me faj për çdo pisllëk në Tiranë. Yti s’është arsyetim, është refleks ose tik patriotik që mund edhe të na e kursesh, sepse e projekton problemin përtej, tek ATA, “armiqtë” tanë të përjetshëm; e eksteriorizon të keqen, në vend që ta përballojë dhe ta neutralizojë. Edhe pak dhe do të na thuash që shqiptarët i paskan marrë më sysh.

 137. Nuk mund të bësh serbët e grekët me faj për çdo pisllëk në Tiranë.

  Nuk thashe qe kane faj Greket. Perkundrazi, kane faj shqiptaret qe punojne per ta. Argumenti mund te duket i percipte por eshte teknikisht i drejte.

  Tito–>Hoxha–>Nexhmija–>Ramizi—>Berisha (nga Sllavet)
  —->Nano

  Te tjeret jane ne nje fare menyre me biznese qe origjinojne ne Greqi.

 138. Kreshnik, Titoja nuk hyn shumë këtu; sepse gjithë jetën serbët i pati edhe ai vetë kundërshtarë.
  Së dyti, po të ishte realizuar dot plani i Titos për ta bërë Shqipërinë republikë të shtatë të Jugosllavisë, sot do ta kishe realitet Shqipërinë e madhe në Ballkan…
  Nga ana tjetër, ka nja dy-tre vende në Internet që edhe mua më kanë “demaskuar”, për të përdorur shprehjen tënde, si agjent të paguar të serbëve e të grekëve!
  Ta kam fjalën që me këtë insinuatë është abuzuar kaq shumë, saqë sot për sot, në gojën e një kombëtaristi D.O.C., agjent i serbit/grekut është kushdo që i mendon punët ndryshe nga kanoni.
  E bukura është pikërisht një gjendje të tillë të paranojës difuze do ta dëshironin edhe agjenturat fqinje, të cilat besoj e shpenzojnë ndonjë kacidhe edhe në Internet.
  By way of deception thou shalt do war, tha. It works both ways.

 139. Ne fakt ke te drejte qe po te ishim me mend e Titos dhe te beniaminit te tij ne PKSh, Koci Xoxe, Shqiperia e madhe do ish bere vertete.

  Por argumenti qe bera nuk ka te beje me Titon per se. Ka te beje me ata njerez per te cilet Vasa Cubrilovic thote, dhe ketu citoj, “paguaj mire ne Tirane dhe ata nuk bezajne”.

  Fjalen ‘agjent’ nuk e perdora. Thashe thjesht qe ata njerez qe e kane menaxhuar Shqiperine deri ne ate fare feje sa vellai i “perles” te Vlores paguan ‘100 euro’ per dritat, jane njerez qe i sherbejne interesave strategjike te fqinjeve.

  Kjo ka lidhje edhe me argumentin e Vaknin qe atyre nuk u intereson Shqiperia e Madhe (ose le te themi ‘e forte’ me mire), sepse ne nje Shqiperi qe nuk eshte gjysmagjel, ata nuk kane vend.

 140. Në të vërtetë, edhe mua më qëllon të vras mendjen se në çfarë i shpenzojnë pikërisht fondet përkatëse zyrat për Shqipërinë të shërbimeve serbe të spiunazhit, sidomos në rrethanat e sotme kur Kosova është e pavarur.
  Meqë shërbimet sekrete zakonisht janë më racionale se politikanët dhe ideologët, nuk ma merr mendja që të mallëngjehen shumë për Serbinë e vjetër dhe betejën e Kosovës. Megjithatë, është në interes të Serbisë që të pengojë me çdo kusht çdo orvatje për bashkim të Shqipërisë me Kosovën.
  Nuk di si realizohet kjo në Kosovë dhe as nuk spekuloj dot; por në Shqipëri kjo arrihet drejtpërdrejt, duke nxitur antipati për Kosovën dhe kosovarët, ose tërthorazi, duke nxitur përçarjet brendashqiptare, ose duke amplifikuar konfliktet fetare ose krahinore me çdo mënyrë.
  Kudo që shfletoj në forumet shqiptare në Internet, shoh një acarim artificial të përpjekjeve për të shoshitur shqiptarët sipas “patriotizmit” – ata të Shqipërisë duke hedhur baltë mbi ortodoksinë si “të shitur” te greku, ata të tjerët, të Kosovës, duke identifikuar njerëzit e Rugovës e të LDK-së, si “të shitur” te serbi.
  Nuk kam dyshim që shërbimet sekrete të fqinjëve paguajnë njerëz dhe në sferën e mediave, sepse disi do t’i përdorin fondet që kanë; çështja është se cilët pikërisht? Logjikisht, edhe dikush që ngrihet e thotë se ortodoksët shqiptarë janë kontingjent i grekut në Shqipëri mund ta ketë emrin në borderotë e atyre shërbimeve.
  Prandaj diskursi kombëtarist si diskurs përjashtues bie gjithnjë erë të keqe. Nuk më pëlqen fare fryma që i ka pushtuar forumet pas 17 shkurtit; njerëzit i janë hedhur në fyt njëri-tjetrit. Kujt i intereson kjo?
  Me të drejtë thuhet se dobësimi ekonomik i Shqipërisë është në interes të fqinjëve, meqë ashtu e kontrollojnë më lehtë faktorin shqiptar në Ballkan. Atëherë pse të mos shtrihet më tej ky arsyetim, e të thuhet se edhe dobësimi i integritetit të debatit kulturor ndërshqiptar është përsëri në interes të fqinjëve?

 141. Xha Xhai thote:
  “Atëherë pse të mos shtrihet më tej ky arsyetim, e të thuhet se edhe dobësimi i integritetit të debatit kulturor ndërshqiptar është përsëri në interes të fqinjëve?”

  … duke ma forcuar mendimin qe thashe me lart se
  “Nese gjithsesi, duam te implikojme ne kete mes edhe inteligjencien si elite, nje permase e cila duhet patjeter hulumtuar kur flasim per marredheniet mes-shqiptare/sh, atehere na hapet nje prizem me i gjere e shumengjyresh, per mua shume me teper domethenes ne krahasim me eliten qeverisese.”

