SI ARSYETON TJETRI

Dikur në vitet 1930, neuropsikologu sovjetik Aleksandr Luria ndërmori një studim të perceptimit, zgjidhjes së problemeve […]

NORMALIZIMI I RRENËS

Lajmi se Bashkimi Europian po shqyrtonte mundësinë e ngritjes së kampeve të refugjatëve në Shqipëri u […]

TIRANA DHE CITADELA

Që shumë nga sfilitjet e sotme të Tiranës e kanë burimin te konflikti mes qytetit dhe […]

DY DUAR PËR NJË… SHQIPONJË

Për gjestin e shqiponjës nga Xhaka dhe Shaqiri në ndeshjen mbrëmë kundër Serbisë dhe polemikat pasuese: […]

PROTESTA PËR TEATRIN – MENDIME TË SHKARTISURA

Që nga koha e Athinës klasike, teatri ka shërbyer si hapësira magjike, ku riprodhohet qyteti. Protesta […]

E DREJTA PËR TË MOS EMIGRUAR

Të shqetësuar për refugjatët që po hyjnë në Itali përmes Mesdheut, politikanët në Itali po i […]

BUSULLA DHE KOHA

Shqipen pusullë, me kuptimin “copë letre e shkruar shpejt, që i dërgohet dikujt, it. bigliettino”, e […]

FRYTET E SË KEQES

Për ata që pyesin ndonjëherë veten se për çfarë ia vleu eksperimenti politik në Bashkimin Sovjetik […]

MENDIME TË PAKREHURA (XXXVI)

(nga Stanislaw Lec*) Në epokën romantike, ishin të modës rrënojat artificiale. Sa pak romantikë që jemi! Herë […]

GJUHA KUNDËR LETËRSISË

Kur shkruaj ndonjëherë për dëmet që ia sjell shqipes purizmi, si përthyerje e kombëtarizmit në kulturën […]

ETHET E GUSHTIT

Ja një klishe e gazetarisë trash: rrit temperaturat, për efektin e një femre seksi, mundësisht gjysmë […]

ORA E ÇIFTELISË

Para se dilte në koncert në sheshin Skënderbej në Tiranë, Rita Ora u prit në zyrën […]

error: Vini re: Materiali është i mbrojtur me të drejta autori. Nëse keni nevojë për tekstin, lutemi lidhuni me një administrator të faqes!
Këtë e pëlqejnë %d blogues: