DIPLOMË PËR BATUTËN

Ishte e pashmangshme. Aspektet groteske të diplomës shqiptare të Bossi-t junior çliruan energji të papara tallëse, që vërshuan nëpër rrugë, zyra, celularë, internet e gjetiu; si në botën shqiptare ashtu edhe në atë italiane. Disa prej batutave për diplomën e Troftës ia vlejnë të botohen. I mblodha sa andej këndej, shpejt e shpejt, nga autobusi deri në forumet virtuale, në trajtë verbale, të shkruar ose cicërimash. Po i përcjell më poshtë pa ndonjë pretendim të veçantë, përveç theksimit se autoironia është gjithnjë e shëndetshme dhe se batuta të tjera mund të mblidhen, ose të bëhen.

 • Trofta u diplomua? Ikja e trurit nga Shqipëria.
 • Bossi jr u diplomua në Shqipëri për një vit. Tani mund të kërcejë si balerin tek emisioni “Amici”.
 • Si e kishte lejeqëndrimin në Shqipëri Renzo Bossi? Si student apo ishte klandestin?
 • Trofta nuk ishte analfabet siç kujtonin njerëzit, dinte shqip shumë mirë.
 • Diploma universitare e Bossit? Ofendim për shqiptarët.
 • Bossi jr nuk di të flasë italisht por kalon 29 provime në vit!
 • Ku gjendet Shqipëria, në Padania?
 • Më shumë më hip nervat kjo diplomë se sa milionat që kanë vjedhur.
 • Diploma? E dinim. Asnjë dyshim.
 • Një Troftë e peshkuar në Shqipëri.
 • Kulmi për një legist? Të vjedhë partinë për të blerë diplomë në Shqipëri.
 • Pa fjalë.
 • Po ne përse studiojmë? Që të lexojmë diplomat shqiptare?
 • Ku?! Në Shqipëri!?
 • Tre vjet në një? Siç studiojnë troftat shqiptare nuk studion askush.
 • U diplomua? Atëherë quajeni doktor Trofta.
 • Ka lezet: çdo mëngjes i hip gomones për të shkuar në shkollë.
 • Shumë keq nëse e ka blerë diplomën, por më keq nëse e ka marrë vërtet.
 • Shpresojnë të jetojë në Shqipëri këtej e tutje.
 • Si gjithë dynjaja, fundja.
 • Më mirë nami për diplomat se sa për prostitutat. Po sikur të dali nami për prostituta me diploma?
 • Problemi i parë nëse e ke blerë diplomën, problemi i dytë diplomën e kujt universiteti ke blerë.
 • Paska dalë mirë me provime. Përse nuk e mbajtën pedagog në universitet?
 • Elita italiane po formohet në Tiranë.
 • Gjysma atyre që e komentojnë veprimin e Renzo Bossit, kanë të njëjtën diplomë me të.
 • Je shqiptar? Më duhet një diplomë.
 • E kush nuk e ka një diplomë të fshehur në kasafortë?

Nuk ka komente

 1. Mua dy me mbeten ne mendje. E para: Më shumë më hip nervat kjo diplomë se sa milionat që kanë vjedhur dhe e dyta: Shumë keq nëse e ka blerë diplomën, por më keq nëse e ka marrë vërtet. Sepse keto te dyja shprehin realisht shqetesim per shkollimin e Renzos sesa nga vjen diploma. Une te jem si Renzua kaloj ne Shqiperi me sezonin e ardhshem te Big Borther, flas percart kunder ballkanasve duke qene se aty verdalle do jete ndonje nga keto shale zhdervjelltat e Bic(g)-ut dhe me siguri shkoj ne finale per shkak te inteligjences. Si ta them: a doli Juvja nam i zi me Calciopolin? Epo a fitoi Italia kupen me pjesen derrmuese te ekipit nga kjo Juve? Atehere c’del nga kjo?
  Se tani e pashe: E kush nuk e ka një diplomë të fshehur në kasafortë? Poshte dyshekut thuaj. O Kristal ndricues qe imiton 1943-merr te pashpreset i fut brenda gjithe bujari.

 2. Battute di bassa Lega:
  Bossi ce l’ha Durazzo
  Pas diplomës në Shqipëri, një master në Tanzani
  Ka gojë e flet Bossi për ne? Çfarë do më shumë, edhe çunin ia bëmë me shkollë të lartë!
  Prandaj nuk e kuptonim Renzo trupeshkun, – thonë sot italianët – na paska folur shqip!

 3. Profesori :Kush vlen më shumë një dipllomë shqiptare apo diamantet tanzane?

  Renco: Diplloma shqiptare.

  Profesori: Bravo 10 në mathematikë.

Lini një përgjigje

Zbuloni më tepër nga Peizazhe të fjalës

Pajtohuni tani, që të vazhdoni të lexoni dhe të përfitoni hyrjen te arkivi i plotë.

Vazhdoni leximin