  Ne mund te prashisim sa te duam dhe te spekullojme se cilat jane interesat e fqinjeve tane, dhe c`bejne ata per t`i ruajtur keto interesa; por per sa kohe qe nuk bejme gje per te forcuar integritetin e permendur nga Xha Xhai, me duket se ne thelb nuk bejme ndonje gje ndryshe nga patetizmi nacionalist neper blogosferen shqiptare (jo se kjo gjendje e semure nuk ja vlen te qemtohet…)

 142. ata të Shqipërisë duke hedhur baltë mbi ortodoksinë si “të shitur” te greku

  me siguri do jete kontigjenti kripto-heretik qe kerkon shpagim per jeten e lumtur qe kane bere nen ortodoksine shteterore bizantine:)

  Nesje, me seriozisht, nuk kam vene re Shiperitare (si thoni ju) te hedhin balte mbi shqiptaret ortodokse. Ndoshta mbi ortodokset shqiptare por jo nipat e atyre qe ndoshta vertet e meritojne te quhen ortodokse sepse mendojne drejt.

 143. “Nuk më pëlqen fare fryma që i ka pushtuar forumet pas 17 shkurtit; njerëzit i janë hedhur në fyt njëri-tjetrit. Kujt i intereson kjo?
  Me të drejtë thuhet se dobësimi ekonomik i Shqipërisë është në interes të fqinjëve, meqë ashtu e kontrollojnë më lehtë faktorin shqiptar në Ballkan. Atëherë pse të mos shtrihet më tej ky arsyetim, e të thuhet se edhe dobësimi i integritetit të debatit kulturor ndërshqiptar është përsëri në interes të fqinjëve?”

  Nuk me duket se qendron kjo qe thua, Xhaxha. Me gjithe perjashtimet, shembuj te te cilave do kete nja 20 a 30 komente me lart, keto perjashtime nuk perbejne rregullin. Ka nje plasje apo perhapje, “proliferation” te debatit te mbeshtetur ne sigurine e shpalljes se pavaresise se Kosoves, dhe nuk ndjehet me ajo frika qe ndjehej para shpalljes se pavaresise (me kete nuk dua te them se frika e Chaplinit, Brechtit apo Sterkalthit mbi bomben dhe veton e te medhenjve nuk eshte legjitime). Ajo qe po ndodh eshte se njerezit nuk jane me te lidhur nga rregullat dipllomatike, nga kujdesi se mos thuhej ndonje gje gabim qe i prishte pune Kosoves, apo edhe nga etika e debatit (argumenti i ujkut ne fillim).

  Ama, nuk besoj (mbase jam aq naiv) qe pas pavaresise se Kosoves, te kete mbetur ndonje shqiptar, sa do makut, sa do meskin, sa do medioker, e sa do naiv, qe te mund te blehet nga Serbi. Ne qofte se mund te kete ndodhur me pare, sot me duket larg mendsh. Keshtu qe arsyet e asaj cka mund te duket si fyt-me-fyt, nuk gjenden tek pyetja “kujt i intereson kjo?” pasi interesat them se jane te perbashketa dhe keshtu mund te jete pyetje qe shkakton me teper percarje vetem duke u pyetur, por tek mungesa e rregullave te reja te perbashketa te debatit. Nuk jane mungesa e rregullave, qe t’a dalloj mire, qe e kane lejuar perhapjen e debatit, por pavaresia e Kosoves qe e ka bere kete, edhe pse pavaresia mund te kete ardhur si reagim ndaj nje mungese rregulli. Mungesa e rregullave pas eventit eshte ajo qe shkakton konfuzionin, ajo qe na ben t’i hidhemi ne fyt njeri tjetrit pa e kuptuar se jemi duke thene te njejten gje.

  Nuk e shoh te rendesishem faktin qe mungesa integritetit te debatit eshte ne interes te armiqeve nga njera ane, dhe me qe the fqinjeve dhe jo armiqeve nga ana tjeter, nuk e shoh as te vertete kete fakt. E para, sepse integriteti i debatit mund edhe te konsiderohet me te drejte qellim ne vetvete, pa pasur nevoje te jete instrument apo mjet per te arritur nje rezultat me interes te caktuar, dhe e dyta, per t’a thene fshatce, nuk do te ishte ne interes te askujt qe fqinjit t’i digjej shtepia, se zjarrin e merr era dhe djeg dhe shtepine e fqinjit. Qe mos e bejme kaq tragjike, mund te sjellim ne mend nje familje me nje shtepi te pambajtur, pa integritet, rremuje, gati gati te perndjekur nga fantazmat apo ne rrenim e siper, prezenca e se ciles ia ul vleren gjithe shtepive te asaj rruge, sa do ne kontrast te jene keto me shtepine pa integritet.

 144. mua më qëllon të vras mendjen se në çfarë i shpenzojnë pikërisht fondet përkatëse zyrat për Shqipërinë të shërbimeve serbe të spiunazhit

  Mjafton vetem qe elita e Tiranes te mos artikuloje qarte interesat e Shqiperise ne rajon(fenomen i identifikuar si ‘kozpolitanizem’ prej Koco Danaj) . ROI eshte fantastike per ShSS(sherbimet serbe te spiunazhit)

 145. Lulian, integriteti nuk me duket aq i parendesishem. Do shkoja aq larg sa te thosha shume te keqija i kemi pasur pikerisht prej mungeses se ketij integriteti. Ne fakt kur debati nuk zhvillohet ne nje rrafsh te perbashket (p.sh. etik) atehere mungon edhe komunikimi pa te cilen asgje nuk eshte e mundur. Nderkohe kjo me con tek ajo qe preku Lostt; intelektualet – inteligjenca. Problemi qe kane intelektualet ne Shqiperi dhe Kosove eshte njohja, e cila pergatit rrafshin per komunikime te karakterit politik, ekonomik apo social. As ne Kosove as ne Shqiperi nuk i njohin mire problemet sociale-ekonomike por edhe kulturore te njeri tjetrit. Pikerisht mungesa e njohjes ka per t’i penguar shqiptaret te vendosin rrafshe te perbashketa komunikimi. Diskutimi yne eshte shembull i perkryer. Ketu supozohej se duhet te flisnim per Kosoven, por asnje prej nesh nuk i njeh problemet e Kosoves si duhet dhe shqiptaret nga kosova ne kete diskutim mungojne. Dhe paradoksi eshte qe po flasim me shume per Greqine, ne nje teme te tille. Une nuk hamendesoj dot dhe te them se eshte e qellimshme apo jo, por qe eshte joproduktive si menyre kete e them me siguri.

 146. Shqipetare te dashur!! Te bashkohemi te gjithe e te behemi nje grusht, se vetem kshu na do xhaxhi Enver !! ta leme pluralizmin! Ta leme debatin e cdo gje, e t’i kthehemi monizmit me shume se kurre, se debati dhe pluralizmi na dobesojne, na bejne me te dobet perpara armiqve qe na rrethojne! Vetem grusht i bashkuar do jemi si nje grusht kockash te lidhur me fije idiote patriotike, dhe do te jemi me te forte se kurre!!

  Pasi te jemi bashkuar e bere nje grusht i vetem, te fillojme te hame bar, dhe cdo burim tjeter ekonomik ta bejme bunkera e thengjij nga ku te kemi ku te sulmojme armiqte greko-sllave me pistoleta qe sherbejne per asgjesimin e armikut me zjarr qyte dhe bajonete!!!

  Te kapim dhe aeroplan mbajteset qe jane aeroplane te medhenj qe mbajne aeroplane te vegjel mrena, dhe t’i perdorim per te luftuar armikun me zjarr qyte dhe bajonete!!

  Te kapim nendeteset e rusit, e t’i perdorim per te pushtuar gjithe ballkanin, e marre tokat tona deri ne Azine e Vockel!!
  Te pushtojme gjithe boten, e te vendosim ne vend nderin e Lekes sone te madh!! T’i tregojme botes qe jemi fara e botes, bile ajo me e mira!! T’i tregojme botes qe kemi qene dhe do ngelemi fare e mire, vetem se ka qene faji i kohes dhe i historise qe kemi dale fiasko ne cdo drejtim e ne cdo aspekt!!
  Te tregojme qe ka qene faji i thatesires, i shirave e i borerave, e i diellit qe na djeg qe kjo fare doli kaq e mbrapshte!!

  O burra Shqipetare se ka ardhur dita jone!! Dita e fares sone !!!

 147. Ujk i Zi, ja një problem i inteligjencies në Kosovë: edukimi i brezit të ri me kulturën shqiptare. Them me kulturën, jo me pallavrat kombëtariste dhe ulërimat. Është përshtypja ime – por më korrigjoni po ta kem gabim – se brezi i ri në Kosovë e flet dhe e shkruan shumë keq shqipen letrare, prandaj nuk arrin të artikulohet mirë në publik. Kjo ka arsyet e veta, dhe lidhet sidomos me shkatërrimin e sistemit arsimor shqip prej serbo-mëdhenjve, gjatë viteve 1980-2000 (përafërsisht); shkatërrim i cili vazhdon edhe sot e kësaj dite, sepse njëzet vjet janë të mjaftueshëm për të ndërprerë vijueshmërinë e transmetimit të dijes. Një brez që artikulohet keq publikisht, njëlloj do të ketë probleme në të menduar – sado elokuent të jetë në nivelin lokal ose dialektor; dhe do të përfundojë rregullisht viktimë e populizmit. Probleme të ngjashme ekzistojnë sot edhe në Shqipëri, por nuk më duket se gjendja është aq kritike sa në Kosovë. Normalisht, inteligjencia do të ngrinte zërin për t’iu qasur problemit në mënyrë konstruktive, duke shtuar dhe nxitur ekspozimin e brezit të ri në Kosovë me letërsinë shqipe në përgjithësi dhe ligjërimin publik në veçanti. Mirëpo pikërisht këtu të ndërhyjnë një takëm dijetarësh e publicistësh, e të thonë se kosovarët nuk e flasin dot mirë shqipen standard, meqë kjo është e mbështetur në toskërishten; çka mund të jetë edhe e vërtetë në rrafshin teorik, në kuptimin që, sa më larg të jetë standardi nga dialekti lokal, aq më elitar do të jetë përvetësimi i këtij standardi nga komuniteti përkatës. Unë flas për gjuhën sepse është një fushë që e njoh më mirë, por i njëjti arsyetim mund të bëhet edhe në fusha të tjera. Megjithatë, të mos harrojmë se pavarësia e Kosovës nuk është pavarësi nga Shqipëria por nga Serbia! Sa për kulturën, tani është momenti i njëjtësimit, i shkëmbimeve dhe i integrimit, çka do të thotë edhe përcaktimi i raporteve midis Tiranës dhe Prishtinës si qendra rrezatuese të kësaj kulture. Kush mund ta bëjë këtë përveçse universitetet? Mirëpo universiteti në Tiranë merret me kolltuqet në Qendrën e Studimeve Albanologjike, meqë kokat e mëdha të atjeshme vendosën ta shkallmojnë Akademinë e Shkencave pikërisht tani që integrimit ndërshqiptar në fushën kërkimore-kulturore i duheshin pika referimi autoritare. Po ç’autoritet do të ketë Ardian Marashi, si drejtor i ri i QSA-së, i cili mund të jetë njeriu më i përgatitur dhe më i zoti në Shqipëri, por që nuk ka asnjë lloj ekspozimi publik? Ndërkohë, politika gjuhësore e njësimit dhe e problemeve të standardit u është besuar mediave; dhe pikërisht gazetave, ku shkruajnë të larë e të palarë. Tekstet e gjuhës dhe të historisë shqipe, po të besosh disa kritika që kanë dalë përsëri në shtyp (sepse shtypi është sot i vetmi tempull ku venë të falen intelektualët), janë të krimbur me gabime dhe budallallëqe. Atëherë si do të “zbuten” brezat e ardhshëm, e si do të mbrohen nga komercializmi bajat i TV-ve të botës së tretë e të katërt, që po e sundojnë komunikimin atje? Dhe meqë ra fjala për angazhimin e komentuesve kosovarë në këto debate, sipas të dhënave që më jep Alexa, pjesa më e madhe e vizitorëve të këtij blogu janë nga Kosova… edhe pse nuk shkruajnë pothuajse kurrë.

 148. Mirëpo universiteti në Tiranë merret me kolltuqet në Qendrën e Studimeve Albanologjike, meqë kokat e mëdha të atjeshme vendosën ta shkallmojnë Akademinë e Shkencave pikërisht tani që integrimit ndërshqiptar në fushën kërkimore-kulturore

  eee per keta e kisha llafin une dhe Vasa Cubrilovic.

 149. ” Megjithatë, të mos harrojmë se pavarësia e Kosovës nuk është pavarësi nga Shqipëria por nga Serbia…”

  “Sa për kulturën, tani është momenti i njëjtësimit…”

  ata mijera serbe te kosoves, nuk jane kosovar ? ata nga kush duhet te jene te pavarur, dhe me ke te njesohen?!

  flamuri kosovar mban 6 yje!

 150. Ujk, me ke lexuar keq. Nuk kam thene qe integriteti eshte i parendesishem, perkundrazi, thashe qe eshte me te drejte qellim ne vetvete dhe duke qene qellim ne vetvete, ajo qe mbetet e parendesishme eshte perdorimi i integritetit, apo mungeses se tij, si mjet, si instrument, per nje qellim apo interes te caktuar armiqesor apo miqesor qofte. Ajo qe gjeta te parendesishme, ishte retorika e interesit, jo vete integriteti.

  Sa per problemet e inteligjencies, kam frike se nuk eshte se vuajme, ne, apo Kosova nga mendimi i shendetshem, sic edhe duket qarte nga komenti i xhaxhait me lart, apo edhe nga blogje ku duket se kosovaret flasin me lirshem mes tyre. Ajo qe vuajme, dhe kam frike se do vazhdojme te vuajme, eshte mungesa ne zbatim e ketij mendimi te shendoshe, mungesa ne institucionalizim te tij, troc muhabeti, vuajme, fatkeqesisht, nga mungesa e nje burokracie me nje karakter tipik burokratik.

  “If he would leave the self alone,
  Apollo’s welcome to the throne,
  Fasces and falcons;
  He loves to rule, has always done it;
  The earth would soon, did Hermes run it,
  Be like the Balkans.”

  Sa gjynah qe jemi. Me qan zemra t’i kendoj Hermesit si i kendon Auden. Po ca t’i besh kur i kemi burokratet hermetike.

 151. Stërkalth, po serbët e Kosovës refuzojnë edhe të quhen kosovarë! Tashi nuk do t’i ndjekim mbrapa si gjyshet kalamajtë me pjatën e muhalebisë. Sa për kulturën, nuk kam dyshim që janë njësuar prej kohësh me kulturën serbe, nuk presin t’ua sugjerojë ky blog.

 152. serbët e kosovës , duam apo nuk duan ne, jane pjese e padiskutueshme e realitetit kosovar ( e kosoves).

  ne kete sens cdo bisede mbi “nocionet e shqiperise se madhe”, apo mbi hapesira gjithe-shqiptare eshte te pakten e cunguar, e padrejte, dhe e rrezikshme per te ardhmen.

  duhet te na interesojne hapesirat gjithe-njerezore, ku edhe serbet do te jene pjese perberese, aktive dhe kreative e realitetit ( ne kete rast kosovar).

  vetem keshtu do te shkojme perpara.

 153. Serbet e Kosoves, duam apo nuk duam ne, jane ata qe nuk duan akoma, ata qe nuk pranojne te quhen Kosovare apo te jene pjese e realitetit kosovar, duke mos njohur realitetin e pavaresise se Kosoves, nderkohe qe Xha Xhai, bie llafi, shkon aq larg sa qe krijon neologjizmin SHQIPERITAR vetem e vetem qe te rehatoje idene se kosovaret kane identitet tjeter nga shqipetaret e Shqiperise dhe nuk kane te bejne me shtetin e Shqiperise, apo idene e “Shqiperise se madhe”. Nga ana tjeter, Serbia nuk e ka njohur ende pavaresine e Kosoves ne baze te nocionit te “Serbise se madhe”, keshtu qe padyshim se ne keto rrethana, cdo bisede apo paranoje apo frike ndaj nocionit “Shqiperi e madhe” nuk ben sens.

 154. “po serbët e Kosovës refuzojnë edhe të quhen kosovarë!”

  Ky eshte lajm, me fuqi si Fakt.

 155. duhet te na interesojne hapesirat gjithe-njerezore, ku edhe serbet do te jene pjese perberese, aktive dhe kreative e realitetit ( ne kete rast kosovar).

  Kur te martohet Zdravko me Pranveren atehere serbet do jene pjese perberese e realiteti gjithe-njerezor. Ne fakt ata nuk jane pjese as e realitetit gjithe-serbor sepse shikohen si barbare prej Serbeve te Serbise.

 156. Lulian, siç e tha edhe Skënderbeu, fjalën “shqipëritar” nuk ua solla unë, por e gjeta midis jush. Në të vërtetë e kam gjetur të përdorur në autorë nga Kosova, por më tepër si shkurtore, për të dalluar shqiptarët e Shqipërisë nga ata të Kosovës. Nëse do të mbushet edhe me kuptime të tjera, kjo varet nga Stërkalthi.

 157. e kam fjalen per menyren se si shihen Serbet e Kosoves prej atyre te Serbise…nje fakt qe i Sam Vaknin i konvenon te mos e permende

 158. @xha- thua :

  “…Stërkalth, po serbët e Kosovës refuzojnë edhe të quhen kosovarë! Tashi nuk do t’i ndjekim mbrapa si gjyshet kalamajtë me pjatën e muhalebisë…”

  @xha- kush je ti, dhe une, qe t’u imponojme njerezve te tjere, (banues prej shekujsh ne shtepite e tyre), se si do te vetequhen, dhe se me ke duan te “shkojne e te vijne”( e kam fjalen per faktorin e njejtesimit qe permende me lart).

  lehtesia e komunikimit, qofte kulturor, qofte politik, qofte historik, s’ka nevoje per “kahje” vetem nga shqiperia, por edhe nga serbia ne te njejten kohe.

  kete presupozon demokracia, kete presupozojne yjet e flamurit te kosoves.

 159. Nuk besoj se ka ndonjeri keq nga integrimi i shqiptareve me njeri tjetrin, sepse nese ekonomia, politika, kultura jane te integruara edhe serbet ne kosove por edhe me tej do perfitojne. Sic ishte edhe rasti i shqiptareve ne Kosove nen Jugosllavine e Titos, qe me gjithe te drjtat e kufizuara, i shfrytezonin mundesite e integrimit te Jugosllavise me boten, nderkohe qe shqiptaret lengonin nen diktature te izoluar.

  Lulian, perseri nuk e kuptova ate integritetin e debatit qe eshte qellim ne vetvete? Gjithesesi, diskursi intelektual eshte rrafshi ku artikulohet mendimi. Sigurisht qe ne kemi probleme me institucionet, dhe me institucionalizimin e mendimit. Por edhe vete menyra se si institucionalizohet mendimi, eshte ne nje menyre pjese e debatit intelektual.

 160. @xha- kush je ti, dhe une, qe t’u imponojme njerezve te tjere, (banues prej shekujsh ne shtepite e tyre), se si do te vetequhen

  Ke kapur fill djeges Sterkalth. Nuk dihet ku do dalim po e bitisem ket muhabet.

  Sidoqofte, pikerisht ceshtja ‘Kush JE TI’? qe i mundon Serbet vis-a-vis Shqiptareve. I vetmi problem i tyre eshte se rreken ti japin pergjigje asaj pyetje, duke i kthyer Shqiptaret ne pasqyre qe duan ta thyejn sepse nuk u pelqen vetja kur e shohin.

 161. Nuk ka asnje mundesi, thjesht asnje, qe sherbimet e huaja te mos kene strukturat e tyre ne Shqiperi. Nese ne nje hipoteze (te pamundur sipas meje) kjo do te ishte keshtu, atehere personalisht do te shqetesohesha:).

  Natyrisht qe ketu nuk e kam fjalen per sherbimet perkatese te Indise apo Hondurasit, por nuk kam asnje dyshim sa i perket sherbimit serb, grek, italian dhe natyrisht, atij te Uncle Sam.

  Ne lidhje me arsyet dhe qellimet mund te debatojme.

  Keto dite po lexoj nje liber historik, te konsideruar se nje nga manualet par exellence te spiunazhit: “Inside the Company: CIA Diary” nga Philip Agee. Pertej te teres teper interesante, autori shkruan dicka qe me terhoqi vemendjen posacerisht ne lidhje me blogosferen. Libri dhe kujtimet i takojne nje kohe kur hapesira virtuale ishte ende pjese e fantazise njerzore, madje e nje numri jashtezakonisht shume te kufizuar prej tyre, por duke ngritur nje paralele me “median”, mund te abstragoj – brenda nje marzhi te ulet gabimi – se blogosfera eshte gjithashtu pjese e gjithevemendjes se sherbimeve, vecanerisht e atyre me te fuqishme, e me me shume resurse.
  Agee tregon se CIA, jo thjesht tentonte te infiltrohej ne boten mediatike, por ajo krijonte rishtazi struktura te kesaj bote. Cia krijonte nje gazete nga fillimi, ashtu sikunder krijonte nje organizate rinore, nje sindikate, nje sekt religjioz apo nje NGO.

  Afermendsh, nuk mund te them me siguri se nga ky interes eshte prekur edhe blogu yne, por nga ana tjeter, nuk do te isha i sigurte nese kete deklarim do te me duhej ta beja ne lidhje me te gjithe hapesiren virtuale shqiptare.
  Sherbimet e inteligjences, funksionojne si shoqatat, ato kane shuma te medha parash ne dispozicion, shuma qe ne nje menyre apo nje tjeter duhen shpenzuar, perndryshe reduktohen ne buxhetin e vitit te ardhshem.

  Sa i perket medias dhe personazheve te saj, Agee kujton se tre ishin stadet e luftes ne kete fushe: 1) denigrimi i disave, 2) lancimi i personazhe te rinj pro politikave te Agjensise dhe 3) mbeshtetja e tyre me te gjitha menyrat.
  Te njejtat paralele mbi teknikat e CIAs ne media mund ti heqesh edhe sa i perket vete asaj dhe sherbimeve te tjera lidhur me forumet internetore, qe cdo dite e meshume terheqin lexues, duke u bere keshtu qendra te rendesishme ku perpunohet mendimi i brezave te rinj.

  E kam te veshtire te them se cilat jane interesat perkatese te sherbimeve sekrete qe veprojne ne boten shqiptare. Tanime qe bota ka nje kahje te theksuar drejt ekonomise (shprehje e koncentruar e te ciles eshte ne fund te fundit edhe politika), duket se edhe eficenca dhe karakteri i perpjekjeve te ketyre sherbimeve ka bere shift drejt mbrojtjes dhe forcimit te interesave ekonomike te vendeve qe ato u sherbejne. Ne kete kontekst, Shqiperia nuk duket te jete ndonje mjedis me vlera te konsiderueshme (por kush jam une qe ta them kete:) )…
  Nga ana tjeter, vecanerisht persa i perket sherbimit serb, besoj se eshte ende heret te mendohet se ka hequr dore nga qellimi i tij i kuptueshem dhe i pritshem i dobesimit te Shqiperise. Sherbimi serb ka interesa te padiskutueshme te Kosove. Nje Shqiperi e dobet, ndihmon qe keto interesa te realizohen me shpejt dhe me lehte.
  Menyrat se si ata perpiqen ta arrijne kete, mund te jene gjithfarlloj. Ndryshe nga Luljani, kam bindjen e plote qe ka shqiptare (vulnerabel) qe edhe sot e kesaj dite rekrutohen nga sherbimet e huaja (po aq sikunder ka edhe amerikane, franceze, daneze, ruse, etj.).
  Agee tregon se ne vitet ’60 Kryeministri(!!!) i Ekuadorit ishte agjent i CIAs. Cfare garancie do te kishte kushdo nga ne qe asnje funksionar i larte shqiptar nuk eshte ne borderone e nje sherbimi te huaj?!

  Synimi me realist i serbeve ne Kosove eshte ndarja e saj (sherbimet tentojne te jene shume me pragmatiste dhe open minded se politika populiste). Serbi i Mitrovices, pertej aspiratave apo endrrave te sinqerta (ndonese ireale) te shumekujt ne Ballkan apo Bruksel, nuk ka asnje gjase qe brenda nje periudhe afatmesme ta shohe Republiken pavarur te Kosoves si shtetin e tij legjitim dhe kosovaro-shqiptaret si te barabartet e vet ne te gjitha aspektet.
  Sipas analisteve te huaj, formati me i mundshem i ardhshem i Kosoves do te jete ai i Belgjikes, me dy popullsi pothuajse pa asnje pike takimi ne rafshin e perditshem. Nese forcat qenderikese te tyre nuk do te neutralizohen nga gravitacioni i BE, atehere Kosova do te jete gjate pre e reperkusioneve qe shoqerojne ate qe ne teorine politike quhet “shtet i dobet”.
  Me nje element te paneglizhueshem destruktiv ne veri te saj (serbet ne Mitrovice te nxitur dhe perkrahur nga Beogradi), alternativa e vetme praktike e shtetit te ri te Kosoves eshte afrimi multidimensional me Shqiperine, pa harruar ne asnje menyre respektimin e te drejtave dhe lirive te te gjithe qytetareve te kosoves, te cfaredo etnie qofshin ata.
  Por, nese qeveria dhe strukturat e tjera me peshe ne vend (f.v. media), sikunder edhe shqiptari i rruges do te gdhiheshin dhe ngryseshin vetem me preokupimin per te krijuar nje shtet te suksesshem multientik, multikulturalist, kam frike se nje dite te bukur do te kuptonin se per vite te tera kane shpenzuar kohe dhe energji me kot, per ta gjetur veten vecse paksa me ne paqe se aty ku e nisen…
  Ashtu sikunder frankofonet dhe flandersat ne Belgjiken e piaces se qytetarise europiane nuk e duan (nuk e deshen kurre) nj-tj, ashtu edhe asnje traktor i dhuruar nga Thaci nuk do te mund ta beje pjellore shkretetiren qe ndaj shqiptaret nga serbet ne Kosove, te pakten jo per nje kohe te arsyeshme (kete e shtova per te qene korrekt me lojrat qe ben fati).

 162. E kam te veshtire te them se cilat jane interesat perkatese te sherbimeve sekrete qe veprojne ne boten shqiptare. Tanime qe bota ka nje kahje te theksuar drejt ekonomise (shprehje e koncentruar e te ciles eshte ne fund te fundit edhe politika), duket se edhe eficenca dhe karakteri i perpjekjeve te ketyre sherbimeve ka bere shift drejt mbrojtjes dhe forcimit te interesave ekonomike te vendeve qe ato u sherbejne.

  Konsumerizmi ka perpire vetem perendimin deri tani. Pjesa e tjeter e botes vazhdon te mos ‘mbahet vetem me buke’.
  Pra nuk eshte nevoja qe Shqiperia te kete domosdosmerisht nje fare interesi ekonomik per ‘sherbimet sekrete’ te gjallojne atje.

 163. Pseudonim Nga Halli = Nje Mik Qe Na Do Te Miren???

  PNH, ma ke heq petllen fare. Me ke dhene nje doze aq te eger paranoie, sa me duket se kam pire droge, apo helm.

  Belgjika, ah Belgjika, Hong Kongu, Zvicra. Ah mirazhe. Nuk behen Gjermanet me Francezet? Nuk behen dot Shqiptaret me Serbet? Nuk behen Kapuletet me Montegijut? Mik besnik, te forte e paske helmin!

  Njerezit deshmojne, (me c’kam lexuar, neper gazeta dhe neper media, mund te jete pune e sherbimeve, mund te jete e vertete) se perpara frymes fashiste, shoviniste qe mbolli Miloshevici, Shqiptaret dhe Serbet nuk qene edhe aq fqinj te papare ne Kosove, perkundrazi, fjale te mira kam degjuar per ‘ta. N’krushqi t’shoshoqit, kom ni se kane le.

 164. Shqiptaret dhe Serbet nuk qene edhe aq fqinj te papare ne Kosove, perkundrazi, fjale te mira kam degjuar per ‘ta. N’krushqi t’shoshoqit, kom ni se kane le.

  Kadarja thote “n’meni” jo ‘n’krushqi’.

 165. Luljan, dramatizon pak si teper…
  Me kot me ve gjithashtu edhe mua “Nje MIK” perballe “Ju”-ve (qe iu dashkerkesh te miren).

  Sa per Belgjiken, aty e ke, shif e (pastaj) shkruaj. Eshte katandisur ne ate fare feje “bashkejetesa” multietnike-kulturaliste sa qe pyesin Ministrin e Jashtem te vendit “a ka me Belgjike?”.
  Dhe nuk ka krahasim mes marredhenies franko-gjermane dhe asaj serbo-shqiptare, as ne lidhje me “cfare jane” e aq me pak me “cfare kane bere”.
  Sa per drogen qe “te dhashe”, kam pershtypjen se do te isha plotesisht alucinant nese do te shprehesha per pritshmeri reale roze mes kosovareve e serbeve sesa c’bera me ate pershkrim skeptik te mesiperm.

  Apsolutisht dicka te tille kam degjuar nga nje profesor serb, dy vjet me pare, ne lidhje me bashkjetesen serbo-shqiptare POR pa u pavarsuar Kosova.
  Keshtu si ti sot, edhe ai ishte i sigurte qe sikunder (!!!) francezet me gjermanet, edhe serbet me shqiptaret mund te ktheheshin ne idilin e dikurshem dashuror.

  E vetmja gje qe me erdhi nder mend ate moment, ishte nje batute nga “Nentori i dyte”:
  Turku (Ismail Beut):”500 vjet miqesi nuk behen dot hasha, Ismail bej”
  IBVlora: “Jane 500 vjet hasha!”

  Nuk them te mos punohet ne ate drejtim, ne asnje menyre, por qe te mos e shnderrojme kete ne te vetmin pikesynim, apo me sakte prioritetin nr 1.
  Ska te drejta grupesh, ka te drejta individesh. Shteti respekton njelloj 1 serb si 1 shqiptar apo nje rom.

  Prioriteti nr 1 eshte forcimi i shtetit te Kosoves. Kjo behet me se pari duke forcuar bashkepunimin me Shqiperine.

  Ku dreqin blasfemova qe te trondita aq shume?!

 166. Kosovareve e shtetareve te saj po ia kallin kaq shume friken me kete gogolin e (mos)respektimit te multietnicitetit, saqe kam frike se s’do dine si te sillen dhe se do tu jepen serbeve te drejta apo do tu lejohen sjellje te tilla qe automatikisht do ti dallojne ata nga etnite e tjera. Per pasoje, automatikisht etnite nuk do te arrije te ndertojne marredhenie, pasi me se pari marredheniet nisen mes te barabarteve. Edhe vellai xhelozon per vellain e jo me dy te huaj (e me ngarkesa te tilla historike mbi vete).
  Por si zor te ndodhe ky trajtim “mes te barabartesh”. Ne ate fare enklave qe ata kane krijuar ne Mitrovice, te mbrojtur ne prapesite e tyre edhe nga forcat nderkombetare, shteti i ri i Kosoves nuk ka per te qene autoritar as sot as kushedi se kur.
  Pse ua kerkojne vetem shqiptareve respektin per tjetrin?
  Ne qofshim “druvaret e Ballkanit” se nuk u puthim serbeve doren (per te mos thene b…), personalisht jam ok me etiketimin. Une i jap doren nje serbi, per te puthur ia puth vec nenes qe ma ka bere koken.

 167. Ne qofshim “druvaret e Ballkanit” se nuk u puthim serbeve doren (per te mos thene b…), personalisht jam ok me etiketimin.

  Mos po citon Karl Marxin PNH? Sapo e verifikova nje citat te tij qe i cilesonte Arrnautet pikerisht druvare barbare qe i kane vene shqyten qyteterimit me te ‘avancuar’ Sllav.

 168. Xha Xha,

  A mendon që fjala “kapitullojnë” (në shkrimin fillestar) ishte më e përshtatshmja?

 169. Drit, tani që më pyet ti, më bëre të mendohem. E kisha fjalën për kapitullim të elitave me pushtet para dëshirës për bashkim të elitave të tjera (kulturore, ekonomike), por ndoshta nuk më ka dalë qartë…

 170. Xha Xha, meqenese Drit e risolli ketu problemin e “kapitullimit” te elitave, eshte per tu verejtur se c’fare i mban elitat ne dukje te falimentuara ne pushtet. Perceptimi se ato qendrojne me ndihmen qe ofrojne te huajt (perendimi) me duket jo shume i plote. Nese do i referohesha filozofit gjerman Jurgen Habermas, dhe nocionit te tij te “sferes publike” do argumentoja se eshte stadi i tanishem i shoqerise dhe ekonomise qe i mban keto elita ne pushtet.
  Sipas Habermas eshte egzistenca e nje “sfere publike borgjeze” e cila ishte ne gjendje te bente dallimin e qarte midis privates dhe publikes, individit dhe pushtetit – terma te cilet nuk ishin te dallueshem ne nje shoqeri feudale sikurse nuk ishin te dallueshme ne nje shoqeri komuniste si ajo shqiptare – qe beri te mundur kalimin nga sistemi feudal ne ate borgjez.
  Pra me duket se problemi shtrohet i tille; sa jane koshiente elitat tona per keto gjera/koncepte shoqerore dhe ekonomike? Ato elita qe dolen nga sistemi i kaluar qartesisht nuk ishin sepse, edhe tranzicioni nuk ishte i natyrshem. Nderkohe po kalojne pothuajse 20-vjet qysh atehere, dhe nje lloj pjekurie e ketyre elitave duhet kerkuar gjithsesi, sidomos kur mendon se nuk u duhet te krijojne nocione te reja por me shume te aplikojne nocione tashme te njohura. Deri tani kemi pasur vetem elita qe vjelin pushtetin dhe jo elita qe modelojne pushtetin. Por kur nuk mbjell, s’ke c’korr, dhe kapitullimi behet i pashmagshem. Nderkohe – nese eshte e vertete ajo qe thoni ju qe elitat tona rrojne me miell borxh, pavaresisht nga stadi i shoqerise – dikush duhet te punoje fort per falimentimin e tyre.

 171. Ujk, s’kam ç’t’i heq as ç’t’i shtoj arsyetimit tënd për hapësirën publike, por ideja ime për elitat e sotme në pushtet në Shqipëri gjithnjë ka qenë se, në rrethana të tjera, do të ishin rrëzuar me grusht shteti ushtarak ose tjetër çfarëdo; prandaj nëse mbijetojnë në krye të vendit, e bëjnë vetëm e vetëm me ndihmën e Europës, faktor i jashtëm vendimtar që e konsideron dhe e zbaton “demokracinë” si të ishte fé.

 172. Xha Xha, doakort qe demokracia si fe (e imponuar, jo si nevoje e brendshme) nuk garanton zhvillimin e natyrshem – konkurrencen.
  Pyetja shtrohet nese bashkimi i Shqiperise me Kosoven perben nje platforme konkurrence, apo jo? Nese po atehere dyshoj qe elitat e tanishme ne pushtet do lejojne te ndodh. Po ky bashkim mund te pranohet nga ato nese kuptojne se nuk jane te rrezikuara.
  Nderkohe me e keqja qe mund te ndodhe eshte qe ky bashkim te behet duke ruajtur status-quone e tanishme qe nuk garanton as konkurrence dhe as zhvillim.

 173. Bashkimi me cecenet ne keto momene, do jete dhe fillimi i fundit perfundimtar te shqiptareve!!
  Do merren me pregatitjet per lufte, per te pushtuar te gjithe boten, dhe rezultati do jete qe do perfundojne me te izoluar dhe te urryer se kurre,ne menyre absolute nga BE-ja e para!!!

 174. Xha Xha, faleminderit qe e perktheve “public sphere”, se une u tregova dembel! Megjithate kisha nje verejtje. Ndoshta nuk do ishte me mire te prkthehej si ;”rrafsh publik’, ne vend te; “hapesire publike”, per ta vecuar si koncept nga ai i hapesires urbane, dhe te anoj me shume drejt nje “rrafshi” shoqeror?

 175. Ujk, këtu unë shoh një problem që sot për sot po gjen shprehje në polarizimin e votës sipas aksit Jug-Veri: me gegët të prirur për të votuar për PD-në, dhe toskët për PS-në. Këtë perceptim, ose përshtypje, ta përgënjeshtrojnë me të madhe në Tiranë, por disa shifra janë kokëforta dhe nuk mund t’i interpretosh dot sipas qejfit e midesë. Në këto rrethana elitat toske, dhe komponentja ortodokse brenda tyre, do të ishin veçanërisht të kujdesshëm me bashkimin sikur ky të shtrohej ndonjëherë për zgjidhje, meqë ky do t’ua ripërmasonte në mënyrë dramatike ndikimet dhe pushtetet, duke ua ulur peshën specifike si elita. Hapësira shqiptare do t’i ekspozohej, përndryshe, një diçkaje si rrotullimi polesh, sepse aksin veri-jug, sipas të cilit orientohen sot politikat dhe kulturat në Shqipëri, do ta zëvendësonte aksi Perëndim-Lindje, me perspektivat e veta enigmatike; sidomos po të shtrosh këtu edhe trysninë greke që ndihet më shumë në Jug, dhe antipatitë reciproke midis një takëmi kosovarësh dhe një takëmi toskësh ortodoksë (nuk e kam fjalën për Koço Danajn, natyrisht). Bashkimi, gjithnjë hipotetik, do të trazonte edhe ekuilibrat fetare ndër shqiptarët, duke i shtyrë të krishterët drejt përqindjesh njëshifrore në statistikat; por edhe brenda për brenda Islamit vetë. Gjithsesi, anija shqiptare nuk më duket gati për të përballuar kësi tallazesh.

 176. Xha Xha, te them te drejten, verejtjet e tua me shume se me duken problematike, i shoh thjesht si faktore qe duhet te merren parasysh ne nje perqasje perbashkuese. Si te thuash jane pikerisht keto faktor joartificial qe do garantonin nje lloj konkurence aq te nevojshme, perkunder makiazhit “demokratik” dhe “unifikues” qe perdor politika sot. Format federale dhe ato te demokracise lokale me vijne ndermend si modele. Qe kjo lloj demokracie te funksionoje, sigurisht duhet nje platforme ekonomike qe ta kete provuar veten, por edhe nje tradite qeverisese demokratike qe te jete e afte te aplikohet ne nivele te tilla lokale.

 177. Xha Xha,

  Të paktën për mua nuk është e qartë.

  elitë = më të zotët, ajka
  antonim i elitë = turrma

  “janë pikërisht elitat shqiptare (pra të gjitha elitat – shënim Drit) që i kundërvihen idesë së Shqipërisë së Madhe”
  Mund të përkthehet: Ata që kanë mënd në kokë nuk e duan bashkimin.

  dhe më pas

  “Ndoshta prandaj edhe Perëndimi i mëkon këto elita e nuk i lë të kapitullojnë…”
  Mund të përkthehet: Perëndimi mbështet ata që kanë mënd ne koke e nuk i lë të kapitullojë kundrejt turrmës.

 178. Drit, autori Vaknin të cilit i referohem unë, e ka fjalën për elitat në pushtet, ose klasën që vendos sot fatet politike të Shqipërisë. Besoj se kjo duket qartë edhe nga ky paragraf në shkrimin fillestar:

  Elitat shqiptare ekonomike, politike dhe kriminale në Kosovë, Maqedoni Perëndimore dhe Shqipëri, përfundon Vaknin, kanë shumë ç’të humbin nga bashkimi mbarëshqiptar […]

  Besoj se je dakord me mua se, në këtë fjali, nuk përmenden kund elitat intelektuale, ose ajka e vërtetë e kombit. Në këtë kontekst, antonim i elitave me pushtet janë elitat pa pushtet, jo turmat.

 179. Ineresant , për mendimin tim, shkrimi!

  Për “stërkalth”:
  Natyrisht që do ta kesh dëgjuar atë që i ndodhi Volterit. Po e përsëris për rifresikim dhe për ndokënd që nuk rastisi ta dëgjonte.
  Dikush i zuri rrugën Volterit, dhe duke i skërmitur dhëmbët i thotë: unë kurrë nuk u a hap rrugën injorantëve!
  Volteri, qetësisht dhe me mirësjellje… volteriane, bëri një hap anash dhe i u përgjigj: ndërsa unë gjithmonë!

Komentet janë mbyllur.

Zbuloni më tepër nga Peizazhe të fjalës

Pajtohuni tani, që të vazhdoni të lexoni dhe të përfitoni hyrjen te arkivi i plotë.

Vazhdoni leximin